Czym jest ChatGPT — podstawy, o których musisz wiedzieć
5 min
5 min
Na skróty
Już od dawna żadna technologia nie wzbudziła wokół siebie tyle szumu, co Chat GPT. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na jego temat — od zasady działania i (pozornie) nieograniczonych możliwości po problemy, z którymi się boryka. Zapraszamy do lektury!
ChatGPT to oparty na dużym modelu językowym (LLM) chatbot, zdolny do prowadzenia spójnych i kontekstowych konwersacji. Dzięki temu, że został on wytrenowany na ogromnych zbiorach danych tekstowych, jest w stanie odpowiadać na pytania i generować treści w różnych językach oraz na praktycznie dowolny temat.
Zdj 1. Jak korzystać z ChatGPT? Jego intefejs nie mógłby być prostszy — kryje on jednak za sobą bardzo duże możliwości.
Źródło: ChatGPT
Opracowany przez członków amerykańskiego laboratorium badawczego OpenAI, ChatGPT został uruchomiony pod koniec 2022 roku — i zdążył się stać najszybciej wzrastającym (pod względem liczby użytkowników) oprogramowaniem w historii. Barierę stu milionów unikalnych użytkowników przekroczył w ciągu dwóch miesięcy — dla porównania, Facebookowi i YouTube’owi zajęło to ponad 4 lata, zaś TikTokowi — niecały rok.
Zanim po raz pierwszy uruchomiono ChatGPT, badacze i programiści z OpenAI zapewnili swojemu algorytmowi dostęp do ogromnego zbioru dostępnych w internecie (ale również i w literaturze) treści — na ich podstawie algorytm „poznał” strukturę i charakter ludzkiego języka, a także towarzyszące mu konteksty. Wykorzystując tę wiedzę ChatGPT jest w stanie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem przewidywać kolejne frazy, które powinny znaleźć się w generowanym przez siebie tekście — aż do momentu sformułowania końcowej odpowiedzi.
Za przetwarzanie tych danych odpowiedzialna jest tzw. sieć neuronowa — specjalny model matematyczny, naśladujący działanie ludzkiego mózgu. Co najważniejsze: potrafi on samodzielnie się doskonalić na podstawie ciągłej analizy dostarczanych mu danych (nazywamy to „uczeniem maszynowym”)… podobnie, jak robi to człowiek. Oznacza to, że każda interakcja, w jaką wchodzimy z chatbotem, jest dla niego okazją do nauki — i zapewnia mu informację zwrotną.
Tak „w skrócie” działa ChatGPT. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej — polecamy zapoznać się z takimi pojęciami jak uczenie maszynowe czy przetwarzanie języka naturalnego. Warto, bo wraz z rozwojem sztucznej inteligencji będziemy o nich słyszeć coraz częściej.
Połączenie niezwykle rozbudowanej sieci neuronowej i zbioru danych obejmującego ponad bilion parametrów (dla najnowszej, czwartej wersji chatbota) sprawia, że ChatGPT może odnaleźć się w naprawdę wielu rolach — między innymi jako:
ChatGPT nie jest jednak narzędziem idealnym. Trzeba pamiętać, że wciąż mówimy „zaledwie” o programie komputerowym, kierującym się w swoim działaniu… statystyką. I z tego też wynikają jego największe ograniczenia:
Zastosowanie ChatGPT — chociażby przy tworzeniu treści marketingowych — wciąż budzi także wiele wątpliwości prawnych i etycznych. Ogólnie rzecz ujmując, systemy prawne większości państw nie były (i wciąż nie są) gotowe na tak szybki rozwój narzędzi korzystających z AI. Problemem więc jest np. kwestia praw autorskich — ponieważ zgodnie z polskimi przepisami, twórcą treści (w dowolnej formie) może być jedynie człowiek.
Oznacza to, że treści wygenerowane przez ChatGPT… nie podlegają ochronie prawnej. Co jednak, jeżeli np. pracujący nad tekstami copywriter przerobi uzyskane od chatbota treści? Czy to już stanowi podstawę do tego, aby uznać jego prawa autorskie — a jeśli nie, to w którym miejscu znajduje się granica między oryginalną, ludzką twórczością a efektem pracy algorytmu? To pytanie zarówno dla prawników, jak i dla filozofów — na chwilę obecną nie mamy na nie jednoznacznej odpowiedzi.
Kolejna kwestia — ChatGPT, generując swoje odpowiedzi, opiera się na bazie już stworzonych, dostępnych w Sieci treści… które przecież są chronione prawem autorskim. W ostatnich miesiącach wielu twórców — głównie artystów wizualnych, ale nie tylko — zwracało uwagę na ten problem. Trudno się temu dziwić; stojący za ChatGPT algorytm raczej nie pytał ich o zgodę na wykorzystanie ich twórczości — tak samo jak użytkownik chatbota, który korzystając z niej „pośrednio” będzie być może czerpał korzyści finansowe.
Na chwilę obecną ChatGPT jest dostępny w dwóch wersjach — darmowej (oznaczonej numerem 3.5) oraz płatnej (GPT04). O ile możliwości tej pierwszej są dosyć ograniczone — sprowadzają się jedynie do funkcjonalności standardowego chatbota, posiadającego na dodatek dostęp do informacji jedynie sprzed 2022 roku — o tyle GPT-4 jest już narzędziem niezwykle rozbudowanym… i stale rozwijanym.
Po pierwsze — GPT-4 został niedawno zintegrowany z graficznym modelem generatywnym, DALL·E 3. Przekształca on treści w języku naturalnym na… obraz — tym samym znacząco poszerzając możliwości chatbota.
Dalej — ChatGPT funkcjonuje już jako API, czyli dostępny dla programistów interfejs, umożliwiający integrację chatbota z innymi aplikacjami.
I wreszcie, OpenAI udostępniło developerom możliwość wdrażania wtyczek do ChatGPT; w bibliotece pluginów znajdziemy rozszerzenia pozwalające algorytmowi m.in. opracowywać streszczenia filmów na YouTube, tworzyć prezentacje multimedialne i zaawansowane wykresy danych czy wspierać naukę języków obcych.
To zaledwie kilka przykładów nowych funkcjonalności z ostatnich miesięcy. Biorąc pod uwagę to, jak rozbudowana jest już społeczność wokół chatbota od OpenAI — i fakt, że jego najnowsza wersja posiada dostęp do internetu, co oznacza, że… jest w stanie samodzielnie przyswajać nowe informacje — jego rozwój jest po prostu nieunikniony.
Pytanie, co się stanie, gdy boom na ChatGPT przeminie — a tak się zapewne, jak z każdą innowacyjną technologią, stanie. Nie mamy wątpliwości, że stojące za chatbotem rozwiązania już z nami zostaną; możliwe jednak, że zostaną one na przykład „rozbite” na mniejsze, bardziej funkcjonalne aplikacje lub zintegrowane z istniejącymi narzędziami.
Jakie są najczęściej zadawane pytania na temat ChatGPT? Odpowiadamy.
Jak włączyć ChatGPT?
Wystarczy wejść w przeglądarce na stronę chat.openai.com i się zarejestrować — dostęp do chatbota w jego darmowej wersji uzyskamy po kilku kliknięciach. ChatGPT nie wymaga pobierania dodatkowych plików ani instalacji zewnętrznych aplikacji.
Czy można korzystać z ChatGPT po polsku?
Tak — sam ChatGPT bardzo dobrze (choć odrobinę gorzej, niż w przypadku bardziej popularnych języków) radzi sobie zarówno z rozumieniem poleceń, jak i z generowaniem treści w języku polskim.
Sam interfejs chatbota jest domyślnie ustawiony na język angielski — szybko możemy to zmienić w ustawieniach.
Ile kosztuje ChatGPT?
ChatGPT w wersji 3.5 jest narzędziem w 100% darmowym.
Za dostęp do najnowszej wersji, ChatGPT Plus (opartej na modelu GPT-4), zapłacimy 20 dolarów miesięcznie.
Co ciekawe, istnieje możliwość skorzystania z płatnej wersji ChatGPT za darmo — pośrednio oferuje ją… przeglądarka Bing, której wirtualny asystent AI, Copilot, oparty jest właśnie na GPT-4.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.