Na skróty
Błędy serwerowe są nieodłącznymi elementami zarządzania i prowadzenia stron internetowych oraz sklepów e-commerce. Jednym z najczęściej spotykanych jest natomiast Internal Server Error – błąd HTTP komunikujący o braku możliwości zrealizowania konkretnych żądań. Co jednak oznacza Internal Server Error i z czego wynika? Tego dowiesz się w naszym artykule!
Internal Server Error jest komunikatem o błędzie HTTP oznaczający, że serwer napotkał nieoczekiwane warunki, uniemożliwiające zrealizowanie żądania od klienta. To ogólna odpowiedź, sygnalizująca problem po stronie serwera, nie wskazująca konkretnego powodu zaistnienia błędu.
Zdj 1. Internal Server Error – wyjaśnienie.
Źródło: Support Google.
Jakie są najczęstsze przyczyny występowania Internal Server Error?
Błąd w kodzie serwera to sytuacja, w której niewłaściwie napisany lub błędnie działający skrypt na serwerze uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. W takim przypadku, serwer nie jest w stanie prawidłowo przetworzyć zapytań przychodzących, doprowadzając do pojawienia się błędu 500.
Cechy charakterystyczne:
Zdecyduj się na pozycjonowanie, zgodne ze standardami SXO (ang. Search Experience Optimization) i wypracuj przewagę konkurencyjną!
Problemy z bazą danych występują, gdy serwer nie może nawiązać połączenia z bazą danych, bądź operacje trwają zbyt długo i przekraczają ustawione limity czasu. Może to być spowodowane przeciążeniem bazy danych, błędami w zapytaniach lub problemami z konfiguracją serwera bazy danych.
Cechy charakterystyczne:
Nieprawidłowe konfiguracje lub błędy składniowe w plikach .htaccess mogą prowadzić do wystąpienia Internal Server Error, ponieważ serwer nie jest w stanie prawidłowo zinterpretować zawartych dyrektyw.
Cechy charakterystyczne:
Serwer może napotkać Internal Server Error, gdy jest celowo przeciążony przez ataki typu DDoS lub nieprawidłowo sformułowane zapytania, które mają na celu wykorzystanie luk w zabezpieczeniach.
Cechy charakterystyczne:
Sprawdź: Co to jest SEO?
W celu naprawy Internal Server Error:
Zdj 2. Kroki prowadzące do weryfikacji logów serwera WordPress.
Źródło: Itegy.
Warto dodatkowo zadbać o wdrożenie firewalla oraz najważniejszych zabezpieczeń antywirusowych (np. w postaci wtyczki Sucuri Security).
Naprawą Internal Server Error może zająć się agencja marketingowa, zwłaszcza jeśli dysponuje działem technicznym specjalizującym się w obsłudze stron internetowych. Eksperci od technologii webowej w tego typu organizacjach w stanie zdiagnozować i rozwiązać problemy związane z konfiguracją serwera, błędami w kodzie aplikacji lub niewłaściwymi ustawieniami baz danych. Ich doświadczenie i umiejętność pracy z różnorodnymi platformami hostingowymi oraz systemami zarządzania treścią (CMS) umożliwiają szybkie przywrócenie prawidłowego działania serwisów internetowych ich klientów.
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.