Tworzenie stron internetowych

Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?

3 min czytania
Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?

Jeśli chcesz zacząć budować profesjonalne witryny, potrzebujesz czasu. Jesteś w stanie nauczyć się tego od zera, ale zachowaj cierpliwość. Zanim umiejętności pozwolą Ci tworzyć nowoczesne serwisy, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę. Od czego rozpocząć naukę i co warto umieć, aby projektować przyjazne i funkcjonalne strony WWW?

Nauka tworzenia stron internetowych krok po kroku

Aby zacząć, nie potrzebujesz zaawansowanych narzędzi. Kod zapiszesz nawet w notatniku, np. Notepad++. Oczywiście, możesz sięgnąć po bardziej zaawansowane programy z opcją autouzupełniania. To jednak powoduje, że będziesz się wolniej uczyć. Notepad++ zapewnia Ci rozwiązania, które ułatwiają pracę, ale nie wykonuje jej za Ciebie. Jeśli będziesz korzystać z tego programu, szybciej opanujesz pisanie kodu. Z czasem możesz zacząć korzystać z bardziej zaawansowanych edytorów, takich jak Sublime Text, który umożliwia podświetlanie składni, automatyczne uzupełnianie kodu i edycję wielu plików jednocześnie

Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?

Źródło: https://www.sublimetext.com/blog/articles/sublime-text-3-point-0

HTML i CSS czyli podstawy

Nauka tworzenia stron internetowych powinna rozpocząć się od tych języków. HTML jest podstawą witryny i pozwala określić jej strukturę. To język znaczników, za pomocą którego da się stworzyć prostą stronę WWW. Poprzez HTML możesz określać nie tylko strukturę, ale również wprowadzać elementy wyświetlane w serwisie, np. tekst. 

Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?

Źródło: https://kinsta.com/blog/learn-html/

Nauka HTML-a nie powinna Ci sprawić większych problemów. W kolejnym etapie opanuj CSS-a, czyli kaskadowe arkusze stylów. Ten język odpowiada za nadanie stronie odpowiednich właściwości wizualnych, a konkretnie wyglądu poszczególnych znaczników HTML. To dzięki CSS prosta strona wykonana w samym HTML-u będzie atrakcyjniej wyglądać. 

Zobacz  Analiza skuteczności pozycjonowania – jak wykorzystać dane?

Znajomość CSS-a i HTML-a pozwala zbudować prostą witrynę. Zanim przejdziesz do kolejnych etapów nauki, najpierw dobrze opanuj te języki. Spróbuj przygotować kilka stron, bazując wyłącznie na nich. Chodzi głównie o znajomość założeń CSS-a i HTML-a – za chwilę w Twojej pracy mogą już pojawić się frameworki, które przyspieszą proces tworzenia kodu.

Kolejny etap – język skryptowy

Potrafisz już napisać prostą witrynę, a teraz czas na następny krok – programowanie. Funkcje zaawansowanych witryn bazują na skryptach. Teraz nauka tworzenia stron internetowych może się skoncentrować na językach skryptowych. Warto zacząć od PHP, który daje bardzo duże możliwości. Według w3techs.com język ten jest używany na ponad 76% stron. 

Jak nauczyć się tworzyć strony internetowe?

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/pl-php

Choć PHP jest językiem starym, to dalej bardzo popularnym i rozwijanym. Nauka nie pójdzie jednak tak szybko jak w przypadku HTML-a i CSS-a. Poznanie jego wszystkich możliwości może zająć lata. 

Konieczna jest przynajmniej podstawowa znajomość JavaScript. Warto też znać jeden z popularnych, ułatwiających pracę, frameworków, np. React. To javascriptowa biblioteka, która służy do tworzenia interfejsów użytkownika. Frameworki są rozwiązaniami, które zdecydowanie przyspieszają pracę. Zawierają gotowe, dopracowane rozwiązania. 

Bazy danych

Zaawansowane witryny korzystają z takich baz. To rozwiązania niezbędne w przypadku sklepów WWW czy nawet blogów. Przechowuje się w nich treści, dane użytkowników, informacje o zamówieniach i wiele innych. Opanowanie języka SQL nie powinno przysporzyć większych problemów. Podstawowe komendy możesz szybko zrozumieć, a później już korzystać z frameworków, które korzystają z baz danych. 

Zobacz  Jak wykonać odnowienie domeny?

Nauka tworzenia stron – czy to wszystko jest konieczne?

Jeśli chcesz budować zaawansowane witryny dla klientów, musisz znać opisane języki. Poza tym warto wiedzieć, jak tworzyć strony zoptymalizowane pod SEO

W przypadku gdy chcesz budować serwisy wyłącznie dla siebie, możesz pominąć naukę kodowania i skorzystać z popularnych systemów CMS, jak WordPress. Wtedy jesteś w stanie założyć witrynę i zarządzać nią bez specjalistycznej wiedzy. 

Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy