System DNS, czyli Domain Name System, to protokół, który tłumaczy przeglądarkom nazwę domeny na adres IP docelowego serwera. Kiedy próbujesz wejść na daną witrynę, Twoje urządzenie kontaktuje się z serwerem DNS, aby ustalić, gdzie się znajduje konkretna strona. Aby po wyszukaniu domeny otwierał się odpowiedni serwis, musisz przeprowadzić konfigurację DNS. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak działa system DNS?
System ten można porównać do książki telefonicznej w telefonie. Określone nazwy – imiona, nazwiska, pseudonimy – są w niej przyporządkowane do poszczególnych numerów. Kiedy chcesz do kogoś zadzwonić, nie wpisujesz ciągu liczb. Wyszukujesz nazwę. Podobnie działa system DNS, z tą różnicą, że w tym przypadku domeny są połączone z adresem IP serwera.
System DNS to jedna z podstaw działania internetu. Od niego zależą wszystkie usługi, w których używa się nazw domen m.in. poczta elektroniczna. Adresy DNS mają różne zadania. Poza wskazywaniem serwera z witryną umożliwiają również autoryzowanie domeny na potrzeby mechanizmów antyspamowych, takich jak DMARC, SPF czy DKIM. Mechanizmy te służą m.in. weryfikacji, czy wysłana wiadomość pochodzi z serwera przypisanego do domeny – minimalizują ryzyko podszywania się pod danego nadawcę.
Jak sprawdzić aktualne adresy serwerów DNS?
Możesz skorzystać z darmowych narzędzi. Jednym z nich jest whois.domaintools.com. Wystarczy, że podasz adres strony, a po chwili zobaczysz nazwy serwerów DNS.
Źródło: https://whois.domaintools.com/
Innym rozwiązaniem jest zalogowanie się na konto na stronie firmy, w której masz wykupioną domenę. W poszczególnych panelach zarządzania serwery DNS mogą się ukrywać pod inną nazwą. Przeważnie będzie ona taka lub podobna jak na poniższej grafice.
Źródło: https://www.ovh.com/
Po kliknięciu Serwery DNS w panelu ovh.com wyświetlają się nazwy serwerów.
Źródło: https://www.ovh.com/
Jak zmienić serwery DNS dla domeny?
Nie powinno Ci to przysporzyć większych problemów. Musisz to zrobić, kiedy przenosisz stronę na inny hosting. W tym celu:
- Sprawdź, jakie musisz wprowadzić nazwy serwerów DNS. Możesz je znaleźć w wiadomości powitalnej od hostingu, w FAQ, panelu zarządzania serwerem albo zapytać o te dane support.
- Zaloguj się do panelu klienta na stronie operatora domeny, tzn. tam, gdzie masz ją wykupioną.
- Znajdź opcję odpowiedzialną za zmianę serwerów DNS. Interesują Cię rekordy NS. Wprowadź nowe i zapisz zmiany. Efekt nie jest widoczny natychmiast. Zazwyczaj domena będzie przekierowywać na nowy serwer po 4-6 godzinach, ale w niektórych przypadkach, szczególnie domen globalnych, może to być nawet do 3 dni.
Źródło: https://www.ovh.com/
Uwaga: zanim zmienisz serwery DNS domeny, musisz ją dodać w panelu zarządzania nową usługą hostingową. Jeśli tego nie zrobisz, strona nie będzie działać.
Jak sprawdzić status propagacji domeny?
Jeśli nie możesz się doczekać lub propagacja się przedłuża, możesz skorzystać z narzędzi, które pozwalają monitorować ten proces. Najpopularniejszym jest dnschecker.org. W polu example.com podaj nazwę domeny, którą chcesz sprawdzić i wybierz rekord do weryfikacji. W tym przypadku powinno to być NS. Nad miejscami, w których propagacja się nie zakończyła, pojawia się czerwony krzyżyk. W przypadku pokazanym na poniższej grafice adresy DNS są w pełni rozpropagowane na całym świecie.
Źródło: dnschecker.org
Zmiana wpisów w DNS
Możesz chcieć zmodyfikować niektóre rekordy DNS z innych powodów niż przenosiny na nowy hosting. Będzie to potrzebne, kiedy zechcesz, np. skonfigurować zabezpieczenia DMARC lub SPF. W tym celu zaloguj się nie na stronę operatora domeny, tylko do panelu zarządzania hostingiem. Jak wprowadzić potrzebne zmiany? W przypadku poszczególnych hostingów ścieżka może przebiegać inaczej. Przeważnie:
- Zaloguj się do panelu zarządzania. Wybierz domenę, której ustawienia chcesz edytować.
- Znajdź opcję Zarządzanie DNS albo o podobnej nazwie.
Źródło: hostido.net.pl
3. Dodaj odpowiednie rekordy lub zmodyfikuj istniejące zgodnie z wymaganiami w danym przypadku.
Źródło: hostido.net.pl
Jeśli obawiasz się samodzielnego wprowadzania tych zmian, poproś o pomoc support hostingu.