Jak sprawdzić kiedy wygasa domena?
3 min
3 min
Prowadząc stronę internetową „na pełen etat” rzadko myśli się o jej domenie. A to błąd — ponieważ każdy adres ma swój określony cykl życia, po którego zakończeniu możemy stracić prawo do korzystania z domeny. W dzisiejszym tekście przedstawimy cykl życia najpopularniejszych adresów — i podpowiemy, jak sprawdzić kiedy wygasa domena.
W dużym skrócie — cykl życia domeny to czas od zarejestrowania adresu w rejestrze domen do momentu jej powrotu do puli wolnych domen. To, jak długo trwa cykl życia domeny (i z jakich etapów się składa) zależy od polityki i zasad organizacji zarządzającej rejestrem, w którym dana domena została zapisana.
W przypadku krajowych domen zakończonych rozszerzeniem „.pl” — takich jak adres naszej agencji SXO — cykl życia dzieli się na dwie fazy:
Po upływie okresu kwarantanny domena automatycznie wraca do tzw. puli wolnych domen — co oznacza, że może zostać zarejestrowana przez dowolnego użytkownika.
Trochę bardziej skomplikowanie wygląda sytuacja w przypadku domen globalnych — takich jak „.com”, „.org” czy „.edu”. Domyślnie okres ich aktywności również trwa 365 dni, za to faza przejściowa — od momentu wygaśnięcia domeny do jej „uwolnienia” — jest dłuższa i trwa przynajmniej nieco ponad dwa miesiące. Przez pierwsze 35 dni po wygaśnięciu domeny jej właścicielowi przysługuje prawo do odnowienia adresu w standardowej cenie; kolejne 30 dni, określane czasem jako Redemption Period (co można dosłownie przetłumaczyć jako „okres odkupienia”), to druga szansa na przedłużenie domeny — tym razem jednak za dodatkową opłatą. Po upływie 65 dni domena poddawana jest kasacji i trafia do puli nazw wolnych.
Informacja na temat tego, którego dnia mija termin ważności domeny jest więc, jak się okazuje, bardzo istotna. Przede wszystkim dlatego, że aby zachować jej ciągłość (to znaczy, aby nawet na chwilę nie stracić dostępu do znajdujących się pod danym adresem usług), o przedłużenie domeny należy zadbać przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Z drugiej strony, może być to cenna informacja dla tych, którzy myślą o zakupie wygasającego, dobrze rokującego pod względem SEO adresu.
Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej i chcesz sprawdzić kiedy wygasa domena do niej przypisana — mamy na to bardzo prosty sposób. Wystarczy zajrzeć do Panelu Klienta w serwisie Twojego dostawcy hostingu i znaleźć rubrykę z datą zakończenia okresu rozliczeniowego (abonamentowego).
Jeżeli natomiast interesują Cię informacje na temat innej domeny — możesz skorzystać z tzw. protokołu WHOIS. Jest to ogólnodostępna baza danych, gromadząca podstawowe informacje na temat domen internetowych i ich właścicieli. Wśród nich znajdziesz m.in. aktualny status domeny, adresy serwerów DNS, do których domena jest przypisana, dane rejestratora domeny (najczęściej dostawcy hostingu), dane jej właściciela (tylko, jeżeli jest nim firma — w przypadku osób fizycznych dane osobowe pozostają ukryte) oraz to, co nas dzisiaj najbardziej interesuje — daty rejestracji i wygaśnięcia domeny.
Jak wspomnieliśmy, WHOIS jest bazą dostępną dla każdego użytkownika sieci. Aby ją przeszukać, wystarczy skorzystać z jednego z wielu portali internetowych oferujących możliwość wysłania zapytania do WHOIS. Możemy polecić:
Zdj 1. Tak wygląda wpis w bazie danych WHOIS dla naszej domeny.
Źródło: Baza WHOIS — Krajowy Rejestr Domen
Zdj 2. Jak widać, o przedłużenie domeny w przyszłym roku będzie musiało zadbać nie tylko Semcore, ale również i Amazon.
Źródło: Whois.com
Aby dotrzeć do informacji o upływie ważności domeny, należy po prostu wpisać jej adres na jednej z wymienionych platform — i już po chwili wyświetli się tabela z podstawowymi danymi na jej temat.