Tworzenie stron internetowych

Jak zmienić hosting?

3 min czytania
Jak zmienić hosting?

Posiadanie firmowej strony internetowej to dzisiaj obowiązek każdego przedsiębiorcy. W niektórych przypadkach dostawcy hostingu nie gwarantują jednak niezawodnej usługi. W takiej sytuacji możesz zmienić serwer, na którym znajduje się Twoja strona internetowa. W tym artykule wskażemy Ci, jak zmienić hosting. 

Jak zmienić hosting — czym się kierować przy wyborze?

Decydując się na wybór konkretnego usługodawcy, weź pod uwagę między innymi, jaką liczbę domen będziesz mógł podpiąć do swojej strony. Dla przykładu, jeśli konto hostingowe ma ograniczenie do jednej lub trzech domen, może okazać się to niewystarczającą liczbą. 

Ogromne znaczenie ma także miejsce na serwerze. Musisz wiedzieć nie tylko, jak zmienić hosting, ale również, ile zajmuje Twoja strona internetowa i jak dużo miejsca możesz potrzebować w przyszłości. Pliki, takie jak między innymi: bazy danych, skrypty PHP, zdjęcia, grafiki i wideo to tylko część wszystkiego, co będziesz musiał przenieść. Upewnij się zatem, jaką pojemność hostingu oferuje nowy usługodawca. Pamiętaj przy tym, że Twoje zapotrzebowanie rośnie z każdym miesiącem. 

Zwróć również uwagę na transfer, jaki może zaoferować nowy dostawca hostingu. Zwłaszcza wtedy, gdy zakładasz sporą liczbę odwiedzin, potrzebujesz jak najlepszego rozwiązania. Pamiętaj o tym, że nigdy nie wiesz, jak bardzo rozwinie się Twoja strona internetowa i jak wielki sukces odniesie. Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, jak zmienić hosting, gdy masz już, gdzie przerzucić pliki.

Zobacz  Jakość reklamy Google Ads – jak zwiększyć?

Jak zmienić hosting?

Przeczytaj także: SEO oraz Pozycjonowanie

Jak zmienić hosting — kolejność działań

Po wybraniu odpowiedniej oferty musisz przygotować kopię strony internetowej, a następnie przenieść ją na nowy hosting. Dla przykładu, jeśli Twoja witryna jest postawiona na WordPressie, możesz wykorzystać wtyczki, które pozwolą wykonać całą pracę dosłownie w kilka minut. W rozwiązaniach takich jak choćby Joomla lub Drupal również są dostępne odpowiednie do tego rozszerzenia. 

Dużo bardziej czasochłonną metodą jest ręczne przenoszenie wszystkich plików. W tym przypadku możesz popełnić błąd, więc jeśli nie masz dużego doświadczenia w zarządzaniu stronami internetowymi, lepiej nie korzystaj z tego sposobu. Pamiętaj również o tym, że zawsze możesz otrzymać wsparcie ekspertów ze sprawdzonej agencji SXO

Po przeniesieniu plików konieczna jest również zmiana nazwy serwerów DNS. Chodzi bowiem o to, aby przekierować domenę na nową usługę hostingową. Najczęściej wspomniane nazwy przyjmują postać taką jak na przykład ns3.nazwahostingu.pl. Jeżeli nie wiesz, jakie są nowe adresy serwerów DNS, koniecznie skontaktuj się z dostawcą hostingu, któremu właśnie zaufałeś. Z pewnością udzieli Ci on tej informacji. Po otrzymaniu tych danych zaloguj się od panelu zarządzania domeną i wpisz adresy serwerów w odpowiednim polu. Następnie zapisz dane. 

Pozostało Ci jeszcze dokonanie zmian w ustawieniach kont pocztowych. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jakiego programu lub aplikacji używasz. Możliwe, że będziesz musiał nie tylko edytować nazwy serwerów poczty wychodzącej i przychodzącej, ale również zmienić porty.

Zobacz  Czym są słowa łączące (linking words) w SEO? Lista i przykłady zastosowań.

Jak zmienić hosting — podsumowanie

Decyzja o zmianie hostingu jest dość poważna. Można jednak przeprowadzić ten proces sprawnie, kierując się odpowiednimi kryteriami w trakcie wyboru nowego usługodawcy oraz przestrzegając podstawowych zasad w trakcie migracji witryny. Praktycznie wiesz już, jak zmienić hosting. Pamiętaj koniecznie o tym, aby przed całą procedurą wykonać kopię zapasową strony. W razie jakichkolwiek komplikacji nie stracisz ważnych danych ani nie zepsujesz strony internetowej. 

Jeżeli czujesz, że opisywane działania są zbyt trudne lub po prostu nie chcesz się tym zajmować, możesz skorzystać ze wsparcia ekspertów. W takim przypadku nie musisz również poświęcać czasu na przenoszenie witryny na inny serwer. Jeżeli decydujesz się na usługę migracji strony internetowej, postaw na agencję z doświadczeniem. 

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 2.3 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy