Idealny pomysł biznes to taki, który pozwala wykorzystać Twoje unikalne umiejętności oraz wiedzę, naprawdę przynosi zyski, a do tego — może stać się, po prostu, Twoją pasją. Wiele tych pomysłów da się zrealizować bez wychodzenia z domu — i o nich będzie dzisiejszy artykuł. Zapraszamy do lektury!
Wykorzystaj swoje umiejętności… i świadcz usługi online — nawet jeśli nie mają wiele wspólnego z internetem
W jednym z naszych starszych tekstów (Pomysł na biznes online) pisaliśmy już o tym, dlaczego prowadzenie działalności w internecie jest naprawdę opłacalnym pomysłem. Wtedy jednak skupiliśmy się na usługach stricte internetowych — na przykład na copywritingu czy projektowaniu stron WWW.
Ale jest też wiele usług „stacjonarnych”, które z powodzeniem można przenieść do sieci. Pokazały to już czasy pandemii, gdy wielu przedsiębiorców musiało skupić się na działaniach online, z niezłymi rezultatami. Oferując swoje usługi zdalnie można bardzo szybko wyróżnić się na tle konkurencji i dotrzeć do klientów z różnych zakątków Polski (pod warunkiem że zadbamy o pozycjonowanie!).
Jaki biznes w 2024 roku można otworzyć w sieci? Oto kilka pomysłów:
- internetowa agencja eventowa — pomagająca klientom biznesowym w przygotowaniu zdalnych spotkań, konferencji i webinarów;
- zajęcia sportowe… prowadzone online — wbrew pozorom, zdalne treningi są możliwe; całkiem dobrze w internecie mogłaby sprawdzić się joga lub aerobik;
- zdalny personal shopper — w świecie internetu, gdzie nie możemy np. przymierzyć interesujących nas ubrań, usługi „zakupowego doradcy” mogą być jeszcze bardziej przydatne;
- wirtualne wsparcie IT — jako „zdalny” informatyk możemy pomagać klientom w konfiguracji nowych urządzeń, przeprowadzać “krok po kroku” przez podstawy wybranych programów lub… wspierać osoby starsze na początku ich przygody z internetem!
Swoje usługi w 100% przez internet mogą z powodzeniem prowadzić także psycholodzy, tłumacze, a nawet — dietetycy.
Spróbuj spieniężyć swoją wiedzę — tworząc kursy i szkolenia
Dla tych, którzy naprawdę czują się ekspertami w swoich dziedzinach — i potrafią dzielić się swoim doświadczeniem — świetnym pomysłem będzie prowadzenie szkoleń i kursów online. Wiele osób uważa taką formę nauki za zdecydowanie najwygodniejszą; to dlatego platformy takie jak Udemy, Coursera czy MasterClass cieszą się dziś ogromną popularnością.
Ale znów, sposobów na zdalną naukę też jest kilka. Możemy prowadzić zajęcia w czasie rzeczywistym — tak, jak robi to choćby wiele szkół językowych. Taka forma sprawdzi się najlepiej w każdej dziedzinie, gdzie bezpośredni kontakt z prowadzącym jest rzeczywiście niezbędny. Ale możemy też przygotować serię nagrań z towarzyszącymi im materiałami do nauki — i sprzedawać je w sieci w formie gotowego już kursu, czy to na własnej stronie, czy chociażby na wspomnianym Udemy. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby obie te formy połączyć — tworząc kurs do samodzielnej nauki, ale też oferując jego uczestnikom spotkania 1:1 lub podczas webinarów.
Czy w 2024 roku własny sklep internetowy wciąż jest dobrym pomysłem na biznes?
Nie ma popularniejszego pomysłu na biznes w internecie niż założenie e-sklepu. Czy słusznie?
Według analiz wywiadowni Dun & Bradstreet Poland:
- ok. 15% wszystkich polskich sklepów internetowych nie utrzymuje się na rynku dłużej niż dwa lata;
- a ponad 60% — nie dłużej niż dziesięć lat;
- co więcej — większość e-sklepów znajduje się w słabej kondycji finansowej i nie generuje istotnych zysków dla swoich właścicieli.
Założyć sklep internetowy jest naprawdę łatwo — zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na prowadzenie sprzedaży w modelu dropshippingu. Ale sam rynek jest bardzo konkurencyjny; utrzymują się na nim ci sprzedawcy, którzy:
- prowadzą skuteczne działania marketingowe (w tym SEO);
- są w stanie zaoferować klientom jak najwygodniejszy proces zakupowy — od pierwszego wejścia na stronę sklepu do dostarczenia paczki przez kuriera;
- działają w jeszcze nienasyconej niszy — gdzie nie muszą mierzyć się z rynkowymi gigantami.
Z tego ostatniego powodu zaskakująco dobrze radzą sobie… małe sklepy z rękodziełem. Ciekawym pomysłem może być też sklep z produktami cyfrowymi — nie tylko wspomnianymi już kursami czy e-bookami, ale, na przykład — spersonalizowanymi planami dietetycznymi. Albo z wykonywanymi na zamówienie grafikami. Możliwości jest wiele — ważne, aby znaleźć swoją niszę.
O tym też z pewnością wiedzą autorzy książek o prowadzeniu własnej działalności, które polecaliśmy we wpisie 5 książek o biznesie — zachęcamy do lektury!