Jakie są różnice pomiędzy programowaniem strukturalnym a obiektowym?
3 min
3 min
Na skróty
Różne rodzaje programowania mogą mieć wiele zastosowań. Chociaż ostatnio częściej wykorzystywane jest programowanie obiektowe, to nadal stosuje się też programowanie strukturalne. Jakie są najważniejsze różnice między tymi rodzajami programowania? Co łączy programowanie strukturalne i obiektowe? Postaramy się to dokładnie wyjaśnić.
Zdj 1. W programowaniu korzysta się z kodu strukturalnego i obiektowego
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/programowanie-kod-imac-komputer-2115930/
Programowanie strukturalne i obiektowe używane jest przez webdeveloperów, czy twórców aplikacji praktycznie w każdym języku. Może to być Java, C++ czy wykonanie strony internetowej opartej na PHP. Obydwa rodzaje mają swoje zastosowanie, wady, zalety i możliwości. Co warto o nich wiedzieć?
Zacznijmy od starszego rodzaju programowania, czyli programowania strukturalnego. Jego zastosowanie miało na celu usystematyzowanie kodu i przygotowanie struktur, które uporządkowywały kolejne linijki. Skąd konieczność opracowania tej formy programowania? Ze względu na coraz bardziej rozbudowaną siatkę kodu. Dodajmy, że na początku programowania (w latach 50., 60. i 70. XX wieku) kod miał prostą budowę i nie wymagał ułożenia. Im więcej poleceń, tym więcej poplątanych linijek i bałaganu.
Założeniem programowania strukturalnego jest podzielenie kodu programu za pomocą struktur na kolejne bloki i procedury programowalne. Na przestrzeni lat i potrzeb, programowanie strukturalne zaczęło coraz bardziej ewoluować. Koniec końców zmieniło się w programowanie obiektowe. Co to oznacza?
To bardziej zaawansowana forma uporządkowania kodu i jego struktury. Polega na przygotowaniu programowalnych obiektów, które modularyzują kod – układają go na mniejsze części, o uniwersalnym kształcie. Można je dowolnie używać w różnych miejscach, czy w innych programach, albo wymieniać je na inne – nowsze lub z innymi częściami użytkowymi.
Programowanie strukturalne różni się od obiektowego. To pierwsze dzieli program na struktury danych, to drugie – opiera się na uniwersalnych obiektach. Obydwa rodzaje skupiają się na logicznej strukturze i uporządkowaniu kodu. Jakie są
Warto pamiętać, że programowanie obiektowe jest bardziej elastyczne i dopasowane do współczesnych potrzeb. Z tego względu stosuje się je częściej. Nie jest jednak tak, że programowania strukturalnego nie używa się już w ogóle. Nadal w niektórych sytuacjach jest ciekawym sposobem na przygotowanie kodu.
Zdj 2. Programowanie obiektowe jest bardziej wszechstronne
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/kodowanie-komputer-haker-hakerstwo-1841550/
Programowanie obiektowe jest bardziej uniwersalne, aczkolwiek trudniejsze w zrozumieniu. To w praktyce oznacza, że dla początkujących częściej wybiera się programowanie strukturalne. Rozpoczynający przygodę z kodowaniem programista lepiej zrozumie jego założenia.
Naukę programowania warto więc rozpocząć od tego rodzaju przygotowania kodu, aby później płynnie przejść do realizacji obiektowej. To ułatwi skuteczne opanowanie umiejętności programowania od A do Z.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.