Na skróty
Chcąc założyć stronę www czy sklep internetowy, należy podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego systemu CMS. Jednym z popularnych rozwiązań, które sprawdzą się w realizacji tego typu projektów, jest Joomla. Co to za CMS i jakie daje możliwości? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Wiele osób kojarzy tę nazwę, jednak nie wszyscy wiedzą, czym jest Joomla. Co to takiego? To jeden z najpopularniejszych na świecie systemów CMS, który na szeroką skalę jest wykorzystywany do budowania rozmaitych stron internetowych, i to bezpłatnie. Początki Joomla sięgają 2001 roku, kiedy to powstały pierwsze projekty oprogramowania. System zaś narodził się w 2005 roku i do dziś stanowi istotną częścią rynku.
Źródło: https://launch.joomla.org/
Omówiliśmy już pokrótce system Joomla. Co to jest, zostało wyjaśnione. Teraz przyszedł czas, aby przyjrzeć się nieco bliżej funkcjonalnościom tego popularnego CMS. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto wspomnieć, że Joomla lata największej popularności ma już za sobą. Niegdyś na jej wybór decydowało się więcej osób, jednak od 2017 roku liczba użytkowników zaczęła spadać, a wszystko to z powodu nieco gorszego dostosowania się do bieżących standardów technologicznych. Obecnie Joomla przegrywa z WordPressem, który staje się zdecydowanie częstszym wyborem osób, chcących założyć swoją witrynę internetową. Co jest jednak lepsze? Joomla czy WordPress? Otóż tak naprawdę każdy CMS ma swoje plusy i minusy. Joomla, mimo odnotowanego spadku, wciąż cieszy się dużą popularnością, stanowiąc dobry wybór zarówno do tworzenia małych, jak i dużych serwisów. Co warto wiedzieć o tym CMS? Jakie możliwości daje Joomla?
Moce i słabe strony CMS Joomla? Co to jest i jakie daje możliwości już wiemy. Teraz przyjrzymy się bliżej jego zaletom oraz wadom.
Zalety:
Wady:
Ostateczna ocena Joomla zależy przede wszystkim od własnych doświadczeń z systemami CMS. Mimo swoich niedoskonałości, wciąż jest wybierana do tworzenia rozmaitych stron o różnym poziomie skomplikowania. Z tego też względu warto wziąć ją pod uwagę, przy realizacji tego typu projektów.
Autor: Anna Brysz