Technologia

Litespeed vs Nginx – który rodzaj hostingu jest najlepszy?

3 min czytania
Litespeed vs Nginx - który rodzaj hostingu jest najlepszy?

Litespeed i Nginx to rodzaje oprogramowania, stosowane na najpopularniejszych serwerowniach w Polsce i na świecie, udostępniające hosting dla witryn internetowych. Obydwa rozwiązania mogą być dedykowane pod inny rodzaj strony, zapewniając odpowiednio „zróżnicowany” poziom ładowania plików czy płynności w obsłudze dużego ruchu. Który z hostingów będzie dla Ciebie najlepszy? Postaramy się to sprawdzić.

Litespeed vs Nginx - który rodzaj hostingu jest najlepszy?

Zdj 1. Sprawdzamy, który rodzaj hostingu będzie najlepszy

Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/serwer-serwery-dane-komputer-sie%C4%87-5451985/

Hosting wpływa na szybkość ładowania strony internetowej i efektywność wdrażania kolejnych rozwiązań. Stabilne oprogramowanie w połączeniu z wydajnymi podzespołami umożliwia błyskawiczne przesłanie plików witryny na urządzenie odbiorcy, a także ułatwia instalację np. stron internetowych opartych na popularnych CMS takich jak WordPress

Firmy hostingowe udostępniają różnego rodzaju oprogramowanie na swoich serwerach. Wśród dostępnych opcji znajdziesz m.in. Litespeed i Nginx. Co warto o nich wiedzieć?

Litespeed vs Ngins – podstawowe informacje

Litespeed to następca Apache. Oprogramowanie rozwijane jest od 2003 roku, a w aktualnej wersji jest jednym z najnowszych systemów obsługi hostingów. System jest w pełni kompatybilny ze swoim poprzednikiem i stosowanymi tam rozwiązaniami tj. np. mod_rewrite, .htaccess i mod_security. Dodatkowo zapewnia on wsparcie dla najnowszej wersji HTTP (np. HTTP/3), obsługuje aplikacje webowe takie jak Python czy czyta pliki konfiguracyjne bezpośrednio.

Nginx to z kolei jedno z najpopularniejszych na świecie rozwiązań hostingowych. Jest kompatybilny ze wszystkimi popularnymi CMS-ami, w tym z WordPress, Droopal czy Joomla. Ma zaawansowane funkcje bezpieczeństwa i także wspiera rozwiązania takie jak wspomniane wyżej mod_rewrite, .htaccess i mod_security.

Zobacz  IoT w marketingu

Zarówno Litespeed, jak i Nginx posiadają panele administracyjne. Obydwa mogą działać w wersji darmowej, ale Litespeed jest w takim przypadku okrojony. System płatny daje o wiele więcej możliwości (np. skanowanie równoległe).

Litespeed vs Nginx - który rodzaj hostingu jest najlepszy?

Zdj 2. Litespeed to jeden z najstabilniejszych i najnowszych rodzajów hostingu

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/01/LiteSpeed_Web_Server_Logo.png 

Czym Litespeed różni się od Nginx?

Przede wszystkim zacznijmy od kwestii dopasowania do CMSów. Tutaj Nginx osiąga nieznaczną przewagę. System jest bardziej kompatybilny z WordPressem, niż wspomniany Litespeed. Do jego użycia wymagana jest często zewnętrzna wtyczka, która zwiększa zastosowania funkcji tego rozwiązania. Nginx jest dopasowany do wszystkich popularnych CMSów.

Pod kątem bezpieczeństwa, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest Litespeed. System ma kilka różnych rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie ataków DDoS czy blokowanie IP. Wiele z tych funkcjonalności nie jest dostępnych na Nginx.

Co z kolei jeżeli chodzi o szybkość? Tutaj zdania są podzielone. Wydaje się, że zdecydowanie więcej serwerów opartych na Litespeed jest szybszych, niż te, które działają na Nginx. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste. Pamiętaj, że prędkość serwera zależy od jego parametrów technicznych oraz obciążenia. 

Warto pamiętać, że Litespeed w wersji darmowej nie jest też tak rozbudowany jak jego płatna wersja, co niekiedy może zmieniać sens szukania droższych hostingów wykorzystujących właśnie to oprogramowanie. Na całość warto więc spojrzeć kompleksowo.

Nginx vs Litespeed – podsumowanie

Który z systemów będzie lepszy? Wszystko zależy od potrzeb. Jeżeli chcesz mieć stronę wymagającą obsługi wielu wejść naraz i działania na różnych płaszczyznach w tym samym czasie, przy jednoczesnym kompleksowym zabezpieczeniu przed atakami i zaawansowanymi rozwiązaniami technicznymi – wybierz Litespeed. Możesz korzystać np. ze stabilnej obsługi serwera dla sklepów internetowych lub stron wymagających obsługi wielowątkowej strony, na bardzo wysokim poziomie efektywności i szybkości.

Zobacz  Co to jest programowanie obiektowe (OOP)? Zasady programowania

Z kolei dla obsługi prostych witryn (np. wizytówek) opartych na WordPress – w zupełności wystarczy serwer na Nginx. Zamawiając hosting pamiętaj też, że oprogramowanie to kwestia drugorzędna. Zwróć uwagę na wielkość serwera, jego parametry szybkościowe, możliwość współpracy z nowoczesnymi CMS-ami i obsługę dużego ruchu. 

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 2 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy