Biorąc pod uwagę najnowsze statystyki serwisu Statcounter GlobalStats, Google jest bez wątpienia najpopularniejszą wyszukiwarką internetową posiadającą ponad 90% udziałów w rynku wyszukiwarek. Pozostałe z nich to Bing, YANDEX, Yahoo!, Baidu oraz DuckDuckGo. Sprawdź najlepsze wyszukiwarki internetowe – przeczytaj nasze zestawienie!
Jakie są najlepsze wyszukiwarki internetowe? – TOP 6
Stan najlepszych wyszukiwarek internetowych na 28.08.2023 r.:
- Google – 92.08%,
- Bing – 2.98%,
- YANDEX – 1.36%,
- Yahoo! – 1.17%,
- Baidu – 0.94%,
- DuckDuckGo – 0.56%.
Powyższe dane dotyczą statystyk ze wszystkich platform (mobilnych oraz stacjonarnych).
Zdj 1. Najlepsze wyszukiwarki internetowe z największymi udziałami rynkowymi.
Źródło: Statcounter GlobalStats.
Zdj 2. Wyszukiwarka Google.
Źródło: Google.
Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie, założoną w 1998 roku przez Larry’ego Page’a i Sergeya Brina. Firma koncentruje się na dostarczaniu jak najdokładniejszych wyników wyszukiwania dla użytkowników. Deweloperzy Google działają również w zakresie reklamy online, posiadając jedną z najbardziej znanych przeglądarek (Google Chrome). Wyszukiwarka Google jest połączona z Google Bard – sztuczną inteligencją pomagającą w wyszukiwaniu istotnych informacji.
Bing
Zdj 3. Wyszukiwarka Bing.
Źródło: Bing.
Bing to wyszukiwarka stworzona przez Microsoft i uruchomiona w 2009 roku jako następca Live Search. Pomimo tego, że Bing nie jest tak popularny jak Google, oferuje atrakcyjne, bardzo różnorodne funkcjonalności, np. zmieniające się codziennie tła czy zintegrowane wyniki wyszukiwania z usługami Microsoftu (w tym Office Online, LinkedIn). Obecnie Bing jest połączony z Chatem GPT.
YANDEX
Zdj 4. Wyszukiwarka YANDEX.
Źródło: YANDEX.
Yandex jest główną wyszukiwarką w Rosji. Założona w 1997 roku gwarantuje szeroki wachlarz usług cyfrowych, w tym nawigację, muzykę oraz wiadomości. Jest dostosowana do potrzeb rosyjskojęzycznych użytkowników.
Yahoo!
Zdj 5. Wyszukiwarka Yahoo!
Źródło: Yahoo!
Wyszukiwarka Yahoo! została założona w 1994 roku przez Jerry’ego Yanga i Davida Filo. Początkowo był to katalog stron internetowych, ale z biegiem lat Yahoo! ewoluowało, oferując pocztę e-mail, wiadomości, finanse oraz wiele innych usług, ułatwiających codzienne funkcjonowanie (np. transmisje sportowe – Yahoo Sports).
Baidu
Zdj 6. Wyszukiwarka Baidu.
Źródło: Baidu.
Baidu jest wiodącą wyszukiwarką internetową w Chinach. Założona w 2000 roku przez Robina Li, szybko stała się dominująca na chińskim rynku dzięki swojej zdolności do uwzględniania specyficznych potrzeb chińskich użytkowników i zgodności z chińskimi przepisami dotyczącymi cenzury internetu. Spośród Google oraz innych wyszukiwarek wyróżnia się wyłącznie większą cenzurą.
DuckDuckGo
Zdj 7. Wyszukiwarka DuckDuckGo.
Źródło: DuckDuckGo.
DuckDuckGo jest wyszukiwarką internetową, skupiającą się na prywatności użytkowników. Założona w 2008 roku przez Gabriela Weinberga, gwarantuje, że nie śledzi wyszukiwań użytkowników ani nie gromadzi ich danych osobowych. Zyskała na popularności wśród osób dbających o prywatność w Internecie (podobnie jak TOR).
Najlepsze wyszukiwarki internetowe – co oprócz topowej szóstki?
Spośród mniej popularnych wyszukiwarek, które oferują zaawansowane funkcjonalności np. pod względem prywatności oraz ekologii, możemy wyróżnić m.in.:
- StartPage – wyszukiwarka kładąca nacisk na prywatność użytkowników, która nie śledzi ich działań w sieci. Korzysta z wyników wyszukiwania Google, jednak usuwa cookies oraz identyfikatory;
- Ecosia – ekologiczna wyszukiwarka przeznaczająca przynajmniej 80% swoich przychodów z reklam na sadzenie drzew. Wygląd i działanie Ecosii są podobne do innych popularnych wyszukiwarek;
- Swisscows – bazuje na prywatności i nie śledzi zapytań użytkowników ani nie gromadzi ich danych. Ponadto jest to jedna z niewielu wyszukiwarek, która nie bazuje na wynikach Google;
- Searx – meta wyszukiwarka, zbierająca wyniki z wielu innych wyszukiwarek, jednocześnie dbając o prywatność użytkowników;
- Qwant – francuska wyszukiwarka internetowa, szanująca prywatność użytkowników;
- Mojeek – jedna z nielicznych niezależnych wyszukiwarek, która ma własny indeks stron internetowych i nie polega na wynikach od innych dużych firm (np. Google);
- Wolfram Alpha – pomimo tego, że nie jest to tradycyjna wyszukiwarka internetowa, okazuje się niezwykle przydatna do obliczeń matematycznych, danych statystycznych i wielu innych specjalistycznych zapytań.
Oprócz powyższych, warto zwrócić uwagę na wyszukiwarki skoncentrowane na konkretnych niszach lub specjalizacjach (np. akademickie bazy danych lub wyszukiwarki treści kreatywnych).