WordPress to jeden z najczęściej wybieranych systemów CMS służących do wykonywania stron internetowych. Narzędzie do zarządzania treścią występuje w dwóch wersjach – bardzo prostej w obsłudze, ale znacznie ograniczonej WordPress.com i rozbudowanej, ale trudniejszej wordpress.com. Czym różnią się obydwie wersje i w jakich sytuacjach możesz je wykorzystać? Podpowiadamy.
Zdj 1. WordPress to najpopularniejszy CMS na świecie. Ma dwie główne wersje
Źródło: https://live.staticflickr.com/4099/4919659112_70f8836dfa.jpg
Co to jest WordPress? Jeżeli chcesz uruchomić swoją stronę internetową, wykorzystując do tego gotowy CMS, WordPress będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. System umożliwia wykonanie witryny opartej na intuicyjnych modułach, szablonach, a w niektórych wersjach również wtyczkach. Mniej zorientowani użytkownicy nie widzą różnic między wordpress.org oraz wordpress.com, a tak naprawdę narzędzia te mają zupełnie inne zastosowanie. Co to w praktyce oznacza?
Co to jest WordPress.org?
Zacznijmy od wordpress.org. To rozbudowane narzędzie do tworzenia różnego rodzaju witryn internetowych. Pozwala stworzyć różne strony (sklepy internetowe, blogi, witryny wizytówkowe, a nawet portale informacyjne). Ma bardzo szerokie zastosowanie i umożliwia wgranie narzędzi, które np. przekładają się na budowanie profilu SEO.
CMS wordpress.org instalowany jest na dysku serwera (hostingu), służącego do wysyłania plików na przeglądarkę odbiorcy. Jego konfiguracja wymaga pewnej wiedzy informatycznej i znajomości pojęć takich jak baza MySQL i wspomniany hosting. WordPress.org można podpiąć pod zewnętrzną domenę internetową.
Jakie są zalety wordpress.org?
- Nie ma ograniczeń pod względem wtyczek, motywów, szablonów, a także edycji (np. dopasowanie pod kątem grafik).
- Umożliwia podłączenie systemów do analityki internetowej (np. pod pozycjonowanie).
- Ma pełną funkcjonalność, dzięki czemu pozwala np. na uruchomienie dedykowanych skrzynek mailowych z domeną.
Do wad wordpress.org można zaliczyć fakt, że wymaga on poniesienia kosztów utrzymania domeny i hostingu.
WordPress.com – co warto o nim wiedzieć?
WordPress.com to system działający podobnie do wordpress.org, ale nie wymaga on pobierania plików na dysk i konfiguracji bazy danych. Nie jest konieczne też posiadanie własnej domeny i hostingu. System jest dużo prostszy w użyciu. Wystarczy założyć konto, zalogować się i gotowe.
Co możemy zaliczyć do zalet wordpress.com?
- Usługa jest w pełni bezpłatna. Nie wymaga posiadania płatnej domeny i hostingu.
- Proste zarządzenie danymi sprawia, że każdy może uruchomić swoją stronę www.
- Aktualizacje, kopie zapasowe itd. realizowane są automatycznie, bez naszej wiedzy i ingerencji.
WordPress.com ma wiele wad. Wyświetla on reklamy, na które nie masz wpływu, nie pozwala on na rozbudowane pozycjonowanie stron, a także nie masz możliwości spersonalizowania domeny. Ta musi mieć końcówkę wordpress.com. System nie daje też możliwości podpięcia narzędzi analitycznych, a na dole strony zawsze będzie dopisek „Powered by”.
Zdj 2. WordPress.com to system popularny od wielu lat
Źródło: https://live.staticflickr.com/111/307081399_c1b13bec5e_b.jpg
WordPress.org czy .com? Najważniejsze różnice i zastosowanie
Chociaż wordpress.org oraz wordpress.com to CMS-y do tworzenia stron www, ich możliwości i zastosowanie są diametralnie różne. WordPress.org to wszechstronne i profesjonalne narzędzie o praktycznie nieograniczonych możliwościach edycyjnych. Nadaje się do zastosowania zarówno przy prostej stronie wizytówkowej, czy małym blogu, jak i przy dużym projekcie e-commerce. Pozwala na wdrożenie zewnętrznych narzędzi, instalację wtyczek, modyfikowanie grafik, a także edycję kodu źródłowego.
Z kolei wordpress.com jest bardzo prosty w użyciu. Wymaga praktycznie kilkunastu minut, aby przygotować podstawową stronę www. Jest jednak bardzo ograniczony. Nie można w nim np. instalować zewnętrznych wtyczek lub podłączyć skrzynki mailowej. Świetnie sprawdza się jako narzędzie do prowadzenia podstawowego bloga na początek przygody z tworzeniem contentu. W przypadku bardziej profesjonalnych projektów, niezbędna będzie instalacja wordpress.org. Pamiętaj, że wordpress.com nie daje możliwości np. zarabiania w sieci z reklam. WordPress.org daje już możliwość podłączenia np. reklam z Google Ads.
Podsumowując możemy stwierdzić, że WordPress.com to system dla początkujących twórców, planujących np. przygotowanie swojego bloga. Z kolei wordpress.org jest bardziej zaawansowany, ale pozwala przygotować profesjonalną witrynę o wszechstronnym zastosowaniu.