Jak nowoczesne technologie pomagają rozwijać świat?
3 min
3 min
Na skróty
Świat nigdy nie stał w miejscu, od tysięcy lat wciąż się rozwija. Z początku było to opanowanie techniki wykonywania narzędzi z krzemienia i kości, a współcześnie opracowywane są nowoczesne technologie, które pozwalają nam na przełamywanie kolejnych granic. W dzisiejszym artykule przedstawimy gdzie i jakie technologie można spotkać.
Medycyna jest nauką, która rozwija się bardzo szybko, jednocześnie potrzebując wielu lat na przeprowadzanie testów i badań, które mają sprawić, że dane rozwiązanie będzie bezpieczne dla pacjentów. Jednym z kamieni milowych w tym zakresie są nowe technologie. Przykłady można mnożyć, jednak podajmy coś z naszego podwórka. Czy wiesz, że za pomocą biodruku 3D można wydrukować organ do przeszczepu? Technologia druku 3D opierająca się na plastiku wywodzi się z lat 80. Natomiast ta nowoczesna technologia od razu została wykorzystana przez genetyków i lekarzy. Od lat 90. Trwają prace nad produkcją biotuszu 3D opartego o komórki macierzyste, który może zamieniać się w narządy do przeszczepu. Na przykład naukowcy z Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT w Poznaniu pracują nad wydrukowaniem łąkotki, którą można by przeszczepiać pacjentom po urazach. Co więcej, przeszczepy tego typu narządów kończą się sukcesem. W roku 1999 przeprowadzono testy na pacjentach, w których czasie wszczepiono wyprodukowane w laboratorium pęcherze moczowe – wiele lat później wielu z tych pacjentów nadal cieszyło się dobrym zdrowiem!
Kolejnym ciekawym aspektem nowych technologii jest bezpieczeństwo. Rozwój technologii zakłada bowiem tworzenie coraz to nowszych systemów zabezpieczeń oraz innych udogodnień, które znane są pod pojęciem „smart home”. Inteligentny dom to nie tylko zautomatyzowane ogrzewanie, czy oświetlenie. Dzięki nowym technologiom możemy bowiem zabezpieczać nasz majątek coraz to nowszymi zabezpieczeniami. Czy słyszałeś kiedyś o domu bez kluczy? Produkowane są obecnie klamki do mieszkań, które otwierają drzwi, w przypadku złapania jej przez domownika. Jak? Szczytują one wzór linii papilarnych i otwierają zamek tylko wtedy, jeśli powtarza się on z jednym, wcześniej wpisanym do bazy. Smart dom może być także wyposażone w czujniki najnowszej generacji, które nie tylko będą wyczuwały dym, ale także czad czy uwalniający się gaz.
Każda nowa technologia, mimo znacznych korzyści, jakie ze sobą niesie, jest przez pewien czas postrzegana przez społeczeństwo jako zagrożenie. Jednak czy nowoczesne technologie w życiu codziennym mogą nam pomóc? Jak najbardziej! Tworzenie inteligentnych spiżarni i zapasów, które przypominają nam o produktach, którym kończy się termin przydatności do spożycia, minimalizuje marnowanie żywności. Jednocześnie odpowiednio zaprojektowany „zwykły” smartwatch będzie nie tylko pokazywał godzinę, czy ilość kroków, ale może także mierzyć tętno, puls i wiele innych parametrów, jednocześnie ostrzegając użytkownika przed zbliżającym się zawałem czy zbyt wysokim ciśnieniem. Pompy insulinowe wybawiły miliony cukrzyków na całym świecie (zwłaszcza dzieci!), ponieważ przez całą dobę monitorują ilość cukru we krwi i same dobierają odpowiednią dawkę insuliny.
Niektóre technologie postrzegane od zawsze były jako zagrożenie dla człowieka. Od wielu lat są bowiem środowiska, które wciąż uważają, że robotyzacja pozbawi ludzi pracy. Jednocześnie wykorzystanie robotów i nowoczesnych usług pozwala na współpracę człowieka i technologii na wielu różnych płaszczyznach. Takie są właśnie nowoczesne usługi, przykłady można mnożyć, ale do najciekawszych rozwiązań należą między innymi asystenci głosowi. Wiele osób przyzwyczaiło się do Siri, czy Asystenta Google, dzięki którym mogą włączyć nawigację, czy muzykę bez odrywania rąk od kierownicy. Jednak czy wiesz, że asystent głosowy może wspomóc i częściowo usamodzielnić osobę niepełnosprawną, a nawet sparaliżowaną od szyi w dół? Urządzenia obsługiwane komendami głosowymi, które pozwalają zmieniać położenie materaca, zasłaniać i odsłaniać rolety, podawać kubek z napojem czy przewracać strony w książce istnieją od dawna i są coraz częściej dostępne na rynku sprzętu medycznego.