Pozycjonowanie kancelarii prawniczej i adwokata pozwala budować widoczność w sieci. To strategia polegająca na optymalizacji strony internetowej w taki sposób, aby witryna notowała wysoką pozycję na wybrane frazy kluczowe. Jak wygląda wdrożenie SEO w przypadku takiego biznesu i czy jest to rozwiązanie zgodne z prawem?
Na czym polega pozycjonowanie kancelarii prawniczej i adwokata?
Kancelarie prawnicze posiadają strony internetowe, które są odwiedzane przez użytkowników. Witryny te pozwalają zapoznać się z informacjami na temat usług świadczonych przez konkretnych specjalistów, a także portfolio oraz artykułami na temat prawa, oraz jego egzekwowania. Pozycjonowanie kancelarii prawniczej (SEO: Search Engine Optimization) to proces mający na celu zoptymalizować serwis w taki sposób, aby był on całkowicie zgodny z wytycznymi wyszukiwarki Google. W efekcie domena będzie wyświetlać się na wyższej pozycji na wybrane frazy kluczowe związane z prowadzonym biznesem oraz świadczonymi usługami.
Pozycjonowanie adwokata wymaga odpowiedniej strategii SEO, która przyniesie efekty w rozsądnym czasie. Co więcej, w przypadku takiego biznesu działania są nastawione przede wszystkim na budowanie widoczności lokalnej (wyjątkiem są firmy funkcjonujące w całej Polsce, pozyskujące klientów z różnych regionów kraju). Pozycjonowanie kancelarii prawniczej składa się z trzech podstawowych elementów: optymalizacji technicznej, tworzeniu wartościowych treści, pozyskiwaniu linków. Więcej informacji na temat poszczególnych aspektów przedstawiamy w dalszej części artykułu.
Frazy kluczowe w strategii SEO dla adwokata
SEO dla adwokata musi być realizowane dla fraz kluczowych, które są często wyszukiwane przez użytkowników. Dzięki temu zbudowana widoczność w wyszukiwarce przełoży się na ruch organiczny użytkowników potencjalnie zainteresowanych ofertą kancelarii. Do znalezienia słów kluczowych wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia analityczne, takie jak Ahrefs, czy Senuto.
SEO dla kancelarii prawniczej zwykle opiera się na pozycjonowaniu fraz, które nawiązują nie tylko do typu działalności, ale także konkretnej miejscowości. Nie ma w tym nic dziwnego – użytkownicy chcą znaleźć specjalistę świadczącego usługi w określonej okolicy. To znacznie ułatwia kontakt, szczególnie podczas prowadzenia nieco bardziej skomplikowanych spraw. Gdy SEO dla kancelarii prawniczej będzie realizowane na odpowiednio dobrane frazy kluczowe, widoczność w wyszukiwarce Google przełoży się na generowanie ruchu organicznego.
Pozycjonowanie lokalne kancelarii prawniczej i adwokata
Dobór fraz kluczowych determinuje to, czy pozycjonowanie kancelarii prawniczej przyjmuje charakter lokalny. Zwykle SEO dla takiego biznesu opiera się na słowach związanych z miastem bądź dzielnicą. W ten sposób ze stroną mogą zapoznać się osoby realnie zainteresowane ofertą.
Pozycjonowanie adwokata lokalnie nie różni się szczególnie od strategii SEO realizowanej dla odbiorców w całej Polsce. Po prostu należy wyselekcjonować te słowa, które nawiązują do wybranego miejsca. Następnie umieszcza się je w publikowanych treściach, strukturze witryny, meta danych, a także linkach (wewnętrznych i zewnętrznych).
Dodatkowo pozycjonowanie adwokata powinno także obejmować optymalizację wizytówki Google Moja Firma. To element wyświetlany bezpośrednio w wynikach wyszukiwania na wiele zapytań, a także w Mapach Google. Uzupełnienie danych i pozyskiwanie opinii (oraz udzielanie odpowiedzi) zwiększa szansę na to, że to właśnie Twoja wizytówka znajdzie się na wysokiej pozycji, co może spowodować wzrost zainteresowania potencjalnych klientów.
Pozycjonowanie usług prawniczych od strony praktycznej
W praktyce pozycjonowanie adwokata to skupienie się na trzech podstawowych ogniwach SEO. Dzięki nim strategia jest efektywna, a strona internetowa zaczyna budować widoczność na kaloryczne frazy kluczowe sprzyjające generowaniu ruchu organicznego.
- Optymalizacja – pozycjonowanie adwokata realizuje się na stronie internetowej, która jest wolna od błędów technicznych i wyróżnia się stosunkowo krótkim czasem ładowania. Wówczas istnieje większa szansa na to, że witryna zostanie wyróżniona przez algorytm Google wysoką pozycją. Zwykle do przeprowadzenia optymalizacji wykonuje się audyt SEO, którego celem jest znalezienie błędów występujących na stronie. Ich obecność utrudnia pozycjonowanie, dlatego należy je wyeliminować.
- Content – frazy kluczowe znajdują się w treściach publikowanych na stronie. Robot indeksujący podczas analizowania konkretnego adresu URL wykorzystuje ten zasób, aby lepiej „zrozumieć”, czym jest dana podstrona. Następnie wyszukiwarka może przedstawić w wynikach wyszukiwania wybrany adres URL jako odpowiedź na pytanie zadane przez użytkownika. Ważne jest, aby publikowane treści były nie tylko naturalnie nasycone frazami kluczowymi, ale także przekazywały merytoryczną wartość odbiorcom.
- Linki – wewnętrzne i zewnętrzne odnośniki pozwalają robotom indeksującym poruszać się po stronach internetowych. Dodatkowo są pewnego rodzaju „drogowskazem” w kontekście przekazywania autorytetu. Jeżeli do jakiejś domeny prowadzi wiele odnośników, jest to sygnał dla wyszukiwarki, że ta strona powinna znaleźć się na wysokiej pozycji. Linki można więc rozumieć jako „rekomendacje”. Należy jednak wiedzieć, że za ich analizę odpowiada algorytm Pingwin. Dlatego pozyskiwanie zbyt dużej ilości odnośników w krótkim czasie może zakończyć się nałożeniem filtra lub bana przez Google. Dlatego podczas pozycjonowania adwokata należy podejść do link buildingu w sposób odpowiedzialny i ostrożny. Każdy pozyskiwany backlink powinien pochodzić z zaufanego miejsca.
Pozycjonowanie usług prawniczych a zgodność z prawem
Wielu specjalistów zastanawia się, czy pozycjonowanie kancelarii prawniczej jest zgodne z prawem. Odpowiedzią na to pytanie jest Kodeks Etyki Adwokackiej:
➨ §23 Zakaz korzystania z reklamy. Adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, jak również zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa lub zasad współżycia społecznego.
Czy w takim razie pozycjonowanie adwokata jest zgodne z prawem? Wygląda na to, że TAK, ponieważ SEO nie jest działaniem reklamowym, a optymalizacją strony internetowej w taki sposób, aby ta była lepiej oceniana przez algorytm wyszukiwarki. Pozycjonowanie kancelarii prawniczej ułatwia pozyskiwanie klientów i jest etyczne – nie narusza prawa oraz Kodeksu Etyki Adwokackiej.
FAQ dotyczące pozycjonowania kancelarii prawniczej i adwokata
Czy pozycjonowanie kancelarii prawniczej i adwokata jest zgodne z prawem?
Pozycjonowanie usług prawniczych (SEO) jest zgodne z prawem oraz Kodeksem Etyki Adwokackiej. Zwiększanie widoczności strony internetowej w Google poprzez optymalizację witryny nie należy do bezpośrednich działań reklamowych. SEO może więc być realizowane bez obaw o problemy z prawem.
Jakie techniki SEO są efektywne dla kancelarii prawniczej i adwokata?
Pozycjonowanie kancelarii prawniczej i adwokata to przede wszystkim SEO lokalne. Należy więc zoptymalizować witrynę w taki sposób, aby odwiedzali ją użytkownicy z konkretnego regionu zainteresowani usługami specjalisty.