Na skróty
Wydajność stron internetowych, czyli czas ich ładowania ma ogromne znaczenie. Nikt przecież nie lubi długo czekać na załadowanie witryny. W takich sytuacjach wiele osób po prostu decyduje się opuścić stronę i wybrać konkurencję. Z pojęciem ładowania związany jest tak zwany lazy loading, czyli mechanizm, który występuje na stronach internetowych w formie skryptu.
Lazy loading jest techniką optymalizującą ładowanie internetowego contentu, który jest dostępny z poziomu strony internetowej lub webowej aplikacji. Celem tego mechanizmu jest ładowanie w danym momencie wyłącznie kluczowych zasobów. Dzięki temu następuje szybsze zapoznanie się użytkownika z tym, co jest dla niego najbardziej istotne.
Dla przykładu, jeśli chcesz zobaczyć w zakładce Grafika w wyszukiwarce Google, jak wygląda Wieża Eiffla, zapewne wpiszesz to w oknie wyszukiwania. W pierwszej kolejności załadują się wtedy zdjęcia, które są widoczne na samej górze. W związku z tym otrzymasz wyniki tam, gdzie aktualnie się znajdujesz. Jeżeli na przykład spodobała Ci się pierwsza fotografia i klikniesz ją, pozostałe zdjęcia nie będą się już ładować. Byłoby to bowiem marnowanie zasobów. To właśnie za takie zachowanie wyszukiwarki Google odpowiada w tym przypadku lazy loading.
Przykładem zastosowania lazy loading jest rozwiązanie o nazwie infinite scroll, co oznacza nieskończone przewijanie. Ta funkcja strony internetowej sprawia, że w sytuacji, gdy przewijasz bezustannie na przykład miniaturki grafik, załadowują się tylko te, które aktualnie są widoczne na Twoim monitorze. Nie musisz wtedy czekać na to, aby załadowały się grafiki powyżej lub poniżej zasięgu Twojego ekranu.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron oraz SXO Semcore
Podstawową zaletą opisywanego mechanizmu jest mniejsze obciążenie sieci. Skraca się także szybszy czas wstępnego ładowania. Dodatkowo dzięki lazy loading możliwe jest zaoszczędzenie zasobów zarówno po stronie serwera, jak i klienta. Wykorzystanie opisanej techniki optymalizującej ładowanie internetowego contentu sprawia także, że User Experience strony internetowej stoi na wyższym poziomie. To z kolei sprzyja większej konwersji oraz lepszym statystykom, które notuje witryna. Między innymi od statystyk strony internetowej zależy z kolei jej pozycja w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
Wizualizacja Lazy Loadingu. Źródło grafiki: Gumlet
Jeżeli chcesz, aby lazy loading wpłynęło dobrze na SEO (ang. Search Engine Optimization), czyli optymalizację strony internetowej pod kątem algorytmów wyszukiwarki, powinieneś zadbać o odpowiednią implementację tego mechanizmu. Jeżeli nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz zaufać ekspertom ze sprawdzonej agencji SXO.
Pamiętaj o tym, że jeśli nieumiejętnie wprowadzisz ten mechanizm na swoją stronę internetową, możesz zaszkodzić witrynie i jej pozycji w Google. Zaufaj ekspertom, jeśli chcesz tego uniknąć. Fachowcy zadbają o wprowadzenie odpowiedniego kodu JavaScript. Dzięki temu mechanizm lazy loading sprawdzi, w którym miejscu na stronie znajduje się użytkownik, a następnie załaduje najlepsze w danym momencie treści, które umieszczone są Above The Fold. Pamiętaj, że wprowadzenie takich zmian na stronie internetowej wymaga programistycznej wiedzy i w wielu przypadkach warto zaufać specjalistom.
Podsumowując, leniwie nie zawsze oznacza źle. Może to również oznaczać inteligentnie i sprytnie. Dzięki rozwiązaniu lazy loading możliwe jest szybkie ładowanie strony internetowej. Prędkość działania witryny ma ogromne znaczenie dla User Experience. Właściciele rozmaitych witryn dbają zarówno o SEO, jak i o UX. W związku z tym warto zaimplementować to rozwiązanie.
Jeżeli chcesz, aby to właśnie na Twojej witrynie pojawiło się to optymalizujące działanie, możesz próbować wdrożyć je samodzielnie lub skorzystać z usług sprawdzonej agencji marketingu internetowego. W tym drugim przypadku możesz skupić się na tym, co jest najważniejsze, czyli na realizowaniu oferty Twojego przedsiębiorstwa.