Tworzenie stron internetowych

WordPress vs Drupal – co wybrać?

4 min czytania
WordPress vs Drupal – co wybrać?

WordPress to obecnie najpopularniejszy system CMS, stanowiący prawie połowę rynku wszystkich CMS-ów. Jest to również jedno z najprostszych rozwiązań do wdrożenia i samodzielnego zarządzania. A może jednak warto zdecydować się na Drupal CMS? Czym różnią się powyższe systemy i co finalnie wybrać? Przeczytaj ten artykuł i poznaj szczegóły!

WordPress vs Drupal – co wybrać?

WordPress vs Drupal – pozycjonowanie

WordPress i Drupal to dwa popularne systemy zarządzania treścią (CMS), które różnią się pod względem struktury i elastyczności. WordPress, będąc najpopularniejszym CMS, ma ogromną społeczność i mnóstwo wtyczek SEO (ułatwia to pozycjonowanie i optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek).

WordPress vs Drupal – co wybrać?

Zdj 1. Yoast SEO – najpopularniejsza wtyczka SEO na świecie.

Źródło: WordPress.

Drupal, z kolei, oferuje bardziej zaawansowane narzędzia konfiguracyjne i jest znany z wysokiej elastyczności, umożliwiając bardziej szczegółową kontrolę pozycjonerską.

Wybierając między nimi, zastanów się nad potrzebami Twojego projektu: 

  • jeśli priorytetem jest prostota i szybki start, WordPress może być lepszym wyborem;
  • jeśli chodzi o skomplikowane projekty wymagające zaawansowanych techniczne wdrożeń, Drupal może być bardziej odpowiedni.

Pamiętaj, że ostatecznie pozycjonowanie zależy nie tylko od wyboru CMS, ale również od jakości wdrożenia i przyjętej strategii SEO.

WordPress vs Drupal – bezpieczeństwo

WordPress i Drupal to dwa wiodące systemy zarządzania treścią, nieco różniące się pod względem bezpieczeństwa. 

WordPress, ze względu na swoją popularność, jest częstszym celem ataków, wymagając regularnych aktualizacji i dbałości o bezpieczeństwo wtyczek. 

Drupal, będąc bardziej zaawansowanym technicznie rozwiązaniem, oferuje rygorystyczne funkcje bezpieczeństwa i został skonstruowany z myślą o tzw. zastosowaniach Enterprise.

Zobacz  Odkryj najlepsze podcasty o SEO i copywritingu, które naprawdę pomogą Twojej marce rosnąć

W obu systemach wdrażanie nielicencjonowanych wtyczek oraz brak zabezpieczeń w postaci regularnych aktualizacji i silnych haseł może skutkować przejęciem Twojego konta lub włamaniem się na serwer.

Jako doświadczona agencja SEO pragniemy jednak stwierdzić, że WordPress jest mniej bezpieczny niż Drupal.

WordPress vs Drupal – koszty

WordPress, będąc darmowym oprogramowaniem, może generować dodatkowe koszty związane z zakupem wtyczek premium lub komercyjnych motywów.

Drupal, chociaż również jest darmowy, często wymaga bardziej zaawansowanego know-how, skutkując wyższymi kosztami związanymi z programowaniem, wdrożeniem i zarządzaniem. 

Polecana usługa Semcore: SXO dla małych i większych biznesów.

WordPress okazuje się bardziej opłacalną opcją. Szacunkowe koszty stworzenia strony WWW oscylują w granicach kilku tysięcy złotych netto. W przypadku Drupala absolutnym minimum jest 5-6 tysięcy złotych netto za prostą witrynę z kilkunastoma zakładkami.

WordPress vs Drupal – dostępność wtyczek i szablonów

WordPress i Drupal mają różne ekosystemy, jeśli chodzi o wtyczki i szablony. WordPress, będąc najpopularniejszym CMS na świecie, posiada ogromną bibliotekę wtyczek i motywów, zarówno darmowych, jak i płatnych, które pozwalają na łatwą modyfikację i rozszerzenie funkcjonalności Twojej strony. 

Drupal z kolei posiada niewiele mniej gotowych do użycia szablonów w porównaniu z WordPress – statystyki wskazują, że WordPress ma 50 tysięcy rozszerzeń w postaci wtyczek i szablonów, natomiast Drupal około 40 tysięcy.

WordPress vs Drupal – co wybrać?

Zdj 2. Ponad 50 tysięcy wtyczek na CMS WordPress.

Źródło: WordPress.

Niemniej jednak, moduły na CMS Drupal są często bardziej zaawansowane. 

Zobacz  Jak skompresować zdjęcia na stronę internetową?

Wybierając między nimi, zastanów się, czy wolisz większą ilość gotowych rozwiązań (WordPress) czy bardziej techniczne możliwości dostosowania (Drupal). Niezależnie od wyboru, kluczowe jest zapewnienie kompatybilności i jakości wybranych komponentów z Twoim projektem.

W tym przypadku nie ma zwycięzcy. Jednoznaczny remis!

WordPress vs Drupal – dalszy rozwój gotowej strony

Jeśli już posiadasz stronę i rozważasz jej dalszy rozwój, zarówno WordPress, jak i Drupal oferują różne perspektywy. 

WordPress, z bogatym ekosystemem wtyczek, umożliwia łatwe dodawanie nowych funkcji bez ingerencji w kod HTML oraz CSS. Jednakże, ze wzrostem złożoności, struktura WordPress może stawać się mniej wydajna, wymagając większej modyfikacji kodu źródłowego, co nie zawsze jest w 100% możliwe.

Z drugiej strony, Drupal, stworzony z myślą o skomplikowanych i elastycznych rozwiązaniach, oferuje dogłębne możliwości integracji i dostosowania, natomiast często z wyższym progiem wejścia pod względem technicznym. Zastanów się, jakie funkcje planujesz wdrożyć i jak bardzo chcesz dostosować swoją stronę. 

Wybór pomiędzy WordPress a Drupal powinien opierać się na przyszłych potrzebach Twojego projektu oraz dostępnych zasobach technicznych. WordPress sprawdza się lepiej przy mniej zaawansowanych stronach WWW (poniżej 100 podstron ofertowych).

Sprawdź, czy rozwijasz swoją stronę prawidłowo: zdecyduj się na audyt SEO.

WordPress vs Drupal – wydajność i szybkość

Wydajność i szybkość strony internetowej są kluczowymi czynnikami wpływającymi na doświadczenie użytkownika i pozycjonowanie w wyszukiwarkach

Pomimo tego, że WordPress jest łatwy w obsłudze, może stać się wolniejszy w miarę rozrostu strony i dodawania wtyczek, jeśli nie zostanie odpowiednio zoptymalizowany.

Zobacz  Czym jest i co oznacza domain abuse check?

Drupal, zbudowany z myślą o zaawansowanych rozwiązaniach, oferuje efektywniejsze i bardziej elastyczne narzędzia do zarządzania zawartością, co często przekłada się na lepszą wydajność w skomplikowanych projektach. 

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że ostateczna wydajność zależy nie tylko od wyboru CMS, ale również od jakości hostingu, konfiguracji serwera i optymalizacji front-endu.

Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy