Yoast Seo – poradnik
6 min
6 min
Na skróty
Najpopularniejsza wtyczka ułatwiająca poprawę pozycji w SERP-ach? Jeśli mowa o Wordpresie, lider jest jeden – Yoast SEO. Oferuje dziesiątki praktycznych możliwości, wyróżnia się intuicyjną obsługą, a co najważniejsze działa bezbłędnie.
Jeśli chcesz korzystać ze wszystkich funkcjonalności, musisz zapłacić, jednak nie wymaga to sporych nakładów kapitału, biorąc pod uwagę niezwykłą użyteczność Yoast SEO.
Zatem, czym jest i jak zainstalować wtyczkę Yoast SEO? Co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj nasz kompleksowy poradnik!
Yoast SEO to wtyczka usprawniająca zarządzanie działaniami na stronach internetowych stworzonych przy użyciu WordPress. Jej darmowa wersja pozwala działać tylko w podstawowym zakresie, natomiast dla wielu osób jest to całkowicie wystarczające.
Yoast SEO pozwala na użycie szeregu praktycznych funkcji. Yoast SEO to:
zaawansowana analityka;
nawigacja Breadcrumb (pokazuje czytelnikom, na jakim etapie wpisu się znajdują);
eliminacja zduplikowanych treści, dzięki usunięciu podstrony archiwów z indeksowania;
metatagi typu open graph;
możliwość importowania i eksportowania ustawień z innych witryn;
wbudowany plik robots.txt;
edytor .htaccess;
system sygnalizacji informujący o jakości tworzonych wpisów;
optymalizacja danych SEO;
generowanie mapy witryny;
podgląd fragmentu pozwalający na weryfikację wyglądu treści bezpośrednio w SERP-ach.
Warto jednak pamiętać, że autorzy nie obsługują darmowej wtyczki Yoast SEO. Profesjonalne wsparcie jest możliwe dopiero, gdy kupisz opcję premium.
Główną wadą bezpłatnego narzędzia od zespołu Yoast jest kierowanie reklam tylko i wyłącznie na 1 słowo kluczowe. Wtyczka premium oferuje natomiast optymalizację m.in. pod kątem synonimów, powiązanych fraz oraz standardowych wyrażeń.
Wtyczkę Yoast zainstalujesz, przechodząc do panelu, w którym możesz zarządzać witryną WordPress. Wybierz sekcję „Wtyczki”. Po odszukaniu i dodaniu Yoast SEO należy uruchomić wtyczkę, używając przycisku „Aktywuj”.
Jeśli wykonałeś wszystkie czynności instalacja Yoast SEO powinna zostać zakończona pomyślnie. Po użyciu autoinstalatora możesz rozpocząć publikowanie i tworzenie treści – kwestia analizy swoich potrzeb oraz wyboru darmowej lub płatnej opcji wdrożonego narzędzia. Warto jednak dowiedzieć się najważniejszych informacji o wykonywaniu poszczególnych zmian we wtyczce Yoast.
Poprawna konfiguracja wtyczki Yoast ma olbrzymie znaczenie dla strony – szczególnie plik robots.txt. Wynika to z faktu, iż podpowiada on robotom, które witryny należy odwiedzać i indeksować, a które z nich pominąć – jest to również istotne z punktu pozycjonowania strony pod kątem wyszukiwarek.
Zmiany w pliku robots.txt wprowadzisz przechodząc do menu wtyczki Yoast SEO:
Narzędzia > Edytor plików > „robots.txt”
Jeśli interesuje Cię konfiguracja ustawień linków, warto udać się do pliku .htaccess – można go znaleźć w głównym katalogu strony (tam, gdzie index.php).
Zwróć uwagę na funkcjonalność SEO Yoast fraza kluczowa i dokładnie się z nią zapoznaj. Jest ona niezbędna zwłaszcza przy tworzeniu treści. Pamiętaj, że zaproponowanych wyrażeń należy używać rozważnie. Otóż główna fraza podstrony A powinna być użyta tylko i wyłącznie na podstronie A. Jeśli bowiem zwielokrotnimy ją w innych kategoriach, podstrony będą ze sobą konkurowały – dojdzie do tzw. kanibalizacji.
W tym miejscu skupimy się przede wszystkim na aspekcie tworzenia wpisów. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na panel widoczny pod polem przeznaczonym do umieszczania treści – dzięki niemu możesz monitorować czytelność oraz poprawność tekstu pod kątem SEO.
Równie istotną kwestią jest pole Yoast SEO title oraz Yoast SEO slug.
Pierwsza rubryka służy do umieszczenia tytułu pod SEO widocznego w Google. Druga natomiast wymaga wpisania uproszczonej nazwy tekstu, która będzie znajdowała się w bezpośrednim adresie URL. Zwróć uwagę, aby zawierała ona tylko i wyłącznie litery (bez liczb i znaków specjalnych).
Pole „Opis” występujące poniżej omawianych rubryk i pozwala stworzyć indywidualny meta description, który po zatwierdzeniu będzie widoczny w wyszukiwarce pod tytułem.
Warto dodatkowo wziąć pod uwagę wskazówkę ekspertów, którzy twierdzą, aby przy każdym wpisie ustawić frazę kluczową. Program wówczas podpowie czy już dany temat został już omówiony wcześniej – unikniesz dzięki temu kanibalizacji słów kluczowych.
Najważniejsze funkcjonalności Yoast SEO? Jest ich sporo, jednak postaramy się wyróżnić tylko najbardziej przydatne w kontekście tworzenia treści pod kątem SEO. Bez znaczenia jest, czy dysponujesz darmową, czy płatną opcją tego narzędzia.
Za pomocą Yoast SEO możesz:
ustawiać meta title, meta description oraz meta keywords;
generować sitemap ze szczegółową konfiguracją;
śledzić kluczowe wyrażenia (wraz z częstotliwością ich występowania);
edytować pliki robots.txt oraz .htaccess;
importować ustawienia SEO.
Wtyczka SEO w wersji Premium oferuje rozszerzone funkcjonalności, a co najważniejsze pozwala aktualizować narzędzie, umożliwiając tym samym korzystanie z dodatkowych opcji, których nie będą widzieć użytkownicy darmowego Yoast-a.
Przed zakupem płatnej wersji wtyczki warto jednak przeanalizować swoje potrzeby. Dobrze również wspomnieć, że podstawowa wersja oferuje jeszcze kilka innych ciekawych możliwości. Możesz z jej pomocą:
wykonać optymalizację treści i sprawdzić czytelność tekstu,
dokonać analizy SEO,
zliczyć liczbę użytych linków we wpisach.
Wtyczka Yoast SEO weryfikuje czytelność tekstu pod kątem zastosowanych akapitów, paragrafów oraz ilości nagłówków. Sprawdza również średnią liczbę słów występujących w zdaniu, a także wiele innych detali niezbędnych do zwiększenia pozycji strony w SERP-ach. Ułatwi to również stworzenie treści łatwo przyswajalnych dla użytkowników.
Wtyczka Yoast SEO analizuje wszystkie wpisy wykorzystane do reklamy serwisu w sieci, a więc procesu jakim jest pozycjonowanie strony internetowej. Poszczególne parametry sprawdzane są przy pomocy odpowiednich algorytmów, które decydują, czy strona jest dopracowana na tyle, aby mogła zdobyć wysokie miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania. Warto również wspomnieć, iż twórcy Yoast-a zadbali o urozmaicenie funkcji analitycznej, która wskazuje, jakie aspekty należy poprawić w celu osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Witrynę zweryfikujesz wykorzystując najpopularniejsze narzędzia dla webmasterów m.in. Google Search Console.
Licznik słów jest niezbędny, gdy w treści naszych wpisów znajduje się wiele linków wychodzących do różnych serwisów. Usprawnia on optymalizację artykułów pod kątem zewnętrznych odnośników i podpowiada, które URL warto wyeliminować w celu osiągnięcia wyższej pozycji w SERP-ach. Opcja ta ułatwia również pielęgnację linków wewnętrznych znajdujących się na naszej stronie.
Yoast Seo Premium to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy znają branżę SEO od podstaw, a swoją stronę chcą doprowadzić do absolutnej perfekcji. Przed zakupem tego narzędzia w pełnej wersji warto jednak zapoznać się z oferowanymi funkcjonalnościami, ponieważ dodatkowe opcje (w niektórych przypadkach) mogą okazać się zbyt obszerne, aby wykorzystać je w 100%. Zatem jakie są wady i zalety Yoast Seo Premium?
regularne aktualizacje;
integracja z najpopularniejszymi wtyczkami (np. Robots Meta, stopka RSS);
poprawa SERP-ów;
wsparcie e-mail dla użytkowników premium;
dodanie linku zwrotnego (w kanale RSS) dla każdego posta.
zmniejszenie prędkości witryny na skutek wielu aktywnych funkcjonalności;
narażenie strony na ataki hackerskie;
brak możliwości przekierowania w przypadku zmiany linku.
Odpowiedź na pytanie czy warto korzystać z Yoast SEO nie jest jednoznaczna. Zdaniem ekspertów Semcore – to dobre narzędzie, jednak należy mieć na uwadze jego wady, a w konsekwencji być dodatkowo zabezpieczonym przed ewentualnymi atakami hackerskimi. Warto zatem wykonywać regularnie kopie zapasowe swojej strony, a co więcej – kontrolować aktywne funkcjonalności, aby nie narazić witryny na wolniejsze działanie.
Alternatywne wtyczki dla Yoast SEO to m.in. Ramy SEO, Squirlly SEO, SEOPress, Pakiet Premium SEO oraz SEOPressor. Swoją popularność zyskały ze względu na intuicyjną obsługę, bezproblemowe działanie, a także nieco mniej skomplikowane funkcje niż ma to miejsce w przypadku głównego narzędzia omawianego w tym artykule.
Pamiętajmy jednak, że ostateczną decyzję dot. wyboru wtyczki należy oprzeć na swoich potrzebach, które w zależności od specyfiki pracy mogą się nieco różnić. Przejdźmy zatem do konkretów – jakie są alternatywne wtyczki dla Yoast-a? 5 przykładów!
Ramy SEO to inaczej The SEO framework. Wtyczka ta ułatwia tworzenie treści na swoją stronę internetową, automatycznie generując tytuły oraz prawidłowo zoptymalizowane opisy. Warto również wspomnieć, iż Ramy SEO wspiera audyt stron www i ulepsza teksty tworzone na Facebook-a, Instagram-a oraz Twitter-a, wpływając tym samym na większą liczbę udostępnień czy polubień. Główną zaletą tego narzędzia jest obsługa niestandardowych postów (np. BbPress oraz WooCommerce).
Squirlly SEO wspomaga naszą stronę w organicznych wynikach wyszukiwania. Po zainstalowaniu tej wtyczki możemy skorzystać z różnych asystentów m.in. blogowania, propozycji słów kluczowych, czy nawet automatyzacji SEO. Pozycja godna polecenia, szczególnie dla początkujących copywriterów!
SEOPress to obowiązkowe narzędzie każdego pozycjonera. Jak większość z nich – wspomaga naszą stronę w SERP-ach, ale dodatkowo pozwala tworzyć niestandardowe mapy witryn HTML i XML, dodawać schematy czy nawet zarządzać przekierowaniami 301. Jeśli szukasz alternatywnego narzędzia z tak samo dużą liczbą funkcji jak Yoast SEO – przetestuj SEOPress!
Pakiet Premium SEO to (oprócz Yoast SEO oczywiście) jedna z najbardziej znanych wtyczek do WordPress-a odpowiadająca za poprawę SERP-ów. Warto również wspomnieć, iż powyższe narzędzie pozwala decydować, jak nasza strona ma przedstawiać się w mediach społecznościowych oraz organicznych wynikach wyszukiwania.
To nie wszystko, bowiem Pakiet Premium SEO ułatwia ustalanie wzorców dla każdego typu treści, pomaga w optymalizacji meta danych oraz wyrażeń kluczowych, a co najważniejsze – pozwala dostosować każdą witrynę bezpośrednio z podglądu posta.
SEOPressor udostępnia właścicielowi strony www przydatne informacje dot. pozycjonowania. Zapobiega również nadmiernej optymalizacji treści (np. zbyt dużej ilości linków zewnętrznych czy fraz kluczowych w danym fragmencie tekstu) i pomaga zarządzać strukturą adresów URL.
Narzędzie SEOPressor zostało stworzone, aby zwiększyć przyswajalność tekstów, zmniejszyć współczynnik odrzuceń, a co najważniejsze – poprawić wynik strony w organicznych wynikach wyszukiwania.
Yoast SEO to bardzo przydatna wtyczka optymalizacyjna do WordPress. Usprawnia ona zarządzanie działaniami SEO na stronach internetowych, można ją skonfigurować automatycznie, a jej darmowa wersja jest bardziej rozbudowana niż niektóre alternatywne wtyczki pozycjonerskie. Warto jednak mieć na uwadze, że instalacja Yoast SEO wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ataków hackerskich oraz spowolnieniem strony ze względu na wiele aktywnych funkcjonalności w jednym momencie.
Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.