Co to jest WordPress?
Spis treści
WordPress jest narzędziem programistycznym, a także systemem zarządzania treścią. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie stron internetowych, a także administrowanie nimi. Obecnie system zarządzania treścią CMS WordPress posiada 64,3% udziału w rynku. Aż 43% stron www jest opartych właśnie na tym systemie.
Przekonaj się, czym dokładnie jest WordPress, jaka jest jego historia i dlaczego warto z niego korzystać. Być może zdecydujesz się postawić stronę właśnie na WP.
WordPress – co to jest?
WordPress to system zarządzania treścią na stronach internetowych (CMS: Content Management System). Wykorzystując CMS WordPress, możliwe jest tworzenie profesjonalnych stron www, blogów oraz sklepów bez zaawansowanej wiedzy programistycznej i znajomości kodowania.
Początkowo z systemu WordPress wykorzystywano do obsługi blogów. Z czasem, dzięki dużej elastyczności i dostępności wielu wtyczek, zaczęto używać go do tworzenia stron internetowych. Obecnie WordPress stał się jednym z najbardziej popularnych systemów używanych do stworzenia strony internetowej, na którym oparte są zarówno małe, jak i duże sklepy internetowe oraz portale oferujące usługi.
Właściciele stron mogą samodzielnie: dodawać, modyfikować i usuwać teksty, a także tabele, zdjęcia, grafiki i filmy. Mogą także w łatwy sposób dodawać podstrony, a także działy witryny.
Jakie funkcjonalności oferuje WordPress?
System WordPress posiada wiele przydatnych funkcji do tworzenia strony, co znalazło uznanie wśród wielu początkujących użytkowników na świecie. Dostosuj serwis do własnych potrzeb.
Zarządzanie treścią (CMS)
WordPress pozwala na:
-
dodawanie, edytowanie i usuwanie stron oraz postów;
-
obsługiwanie kategorii i tagów;
-
obsługę mediów
-
publikować treści na swojej stronie zgodnie z wcześniej opracowanym harmonogramem.
Personalizacja i design
Korzystając z WP możesz:
-
wykorzystać motywy WordPress (większość motywów WordPress jest w pełni responsywna)
-
dostosować stronę do ekranów urządzeń mobilnych (większość motywów WordPress jest w pełni responsywna)
-
stworzyć dowolny układ stron za pomocą przeciągania i upuszczania bloków dostępnych w kokpicie.
Dodatkowe funkcjonalności
Atutem WP są jego funkcjonalności – nie tylko te podstawowe. Po instalacji WordPressa możesz dodać m.in. dedykowane wtyczki oraz inne funkcje, takie jak:
-
formularze kontaktowe;
-
wtyczki wspierające SEO (np. Yoast SEO);
-
wtyczki do budowania sklepów internetowych (np. WooCommerce);
-
galerie zdjęć;
-
newsletter.
Optymalizacja pod kątem SEO i wydajności
WordPress jest przyjazny SEO, ponieważ dzięki niemu możliwe są:
-
optymalizacja struktury strony (adresy URL, nagłówki, metaopisy);
-
integracja z Google Analytics;
-
przyspieszenie działania strony – np. WP Super Cache, LiteSpeed Cache;
-
automatyczne generowanie map dla wyszukiwarek (Mapy witryn XML).
Powyższe funkcjonalności to tylko namiastka tego, co zyskasz dzięki prowadzeniu działalności na WordPress.
Krótka historia WordPressa
WordPress był początkowo platformą do blogowania. W roku 2001 Michel Valdrigt stworzył bowiem platformę B2/cafelog. Jednym z użytkowników platformy, był Matt Mullenweg, który był wtedy studentem i zdecydował się przejąć platformę w momencie, gdy jej założyciel postanowił się wycofać.
Wtedy też Mullenweg wraz ze swoim znajomym, czyli Mikem Littlem postanowili rozpocząć pracę nad budową nowego narzędzia. W ten sposób dokonali przełomu w historii internetu.
W maju 2003 roku ogłosili premierę WordPressa 0.7. Z kolei w roku 2004 pojawiła się wersja 1.0, a parę miesięcy później wersja 1.2 wraz z systemem wtyczek. To właśnie wprowadzenie systemu wtyczek WordPress sprawiło, że CMS otrzymał ogrom mocy i nieograniczone możliwości rozwoju.
Popularny CMS stale się rozwija, a aktualnie jest to jeden z najpopularniejszych systemów do tworzenia stron internetowych na świecie, z którego korzystają miliony użytkowników. Jeżeli jesteś zainteresowany posiadaniem serwisu opartego o ten sprawdzony CMS, możesz zadbać o widoczność i konwersję dzięki strategii SXO.
Przeczytaj także: SXO oraz reklama Google Ads
Dlaczego warto korzystać z WordPressa?
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na prowadzenie bloga, sklepu internetowego, czy też strony firmowej, WordPress nadaje się do każdego biznesu. Powodem, dla którego warto wybrać właśnie WP jest fakt, że system CMS uchodzi za bardzo elastyczny i skalowalny. Panel administracyjny ma niezwykle intuicyjny interfejs, co użytkownicy WordPressa wymieniają jako jeden z pierwszych atutów oprogramowania.
Trzeba pamiętać także o tym, że WordPress to system zarządzania treścią, który jest przyjazny SEO (ang. Search Engine Optimization). Korzystając z niego, możesz zatem szybciej osiągnąć satysfakcjonującą pozycję w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. WordPress charakteryzuje się bowiem następującymi cechami:
-
ma dobrze zorganizowaną strukturę treści,
-
ma przyjazny interfejs – jest skoncentrowany na User Experience,
-
pozwala tworzyć atrakcyjne odnośniki,
-
jest dostosowany do mobilnych urządzeń,
-
proste tworzenie stron RWD,
-
intuicyjne projektowanie stron AMP,
-
wiele łatwych w obsłudze wtyczek,
-
może obsługiwać sklep e-commerce,
-
ułatwia optymalizację stron www pod wyszukiwarki.
WordPress jest systemem treści, do którego powstała ogromna liczba dodatkowych wtyczek dedykowanych pod SEO. Wtyczki do WordPressa pozwalają między innymi analizować treść pod kątem wyszukiwarek, rozmieszczenia słów kluczowych, a także dają sugestie poprawy treści.
Podsumowanie WordPress
Jeżeli interesuje Cię pozycjonowanie stron i chcesz wybrać odpowiedni system ułatwiający budowanie widoczności w wyszukiwarce witryny internetowej, WP będzie odpowiednim rozwiązaniem.
Opisywany system zarządzania treścią jest wielojęzyczny – obsługuje około 170 języków. Gdy dodamy do tego fakt, że z pomocą WordPressa można zmienić każdy wygląd strony i wstawiać dowolne pliki multimedialne, między innymi: jpg, png, gif, pdf, mp3, mp4, wmv, zauważyć można jego uniwersalność.
Pamiętaj również o tym, że WordPress ma odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa. Właściciele tego CMS’a każdego roku wydają miliony dolarów tylko po to, aby zmaksymalizować poziom ochrony swojego systemu.
Na uwagę zasługuje również fakt, że WP ma aktywną społeczność specjalistów. Społeczność WordPress pomaga wyeliminować błędy bądź też braki, są one szybko wykrywane i eliminowane. Z powyżej opisanych powodów WordPress jest aktualnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią na świecie.