Otwarte oprogramowanie – zalety open source
3 min
3 min
Na skróty
Różnego rodzaju oprogramowanie sieciowe, aplikacje czy komputerowy software, oparte są na kodach źródłowych, które odpowiadają za ich funkcjonowanie. To kod definiuje jakie funkcje spełnia dana aplikacja, jakie są jej możliwości i wykorzystanie. Niekiedy kod podlega ścisłej ochronie i nie jest udostępniany osobom trzecim. Nie można go też edytować czy modyfikować. Otwarte oprogramowanie open source to odstępstwo od tej sytuacji. Co warto wiedzieć o tym rodzaju oprogramowania?
Zdj 1. Czym jest oprogramowanie typu open source? To rodzaj otwartego kodu, dostępnego dla każdego
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/open-source-oprogramowanie-kod-t%C5%82o-7184836/
Ruch oprogramowania open source powstał w 1998 roku. Był odpowiedzią na komercjalizację usług internetowych i działania twórców różnego rodzaju systemów komputerowych. Twórcom tej idei przyświecał cel dostępu do kodu źródłowego każdego oprogramowania, aby użytkownicy mogli go modyfikować według własnych potrzeb. Filozofia ta wskazywała na społeczny dostęp do oprogramowania – dla każdego zainteresowanego.
Otwarte oprogramowanie to rodzaj software (udostępnionego w formie online lub w wersji offline, do instalacji na fizycznym dysku urządzenia), które charakteryzuje się udostępnionym, otwartym dla każdego kodem produktu. Tego rodzaju software nosi też miano open source.
Co oznacza, że dane oprogramowanie jest „otwarte”? Jego kod źródłowy dostępny jest za darmo i każdy może do niego zajrzeć. Jednocześnie można go edytować i dostosowywać do własnych potrzeb. Przykładem oprogramowania typu open source jest WordPress. CMS do przygotowywania stron internetowych ma otwarty kod, który można np. dostosowywać do potrzeb SEO (wykorzystuje to każda, doświadczona agencja SEO).
Zdj 2. Pamiętaj, aby sprawdzić, na jakiej licencji udostępniane jest oprogramowanie. Systemy sygnowane powyższym logiem, dostępne są jako otwarte oprogramowanie
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Open_Source_Initiative#/media/Plik:Open_Source_Initiative_keyhole.svg
Oprogramowanie otwarte ma wiele istotnych zalet, które przekładają się na wszechstronność. Na open source bazują m.in. serwisy internetowe, platformy e-commerce, programy użytkowe, a nawet gry komputerowe. Co warto wiedzieć o zaletach tego urządzenia?
Czy oprogramowanie open source jest darmowe? Tak! Za dostęp do kodu źródłowego otwartego oprogramowania nie trzeba płacić. To jedna z największych zalet tego rozwiązania.
Badania pokazują, że aż 98 procent wszystkich programów dostępnych w sieci zawiera, chociaż niewielki fragment open source. Oznacza to, że oprogramowanie otwarte może sprawdzić się w różnych zastosowaniach. Umożliwia tworzenie serwisów internetowych w formie informacyjnej, pozwala tworzyć wtyczki do obsługi systemu sprzedaży, a także rozwiązania ułatwiające dokonywanie płatności za produkty w sklepach internetowych.
Jednak open source to także aplikacje dostępne na smartfony, programy komputerowe i inne rozwiązania z branży IT. Możesz również wykorzystać ten rodzaj kodu, do wewnętrznej analizy i nauki różnego rodzaju poleceń.
Pamiętaj, że przed przystąpieniem do pracy z kodem, należy koniecznie sprawdzić, czy rzeczywiście jest on dostępny jako otwarte oprogramowanie. Użycie kodu w formie komercyjnej stanowi kradzież własności i może podlegać dużej karze finansowej.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.