Generatory zdjęć AI – jak sztuczna inteligencja tworzy obrazy?
3 min
3 min
Na skróty
Rozwój sztucznej inteligencji jest imponujący. Widać to m.in. po generatorach obrazu. Obecnie, bez zlecania pracy grafikowi, przygotujesz atrakcyjne zdjęcia. Narzędzia AI wygenerują je na podstawie tekstu. Twoja słowa mogą być przekształcane w obraz. Sprawdź, jak działają generatory zdjęć AI i z których warto korzystać.
Z punktu widzenia użytkownika proces generowania zdjęcia opiera się na przesłaniu polecenia tekstowego, czyli promta. Następnie narzędzie przetwarza komendę i powstaje adekwatny do niej obraz. Oczywiście, za kulisami dzieje się dużo więcej. Generator zdjęć AI jest uczony na podstawie par obrazów i ich opisów. Sam proces może przebiegać w poszczególnych narzędziach inaczej. Docelowo zawsze jednak dochodzi do tego, że AI wiąże tekst z obrazem i na tej podstawie generuje takie zdjęcie, jakiego potrzebujesz, o ile je dobrze opiszesz.
To kwestia, która budzi wątpliwości, od kiedy narzędzia sztucznej inteligencji weszły do powszechnego użytku. W Polsce ochrona praw autorskich obejmuje wyłącznie utwory stworzone przez człowieka. Tak samo tę kwestę oceniło również TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz sądy w Stanach Zjednoczonych. Możesz się spotkać z innymi opiniami, ale zdecydowanie przeważa pogląd, że ochronie może podlegać wyłącznie obiekt stanowiący efekt działalności człowieka.
W sieci masz ich mnóstwo. W zasadzie wszystkie popularne narzędzia, które wspierają tworzenie grafiki, umożliwiają już generowanie obrazów. Kilka z nich zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji.
Jedno z najpopularniejszych tego typu rozwiązań. Jest proste w obsłudze i generuje wysokiej jakości obrazy. Minusem jest dostępność wyłącznie odpłatnych planów. Więcej na temat narzędzia znajdziesz na https://docs.midjourney.com/.
Jasper ART
Kolejne płatne rozwiązanie, ale z możliwością darmowego testowania. Narzędzie jest popularne i umożliwia szybkie wygenerowanie wysokiej jakości grafiki o różnym przeznaczeniu. Najtańszy pakiet kosztuje 39 dolarów, ale Jasper proponuje również taki, który może być dokładnie dopasowany do danego odbiorcy. Płatne plany pozwalają skorzystać z siedmiodniowego, bezpłatnego okresu próbnego. Więcej o narzędziu na jasper.ai.
DALL-E 2
Kolejne bardzo popularne rozwiązanie. Daje zaawansowane możliwości, ale ich zrozumienie wymaga czasu, prób i skorzystania z instrukcji. Efekty pracy są jednak imponujące. Nie oferuje ono standardowych pakietów. Koszt korzystania z narzędzia możesz wyliczyć na stronie: invertedstone.com/calculators/dall-e-pricing/.
Image Creator Microsoft Bing
Oczywiście, nie wszystkie narzędzia są płatne. Jedną z darmowych propozycji oferuje Bing. Narzędzie generuje kilka propozycji grafik na podstawie Twojego polecenia. Przeważnie zajmuje mu to kilkadziesiąt sekund, a wygenerowane obrazy są atrakcyjne. Narzędzie możesz przetestować pod adresem bing.com.
StarryAI
Narzędzie pozwala wybrać, jaki ma być styl wygenerowanej grafiki. Jest dosyć wolne w stosunku do innych, które testowałem. Wygenerowanie jednego zdjęcia zajmowało około 3 minuty. Jeśli chodzi o efekt, obraz jest wysokiej jakości, wygląda atrakcyjnie i pasuje do polecenia. Narzędzie możesz przetestować na stronie: starryai.com.
Craiyon
Kolejne darmowe narzędzie. Możesz generować grafiki bez konieczności zakładania konta. Dzięki temu rozwiązaniu szybko uzyskasz zdjęcia w różnym stylu. Niestety, narzędzie nie radziło sobie tak dobrze z poleceniami w języku polskim jak poprzednicy. Możesz je przetestować na stronie www.craiyon.com.
Wombo Dream
Bezpłatne rozwiązanie, dzięki któremu stworzysz surrealistyczne i estetyczne obrazy. Skupia się przede wszystkim na manipulowaniu dziełami sztuki. Wersja bezpłatna daje ograniczone możliwości.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.