Co to jest atak ransomware? Definicja i przykłady zabezpieczeń
3 min
3 min
Na skróty
Przestępcy internetowi znaleźli sposób na szybki i łatwy zarobek, atakując użytkowników prywatnych, firmy, organizacje pozarządowe, a nawet organy państwowe. To ataki ransomware, które wymuszają okup w zamian za odblokowanie dostępu do określonej przestrzeni na komputerze. Czy przed tego rodzaju atakami można się chronić i jakie były najgłośniejsze przykłady zastosowania tego rodzaju software?
Zdj 1. Co to jest atak ransomware?
Źródło: https://pixabay.com/pl/vectors/z%C5%82o%C5%9Bliwe-oprogramowanie-ransomware-7020225/
Ransomware dostaje się na zaatakowane urządzenie w postaci trojana – oprogramowania udającego funkcjonalny plik albo wykorzystującego luki w systemach zabezpieczeń. Po aktywacji zaczyna bardzo utrudniać funkcjonowanie i – w zależności od skali ataku – może doprowadzić nawet do problemów z pracą firmy.
Co to jest ransomware? To specjalny rodzaj złośliwego oprogramowania, który blokuje dostęp do określonych systemów komputerowych i w zamian żąda okupu. Co oznacza ransomware po polsku? Wyrażenie pochodzi od działania tego rodzaju wirusów – to angielska zbitka słowa ransom (czyli okup) oraz software (czyli oprogramowanie). Można więc powiedzieć, że ransomware to oprogramowanie do zdobywania okupu.
Jaki może być atak ransomware? Siła zależy od
Zdj 2. Bez okupu odblokowanie komputera jest praktycznie niemożliwe w przypadku kryptowirusowego wymuszenia
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/ransomware-cyber-przest%C4%99pczo%C5%9B%C4%87-atak-5231739/
Atak ransomware to bardzo szkodliwy i wyjątkowo uciążliwy sposób na wyłudzanie pieniędzy. Polega on na wgraniu oprogramowania blokującego dostęp do całego urządzenia komputerowego lub telefonu, konkretnych plików albo stron internetowych. Zamiast wyświetlania pulpitu lub wybranej przez nas strony internetowej, pojawia się zdefiniowany przez cyberprzestępców komunikat.
Informuje on ofiarę, że ta musi przekazać określoną kwotę na podane w komunikacie dane przelewowe. Oprogramowanie ransomware może wyświetlać komunikaty o konieczności zapłacenia kary za wyświetlanie filmów pornograficznych, posiadanie nielegalnego oprogramowania lub zarzucać użytkownikowi popełnienie innego przestępstwa. Przestępcy „informują”, że jedynym sposobem odblokowania plików jest opłata okupu. Niestety, nie mamy zawsze gwarancji, że po wysłaniu przelewu nasz komputer znów będzie w pełni funkcjonalny.
Do pierwszych ataków ransomware doszło już w latach 80 ubiegłego wieku. Kilka z nich odbiło się szerokim echem w międzynarodowych mediach. Jakie są najbardziej znane ataki ransomware?
Przede wszystkim ochrona przed ransomware to dbałość o tworzenie kopii zapasowych plików, regularne skanowanie systemu operacyjnego oprogramowaniem antywirusowym, polityka ograniczonego zaufania w sieci, korzystanie ze sprawdzonych serwisów www oraz wdrożenie kluczy deszyfrujących.
Chociaż nie da się w stu procentach ochronić przed atakiem ransomware, to można zminimalizować jego skutki. Więcej o tym przeczytasz m.in. w tekście pt. Jak zabezpieczać dane w sklepie online?
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.