POP3 czy IMAP — jakie są różnice między tymi protokołami?
3 min
3 min
Na skróty
Kiedy konfigurujesz klienta pocztowego (na przykład aplikację Thunderbird), możesz zostać poproszony o podanie nazwy serwerów POP3 lub IMAP. Protokoły te odpowiadają za sposób zarządzania pocztą na serwerze. Warto przekonać się, jakie są różnice między nimi oraz jak przekłada się to na sposób użytkowania poczty elektronicznej.
IMAP to skrót od Internet Mail Access Protocol. Jest on nowocześniejszym protokołem niż POP3. To protokół dwukierunkowy, który kopiuje pocztę e-mail ze zdalnego serwera do Thunderbirda, zachowując przy tym oryginalną kopię wiadomości na zdalnym serwerze.
Zmiany w obrębie tych wiadomości takie jak oznaczanie ich jako przeczytane, usuwanie etykiet, dodawanie tagów itd. są replikowane na serwerze zdalnym. Modyfikacje, które wprowadzisz, są też replikowane na wszystkich urządzeniach, które obsługują to samo konto e-mail, korzystając z protokołu IMAP.
POP3 natomiast to skrót od Post Office Protocol (version 3). Jest to jednokierunkowy protokół, którego działanie polega na pobieraniu wiadomości e-mail ze zdalnego serwera do Thunderbirda i usuwaniu ich ze zdalnego serwera. Wszelkie zmiany wiadomości, takie jak na przykład oznaczanie ich jako przeczytane, dodawanie lub usuwanie etykiet albo tagów nie są replikowane na serwerze zdalnym.
Zdj. 1. Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird
Źródło: https://support.mozilla.org/pl/kb/thunderbird-konfiguracja-konta-pop-zamiast-imap
Pierwsza wersja protokołu POP znana była jako POP1. Została ona wprowadzona jeszcze w 1984 roku. Była to prostsza wersja, która umożliwiała tylko pobieranie wiadomości z serwera. Szybko okazało się jednak, że brak możliwości przechowywania wiadomości na serwerze, a także synchronizacji z różnymi urządzeniami okazała się ograniczeniem.
Zdj. 2. Konfiguracja Microsoft Outlook z protokołem POP1
Źródło: support.microsoft.com
W 1985 roku natomiast została wprowadzona kolejna wersja protokołu, czyli POP2. Wprowadziła ona nowe funkcje, takie jak choćby możliwość przechowywania wiadomości na serwerze i zarządzania nimi za pomocą różnych urządzeń. Istotnym mankamentem był jednak brak obsługi skrzynek pocztowych dla wielu użytkowników i brak możliwości przechowywania folderów oraz podfolderów.
POP3 natomiast został wprowadzony w 1988 roku i okazał się najbardziej znaczącą wersją protokołu POP. W kolejnych latach pojawiły się także nowsze wersje tego protokołu, takie jak POP3s (POP3 Secure) oraz APOP (Authenticated Post Office Protocol), jednak to IMAP stał się dominującym protokołem, który oferuje najbardziej zaawansowane funkcje.
IMAP powstał w latach 80. Była to odpowiedź na potrzebę lepszego zarządzania i dostępu do wiadomości e-mail. Pierwsza wersja protokołu została opublikowana 1986 roku. Kolejne aktualizacje to IMAP2 (1988) i IMAP4 (1996). Aktualnie najczęściej stosowaną wersją jest IMAP4. Dziś jest to fundament komunikacji e-mailowej, który umożliwia użytkownikom elastyczne zarządzanie wiadomościami z poziomu różnych urządzeń. Słowem klucz okazuje się natomiast „synchronizacja”.
Czy lepiej wybrać konto POP3, czy IMAP? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz od poczty elektronicznej.
Wybierz IMAP, jeśli:
Postaw natomiast na POP3 w sytuacji, gdy:
Jednym z powodów, dla których najbardziej popularny jest dziś protokół IMAP, jest fakt, że w przypadku problemów ze stacją roboczą żadna z wiadomości e-mail nie zostanie utracona. W czasach, w których funkcjonujemy — przy łatwej dostępności internetu oraz urządzeń mobilnych również nie może dziwić, że z dwójki IMAP, POP3 większość użytkowników decyduje się na tę pierwszą opcję.
Zawodowy copywriter, pasjonat SEO, przedsiębiorca. Specjalizuje się w treściach dotyczących marketingu internetowego. Miłośnik nowinek technologicznych. Kiedy nie pracuje, latem rekreacyjnie biega, a zimą morsuje.