Czym są i kiedy warto wykorzystywać burze mózgów (brainstorming)?
3 min
3 min
Na skróty
Efektywne rozwiązywanie problemów i wprowadzanie optymalnych innowacji ma ogromną wartość w biznesie. W pracy zespołowej organizacje wykorzystują w tym celu na przykład brainstorming. Co to jest i kiedy warto wykorzystać burzę mózgów? Dowiesz się tego w tym artykule. Poznasz także historię tej metody pracy.
Burza mózgów (ang. brainstorming) to metoda pracy, która polega na spontanicznym szukaniu rozwiązań dla danych problemów. To technika pracy grupowej, która opiera się na pobudzeniu kreatywnego myślenia oraz integracji zespołu. Brainstorming został opracowany w 1936 roku w Stanach Zjednoczonych przez przedsiębiorcę — Alexa Osborne’a. Gigant reklamowy BBDO awansował tę personę, aby uratować firmę po tym, jak straciła dużą liczbę klientów podczas Wielkiego Kryzysu.
Zdj. 1. Alexander Faickney Osborn — twórca metody brainstorming
Źródło: russellawheeler.com/alex-osborn
Osborn uznał, że poszukiwanie rozwiązań problemów jest znacznie bardziej efektywne w trakcie pracy grupowej, niż w pojedynkę.
Burza mózgów (inaczej brainstorming) składa się z następujących etapów:
Metoda burzy mózgów może przyjmować różne formy. Wyżej opisaliśmy odmianę klasyczną.
Zdj. 2. Wizualne przedstawienie metody burzy mózgów
Źródło: https://www.frontitude.com/blog/everything-you-need-to-know-for-effective-ux-writing-brainstorming
Odmiany burzy mózgów to:
Metoda 635 polega na tym, że zespół dzieli się na 6-osobowe grupy. Każdy uczestnik zapisuje swoje 3 pomysły na kartce. Czas na ich wymyślenie to 5 minut. Następnie należy podać swoją kartkę kolejnej osobie i odebrać inną od uczestnika, który siedzi obok po to, aby dopisać następne 3 pomysły.
Philips 66 natomiast to technika, która jest polecana do pracy w większych grupach. Zespół dzieli się na 6-osobowe podgrupy (tzw. buzz groups). Każda z nich ma 6 minut na to, aby przedyskutować potencjalne rozwiązania problemu.
Rolestorming z kolei jest rodzajem burzy mózgów, podczas której pracownicy odgrywają różne role (na przykład lidera działu, prezesa, kierownika). Idee generuje się poprzez rozpatrywanie problemu z perspektywy innych osób. Dzięki czemu uczestnicy mogą poczuć się komfortowo.
4 podstawowe zasady Osborne’a (wspomnianego wcześniej twórcy metody) to:
Celem metody burzy mózgów jest swobodne myślenie — bez obawy przed osądem. Dzięki trzymaniu się wyżej wymienionych zasad możliwe jest znajdowanie nowych pomysłów i rozwiązań problemów, nad którymi pracuje organizacja — na przykład agencja SEO.
Zdj. 3. Brainstorming w praktyce
Źródło: interaction-design.org
Skoro wiesz już, co to jest burza mózgów, przekonaj się, kiedy warto ją wykorzystywać. To doskonały sposób przede wszystkim na pracę przy rozwoju produktów i innowacji oraz rozwiązywaniu problemów organizacyjnych.
Burza mózgów to motor napędowy dla innowacji. Pozwala ona
uczestnikom dzielić się swoimi pomysłami, bez względu na to, jak bardzo są one nieszablonowe. Swobodny przepływ idei może prowadzić do przełomowych odkryć.
Burzę mózgów warto wykorzystać także wtedy, gdy zależy Ci na wzmocnieniu pracy zespołowej. Współpraca oraz dzielenie się pomysłami zwiększają poczucie koleżeństwa, a także wzajemnego szacunku.
Załóżmy, że w Twojej firmie muszą pojawić się nowe pomysły dotyczące treści wiadomości, które są przesyłane klientom. Szukasz odpowiednich słów, ale nie jesteś pewien, czy to, co wymyśliłeś, przekona przyszłych odbiorców. Zebranie na brainstorming, wskazanie swojego pomysłu oraz zaproponowanie jego udoskonalenia może być najlepszą opcją.
W innym przypadku Twój nowy produkt (na przykład oprogramowanie) może być obarczony pewnym błędem. Trudno Ci natomiast określić jego źródło. W takich przypadkach zebranie opinii całego zespołu może pomóc Ci szybko znaleźć rozwiązanie. Przykładów pomyślnego zastosowania brainstormingu jest oczywiście znacznie więcej. W kontekście burzy mózgów warto wspomnieć także o podejściu design thinking,
Zawodowy copywriter, pasjonat SEO, przedsiębiorca. Specjalizuje się w treściach dotyczących marketingu internetowego. Miłośnik nowinek technologicznych. Kiedy nie pracuje, latem rekreacyjnie biega, a zimą morsuje.