Na skróty
Jeśli posiadasz stronę WWW, Twoim obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo danych użytkowników. Chodzi zarówno o przypadki włamań i przejęcia informacji z bazy danych, jak i ochronę danych przesyłanych podczas połączenia z witryną pomiędzy stroną a urządzeniem internauty. Zanim uruchomisz witrynę, sprawdź, czym są SSL i TLS. Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo użytkowników?
SSL (skrótowiec od: Secure Socket Layer) to bardzo popularne zabezpieczenie stosowane w sieci, które pojawiło się już w 1995 roku. Jeśli witryna korzysta z SSL, to wtedy dane przesyłane między stroną a urządzeniem użytkownika są szyfrowane. Mało prawdopodobna jest ich kradzież czy dokonanie zmiany przez niepowołane do tego osoby. Jeśli serwis korzysta z SSL, to jego adres rozpoczyna się od https:// zamiast http://.
Stosowanie tego rozwiązania jest jednym z czynników rankingowych Google, a to oznacza, że ma wpływ na pozycjonowanie stron. Raczej trudno Ci będzie znaleźć w top 10 wyników wyszukiwania serwis, który nie korzysta z SSL. Statystyki pokazują, że robi to aż 85% witryn internetowych. Jeśli dana strona nie ma włączonego szyfrowanego połączenia, Chrome oznaczy ją jako niezabezpieczoną.
Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/ce-httpsdefault
TLS, czyli Transport Layer Security, jest nowszą wersją SSL. Pojawił się kilka lat po SSL (w 1999 roku), a jego wdrożenie miało związek z błędami znalezionymi w SSL, które narażały użytkowników na niebezpieczeństwo. To właśnie TLS, rozbudowana wersja tego zabezpieczenia, jest obecnie powszechnie wykorzystywana w sieci. Szyfruje on przesyłane dane i zabezpiecza tak, że nie są możliwe do odczytania. TLS wykorzystuje dwa typy szyfrowania – symetryczne i asymetryczne – co utrudnia ich zrozumienie w momencie, kiedy są przesyłane z serwera. Poniższa grafika pokazuje, jak wygląda historia SSL/TLS, a dokładnie kiedy pojawiały się poszczególne wersje.
Źródło: https://dev.to/techschoolguru/a-complete-overview-of-ssl-tls-and-its-cryptographic-system-36pd
Kiedy czytasz opis oferty hostingu, znajdziesz tam zazwyczaj informację o SSL, ale w zdecydowanej większości chodzi o TLS 1.2 albo TLS 1.3. Nieprzerwane korzystanie z nazwy SSL lub certyfikat SSL wynika z przyzwyczajenia. Była powszechnie wykorzystywana i tak pozostało. Coraz częściej używa się również nazwy SSL/TLS. Prawdopodobnie z czasem będzie już przeważać TLS.
Źródło: https://www.f5.com/labs/articles/threat-intelligence/the-2021-tls-telemetry-report
Jak już wiesz, TLS jest tak naprawdę nowszą wersją SSL. Co za tym idzie, zostały w nim wyeliminowane błędy poprzednika. Udział serwisów, które nadal korzystają z najnowszej wersji SSL 3.0, jest niewielki – TLS to już standard. Czym się różnią te protokoły? W uproszczeniu TLS jest po prostu bezpieczniejszym rozwiązaniem. Zawdzięczamy mu:
Czy Twoja strona powinna korzystać z SSL/TLS? Tak, to konieczność, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników, widoczność w Google i konwersję. Niemal na pewno Twój serwer zapewnia TLS w wersji 3.1 lub 2.1 a nie już stare SSL 3.0.
Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.