Wybór kanałów do promocji e-commerce dla wielu z nas pozostaje mglistą i niejasną zagadką. Wszyscy jednak wiemy, że są one doskonałym narzędziem do promocji zarówno kształtujących się marek, jak i biznesów o ugruntowanej pozycji. Z racji częstych nieścisłości w kwestii tego jak rozdzielić budżet promocyjny, zdecydowaliśmy się wziąć ten temat pod lupę i wyjaśnić czym różnią się poszczególne z nich. Sprawdź jak prowadzić skuteczny marketing w mediach społecznościowych dla sklepów internetowych.
E-commerce na Facebooku – jak wypromować swój sklep?
Na Facebooku jest ponad dwa razy więcej osób niż na Instagramie (1,25 mln do 3 mln). To jednak nie czyni go zwycięzcą, bo w reklamie interesuje nas tak naprawdę znacznie mniejsza grupa odbiorców. W porównaniu do Instagrama publikowane tutaj treści nie muszą aż tak bardzo „wpadać w oko”. Wystarczy, aby użytkownicy przy scrollowaniu na chwilę się zatrzymali i zwrócili na nasz post uwagę.
Scenariusze, w których Facebook spisuje się na medal:
- kiedy chcemy uzyskać bardzo konkretny efekt (np. uzyskać instalacje aplikacji, zaangażowanie pod postami, zwiększoną świadomość marki),
- kiedy chcemy, aby reklamy były skierowane do bardzo wąskiej grupy odbiorców,
- jeśli potrzebujemy przedstawić swój produkt nowym odbiorcom, którzy nie mają jeszcze wykształconej potrzeby rozwiązania swojego problemu,
- kiedy chcemy stworzyć kampanię z retargetowaniem, która nie będzie w agresywny sposób usiłowała zachęcić do zakupu,
- kiedy chcemy przetestować jedną z kilkunastu kreacji dostępnych w menedżerze reklam Facebooka.
Praktycznie cała sprzedaż w świecie ecommerce na Facebooku odbywa się przez reklamy. Rzadko kiedy sprzedaje się coś po jednej wizycie bez dodatkowej promocji z użyciem reklam. Pixel Facebooka jest niezbędny do tego, aby prowadzić skuteczny remarketing i wykorzystać pełen potencjał tego medium. Mamy szansę skorzystać z bardzo dokładnego targetowania, a także podobnych grup odbiorców. Ponadto możemy tutaj budować społeczność za pośrednictwem grup oraz własnego fanpage’a.
Sprzedaż na Instagramie – kiedy będzie najskuteczniejsza?
Instagram jako medium społecznościowe szybko osiągnęło sukces. Już po roku swojego istnienia był odwiedzany przez 300 mln użytkowników. Dużą część sukcesu zawdzięcza powiązaniu z Facebookiem, ale faktycznie jest oddzielnym i innym kanałem. Nie ma tutaj treści tekstowych. Jest to przestrzeń na publikację wszystkiego co wizualne: obrazków, fotografii, krótkich wideo, ciekawie złożonych kreacji w stylu RTM czy niewielkich infografik. Niezbędny jest grafik wykazujący zainteresowanie marketingiem.
Sprzedaż na Instagramie możemy uskuteczniać na kilka różnych sposobów:
- poprzez współpracę z influencerami i kolaborację z innymi markami,
- przez wizualne posty promujące wybrane produkty z naszej oferty,
- przez posty zachęcające do polubienia i udostępnienia np. w zamian za możliwość wzięcia udziału w losowaniu,
- poprzez reklamy, które wyświetlane są w relacjach, w formie zdjęć, wideo, karuzeli czy kolekcji,
- przez organizowanie akcji z hashtagami.
Sprzedaż przez Instagram najlepiej sprawdza się w przypadku branż, gdzie estetyczna prezentacja produktu jest standardem. Chcąc wypromować się w tym miejscu musimy pamiętać, aby zdjęcia produktów nie odstawały od tych publikowanych przez konkurencję. Warto położyć nacisk na podkreślenie jakości, unikalne zalety i pokazać jaki problem można rozwiązać nabywając dany produkt.
Pozostałe media społecznościowe, które warto rozważyć
Pinterest jest miejscem, gdzie w 100% za darmo możemy publikować tysiące inspirujących grafik w postaci tzw. pinów. Medium to jest podobne do wiekowego Tumblra i po części Instagrama. To miejsce, które sprawdzi się w przypadku dekoracji, architektury, produktów upiększających, mody oraz treści graficznych. Promocję tutaj powinniśmy oprzeć o przemyślaną strategię content marketingową i wykorzystać potencjał, jaki piny mają w SEO.
Twitter to medium, które sprawdzi się w przypadku prostych kreacji w połączeniu z krótkim opisem do charakterystycznych 120 znaków. Sukces można odnieść tutaj w kwestii kształtowania świadomości marki, a także komunikacji już po zakupie. Jeśli zależy nam na zwiększeniu liczby transakcji, zdecydowanie lepiej postawić na facebook dla ecommerce.
TikTok
Jeśli chcemy dotrzeć ze swoim produktem do młodszej grupy odbiorców z tzw. generacji Z to TikTok będzie idealnym miejscem. Formaty reklamowe obecne w tym medium pozwalają stworzyć wyzwanie na bazie hashtagu, 5-sekundowe pełnoekranowe wideo wyświetlające się każdemu, kto otwiera aplikację oraz standardowe kreacje wyświetlane podczas scrollowania aktualności.
YouTube
YouTube jest światowym monopolistą w kontekście internetowych filmów wideo. To dobre miejsce na rozreklamowanie produktu poprzez reklamy Display, ale też własny kanał. Chyba nie trzeba nikomu udowadniać, jaki sukces odnoszą w ten sposób marki motoryzacyjne i gamingowe. Pamiętaj, że jest to jedno z najbardziej wymagających mediów, które wymaga cierpliwości oraz ochoty na występowanie przed kamerą.