Tworzenie stron internetowych

Aktualizowanie stron internetowych krok po kroku – Poradnik

3 min czytania
Aktualizowanie stron internetowych krok po kroku – Poradnik

Nawet statyczna strona wizytówkowa wymaga co jakiś czas prac konserwacyjno-aktualizacyjnych. Nie ma możliwości, aby postawiona raz witryna była dostępna bez przerwy w jednej formie. Ma to wpływ m.in. na walory użytkowe strony, dopasowanie do najnowszych trendów marketingowych, technologicznej pracy przeglądarek internetowych, a także na pozycjonowanie. W tekście wyjaśnimy w jaki sposób przeprowadzić krok po kroku aktualizację strony internetowej, aby proces był skuteczny, bezpieczny i wygodny dla użytkownika.

Aktualizowanie stron internetowych krok po kroku – Poradnik

Zdj 1. Każda strona internetowa wymaga regularnej aktualizacji. Jej częstość zależy od charakteru witryny

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/laptop-wordpress-projekt-wordpress-593673/

Aktualizacja strony internetowej brzmi jak skomplikowany proces, który może przeprowadzić wyłącznie wyspecjalizowany webdeveloper. Oczywiście, jeżeli zdecydujesz się na pozycjonowanie, agencja SEO (realizując audyt SEO) przeprowadzi od razu kompleksową aktualizację. Część procesów możesz wdrożyć jednak samodzielnie.

Czym jest proces aktualizacji witryny? Na czym polega?

Proces aktualizacji witryny internetowej to działania polegające na przeprowadzaniu regularnego przeglądu działania strony internetowej oraz wdrażaniu modyfikacji, które umożliwiają poprawę funkcjonowania witryny i eliminowanie błędów. Jakie elementy obejmuje wdrożenie aktualizacji strony internetowej?

  • Elementy kodu strony wpływające na konstrukcję poszczególnych podstron – webdeveloper kontroluje stan kodu i zmienia go według aktualnych wytycznych lub eliminuje błędy wpływające na pozycjonowanie i walory użytkowe. 
  • Teksty blogowe, opisy kategorii, opisy produktów i inny content – chodzi o regularny przegląd strony www pod kątem contentu. Podczas prac wdraża się teksty z nowymi słowami kluczowymi, eliminuje błędy ortograficzne i literówki, aktualizuje opisy kategorii pod kątem dostępnej oferty itd. 
  • Wygląd strony (od ilustracji po cały szablon i pełen desing) – dostosowanie wyglądu strony do nowych wytycznych technicznych (np. nowoczesnych sprzętów mobilnych), aktualizacja zdjęć produktów itd.
Zobacz  Komunikacja marketingowa — co warto wiedzieć?

Aktualizowanie strony internetowej odbywa się poprzez przeglądanie działania poszczególnych elementów budowy, wskazywanie części do zmian i wdrażanie całkowicie nowych rozwiązań. Niekiedy (w przypadku stosowania CMS typu WordPress) konieczne jest również aktualizowanie całego oprogramowania witryny. 

Aktualizowanie stron internetowych krok po kroku – Poradnik

Zdj 2. Proces aktualizacji witryny można przeprowadzić wygodnie w WordPressie – od nowych grafik, po upgrade systemu

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/ustawienia-opcje-oprogramowanie-265131/ 

Dlaczego należy aktualizować stronę internetową?

Najnowsza wersja strony internetowej wpływa na wiele aspektów jej funkcjonowania i z tego powodu aktualizowanie witryny należy przeprowadzać regularnie. Na co przekładają się regularne updaty poszczególnych elementów strony www? Dlaczego należy aktualizować stronę internetową?

  • Wpływa na bezpieczeństwo strony internetowej.
  • Poprawia walory użytkowe dla odwiedzających (tzw. SXO).
  • Korzystnie oddziałuje na aspekt SEO.
  • Umożliwia dopasowanie witryny do najnowszych trendów technologicznych.
  • Wspiera stabilną pracę strony internetowej.
  • Ułatwia funkcjonowanie witryny w nowych wersjach przeglądarek.

Jak krok po kroku przeprowadzić aktualizowanie strony internetowej?

Wiele elementów aktualizacji strony internetowej należy zlecić zewnętrznym podwykonawcom. Niektóre z kolei możesz przeprowadzić samemu. W jaki sposób krok po kroku powinno odbywać się aktualizowanie strony internetowej? 

  1. Przeprowadź kompleksowy audyt działania strony internetowej.
  2. Wykonaj kopię zapasową zgromadzonych danych.
  3. Zaktualizuj oprogramowanie Twojej witryny internetowej (np. WordPress) czy oprogramowanie antywirusowe i wtyczki.
  4. Usuń duplikaty podstron, treści czy obrazków.
  5. Wdrażaj nowe elementy graficzne i tekstowe, zastępując nieaktualne.
  6. Zaktualizuj wygląd strony, dopasowując go do nowych wytycznych.
  7. Z pomocą webdevelopera napraw kod strony internetowej (jeżeli to konieczne).
  8. Zleć optymalizację witryny pod względem SEO.
Zobacz  Jak przeprowadzić wycenę domeny?

Jak często należy dokonywać aktualizowania strony www? Nie ma co do tego uniwersalnej odpowiedzi. W niektórych przypadkach opisy produktów czy kategorii oraz eliminowanie podstawowych błędów należy wdrażać przynajmniej raz w miesiącu. Z kolei w przypadku niewielkich stron wizytówkowych opartych na pojedynczej podstronie (one page) wystarczy aktualizacja treści przy zmianie oferty i odświeżenie designu np. raz w roku.

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy