Młodym przedsiębiorcom często brakuje zasobów, aby rozwinąć skrzydła. Nie pomaga w tym duża konkurencja, która dotyczy dziś niemal każdej branży. W tym miejscu do gry wchodzą akceleratory biznesu, które dla wielu firm są szansą, by zaistnieć. Kto i jak może z nich skorzystać?
Czym jest akcelerator biznesu?
Pomoc początkującym przedsiębiorcom, a przede wszystkim start-upom, zapewnia akcelerator biznesu. Co to jest? Z definicji jest to program lub organizacja pomagające w rozwijaniu firmy. Wsparcie dostępne jest w formie:
- doradztwa,
- szkoleń,
- networkingu,
- dostępu do inwestorów,
- dostępu do finansowania.
Innymi słowy, akceleratory biznesu powinny dostarczać osobom, które stawiają pierwsze kroki w świecie biznesu, niezbędnych do rozwoju zasobów. Podstawową korzyścią dla przedsiębiorców jest oczywiście dostęp do finansowania i wiedzy, jednak cenią sobie również możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych.
Co obejmuje wsparcie?
Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej podaje, że każdego dnia w Polsce zakładanych jest blisko 1000 firm. Czy każda może skorzystać ze wsparcia akceleratorów? Krótko mówiąc: nie. Proces ten obejmuje bowiem następujące etapy:
- rekrutacja – akceleratory szukają firm z potencjałem, które mają duże szanse wprowadzić na rynek innowacyjny produkt lub usługę,
- programy rozwoju – uczestnicy mają dostęp do materiałów edukacyjnych i wiedzy eksperckiej,
- Demo Day – prezentacja projektu przed inwestorami, zwiększająca szansę na pozyskanie dofinansowania,
- wsparcie po programie – firmy często nadal mają dostęp np. do sieci kontaktów.
Każdy przedsiębiorca otrzymuje pomoc na miarę potrzeb. Niektórym zależy przede wszystkim na dostępie do specjalistycznej wiedzy, inni szukają finansowania lub partnerów biznesowych.
Źródło: https://fastercapital.com/topics/how-does-a-business-accelerator-program-work.html
Kto może skorzystać z pomocy?
Młodzi przedsiębiorcy coraz częściej upatrują swojej szansy w instytucji, jakimi są akceleratory biznesu. Definicja mówi o wsparciu, jakie mogą uzyskać przede wszystkim innowacyjne, dobrze rokujące firmy. Każdy akcelerator ma własne wytyczne, jakimi kieruje się, wybierając partnerów do współpracy. Niemniej jednak nie są to programy przeznaczone dla osób, które nie mają pomysłu na swój biznes lub prowadzą firmę w zaawansowanej fazie rozwoju.
Akceleratory biznesu w Polsce
Akceleratory biznesu w Polsce działają od wielu lat. Oto przykłady najpopularniejszych:
- Akcelerator Gliwice – oferuje wsparcie głównie firmom ze Śląska, udostępniając różnego typu narzędzia technologiczne. Jako jeden z nielicznych jest otwarty nie tylko na start-upy, ale też instytucje badawcze i uniwersytety,
- Starter Inkubator – wspiera start-upy, a jednocześnie zajmuje się najmem powierzchni dla klientów komercyjnych,
- Startup HUB Poland – jest to organizacja non-profit, której celem jest wspieranie start-upów krajowych i zagranicznych, które chcą rozwinąć biznes w Polsce. Organizują nie tylko programy pomocowe, ale też konferencje i międzynarodowe projekty,
- ReaktorX – jest to 10-tygodniowy program, który pozwala znaleźć najlepszych mentorów i otrzymać finansowanie.
Czy warto korzystać z akceleratorów biznesu?
Akcelerator biznesu wydaje się doskonałym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy mają pomysł na firmę, ale brakuje im pewnych zasobów. Pamiętajmy jednak, że samo przystąpienie do programu nie gwarantuje sukcesu. Korzystający ze wsparcia muszą nastawić się na współpracę, ponieważ akcelerator nie jest ani biernym kapitałodawcą, ani też mentorem, który daje wyłącznie wskazówki. Tego typu programy okazują się bardzo pomocne, jednak trzeba wiedzieć, jakie korzyści przynoszą i z jakimi ograniczeniami się wiążą.
Założyłeś firmę i nie wiesz, gdzie szukać wsparcia w jej rozwoju? Akcelerator biznesu może być dobrym rozwiązaniem. Zanim jednak przystąpisz do programu, sprawdź, jakie warunki należy spełnić. Pamiętaj też o tym, że w biznesie nie można polegać wyłącznie na innych, dlatego rozwijanie kluczowych projektów nadal leży po Twojej stronie.
Autor wpisu: Dorota Tkocz