Pojęcie cloud computing, czyli chmura obliczeniowa lub platforma chmurowa może Ci na pierwszy rzut oka niewiele mówić. Tymczasem bardzo prawdopodobne, że z możliwości takich usług korzystasz na co dzień. Jak działa cloud computing i jakie przynosi korzyści? Czy taka usługa może się przydać również i Tobie?
Cloud computing – co to jest?
To taki model przetwarzania danych, w którym uzyskujesz zdalny dostęp do plików za pośrednictwem internetu. Zewnętrza firma zarządza infrastrukturą informatyczną, a dzięki temu nie musisz inwestować we własną. Choć ta usługa może Ci się kojarzyć z zupełną nowością, to w praktyce jej początki sięgają lat 50. XX wieku. Jednak zaczęła zyskiwać na popularności dopiero, kiedy IBM uruchomił swoje maszyny wirtualne w latach 70. Już całkiem długą historię chmury obliczeniowej prezentuje poniższa grafika. Obecnie to usługa tak popularna i przydatna, że trudno z niej zrezygnować, ale możesz nawet nie mieć świadomości, że jej używasz.
Źródło: https://8grams.medium.com/cloud-computing-the-fundamental-51b50b84c76a
Rodzaje chmury obliczeniowej
Cloud computing może mieć różną formę. Oto przykłady:
- Public cloud, czyli publiczna chmura obliczeniowa. Jest dostępna powszechnie – wystarczy, że masz dostęp sieci. Co więcej – z wielu tego typu usług możesz korzystać bezpłatnie, czego doskonałym przykładem jest Google Drive.
- Private cloud, czyli prywatna chmura obliczeniowa. W tym przypadku usługa dostępna jest dla ograniczonej liczby użytkowników np. członków danej organizacji. Wiąże się z kosztami, które mogą być wysokie. Aby mieć taką chmurę obliczeniową, budujesz własną infrastrukturę, ale to też powoduje, że dane są bezpieczniejsze.
- Hybrid cloud, czyli hybrydowa chmura obliczeniowa. Chodzi tutaj o połączeniu public cloud i private cloud, umożliwienie przepływu informacji między centrami danych.
- Chmura obliczeniowa multicloud, czyli wykorzystanie wielu chmur w obrębie jednej architektury.
Istnieją różne systemy cloud computingu, takie jak:
- SaaS, czyli Software as a Service – oprogramowanie jako usługa. To rozwiązanie bardzo popularne w sieci. Możesz na takiej zasadzie korzystać np. z oprogramowania sklepu WWW. Co więcej, przeważnie są one dopracowane, a w wielu przypadkach dobrze zoptymalizowane pod SEO.
- PaaS, czyli Platform as a Service – platforma jako usługa. W tym przypadku otrzymujesz do dyspozycji środowisko do zarządzania aplikacjami, ich testowania czy kreowania. Dzięki nim programiści mogą szybciej i łatwiej tworzyć takie aplikacje, bez konieczności konfigurowania całej infrastruktury.
- IaaS, czyli Infrastructure as a Service – infrastruktura jako usługa. Polega na wynajęciu całej infrastruktury IT od dostawcy, płacąc jedynie za rzeczywiste zużycie.
Zalety chmury obliczeniowej
Z punktu widzenia przedsiębiorców wykorzystanie cloud computingu ma wiele plusów. Oto największe zalety chmury obliczeniowej:
- Nowoczesne rozwiązanie bez ogromnych inwestycji – nie musisz mieć dużego przedsiębiorstwa ani generować znaczących zysków, aby korzystać z tego rozwiązania. Możesz po nie sięgnąć od razu po starcie działalności – sprawdzi się nawet w przypadku małych firm.
- Zoptymalizujesz koszty – zamiast inwestować duże pieniądze we własną serwerownię i pracowników, którzy muszą nad nią pracować, możesz po prostu korzystać z chmury, ponosząc przy tym dużo mniejsze wydatki. W razie potrzeby bez problemów zeskalujesz zasoby.
- Bezpieczeństwo danych – masz zapewnione rozwiązania, dzięki którym pliki w chmurze są bezpieczne.
Cloud computing – popularność
To rozwiązanie, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i użytkowników indywidualnych. Jak podaje AAG, w 2022 roku 60% danych firmowych było przechowywanych w chmurze, przy czym w 2015 roku było to 30%.
Chmura jest wykorzystywana nie tylko w biznesie. Około 2,3 miliarda internautów korzysta z chmur osobistych, takich jak Dropbox, Google Drive i iCloud. Oto najpopularniejsze na świecie:
Źródło: https://www.eescorporation.com/cloud-computing-statistics/
Być może i Ty z nich korzystasz. Popularność chmury obliczeniowej nie jest przypadkowa – to po prostu bardzo przydatne rozwiązanie.