Co to jest protokół HTTP i jak działa?
3 min
3 min
Na skróty
Jeżeli strona internetowa ma działać poprawnie, konieczna jest stabilna komunikacja między odbiorcą i serwerem witryny. Sprawna wymiana informacji umożliwia między innymi wyświetlanie treści na stronach internetowych, pobieranie plików, a także wysyłanie formularzy czy logowanie na konto. Podstawą tej komunikacji jest protokół HTTP. Co warto o nim wiedzieć?
Zdj 1. Protokół HTTP to jeden z kluczowych elementów działania strony internetowej.
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/szukaj-skrzynka-optyczny-http-www-13476/
Protokół HTTP oznacza z angielskiego Hypertext Transfer Protocol, czyli protokół przesyłania hipertekstu. To fundament sieci internetowej, zapewniający komunikację między urządzeniem odbiorcy zawartości zasobów sieci i serwerem wysyłającym te dane. To on umożliwia wysyłanie danych w dwie strony, a – w bardziej zaawansowanej wersji – również wpływa na bezpieczeństwo.
Protokół HTTP to element tzw. warstwy aplikacji, działającej na modelu klient – serwer. Klientem najczęściej jest przeglądarka internetowa, ale jako ciekawostkę warto dodać, że protokół komunikacji HTTP funkcjonuje także w sieciach wewnętrznych np. firmowych czy państwowych. Zasada działania jest bardzo prosta. Wpisując adres strony internetowej wysyłasz do protokołu żądanie. Ten je przetwarza i przesyła dalej, do serwera.
Gdy serwer odpowie pozytywnie (adres się zgadza, nie ma żadnych błędów w wyświetlaniu witryny), przesyła odpowiednie dane – także za pośrednictwem protokołu HTTP. Działanie systemu jest bezpieczne, szybkie i zapewnia niezawodną łączność sieciową na dwie strony.
Zasady działania protokołu HTTP oparte są na przesyłaniu żądań i odpowiedzi. To po wpisaniu określonego adresu serwera lub strony internetowej, wyświetlają się określone zasoby lub pobierają wskazane przez nas pliki. Pamiętaj, że wszystko musi być skonfigurowane poprawnie, aby proces zakończył się sukcesem.
W praktyce proces otwierania składa się z kilku etapów. Najpierw jest rodzaj żądania zwany „metodą”, która służy do otwierania określonych zasobów. Np. GET przeznaczone jest do pobierania danych, POST przesyła dane, PUT je aktualizuje, a DELETE – usuwa. Protokół sam dobiera metodę do zapotrzebowania użytkownika.
Powszechnie znany jest adres URL. Ten określa lokalizację zasobu plików, czyli może to być np. adres strony internetowej. URL to jednak nie tylko witryny, ale też adresy serwerów lub adres konkretnego pliku dostępnego w sieci. Po adresie są nagłówki, które zawierają dodatkowe informacje na temat żądania, w tym typ danych, język, dane uwierzytelniające itd.
Po spełnieniu tych trzech kwestii (metoda, adres URL, nagłówki) żądanie trafia do serwera. Ten odpowiada poprzez HTTP. Odpowiedź serwera składa się z kolei z trzech elementów. To kod stanu, który oznacza wynik zapytania. Najbardziej pożądany jest kod 200, który po prostu oznacza sukces zapytania i doprowadzi do wyświetlenia zasobów. Popularne są z kolei błędy np. 404 (brak zasobów) czy 500 (błąd serwera). Wszystkie błędy 400 itd. związane są właśnie z kodem stanu.
W odpowiedzi również zawarte są wspomniane wcześniej nagłówki i treść odpowiedzi wraz z danymi. W ten sposób proces otwierania zasobów sieci za pomocą protokołu HTTP jest zakończony.
Zdj 2. Jednym z rodzajów protokołu HTTP jest wersja HTTPS – zapewniająca większe bezpieczeństwo
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/e-commerce-bezpiecze%C5%84stwo-3228418/
Protokół HTTP dzieli się na różne rodzaje, wpływające na bezpieczeństwo danych. Najczęściej używanym protokołem, który zapewnia bezpieczeństwo informacji jest protokół HTTPS. Dlaczego? Ostatnie „s” w skrócie oznacza Secure, czyli ochronę danych. HTTPS szyfruje przesyłane informacje (np. hasła czy pliki), utrudniając cyberprzestępcom ich przechwycenie.
W praktyce prawie uniemożliwia to utratę istotnych informacji na drodze logowania się na stronę internetową czy w czasie wypełniania innych formularzy lub dokonywania płatności za pośrednictwem witryny. Dodajmy, że wszystkie godne zaufania witryny (zgodne ze współczesnymi zasadami optymalizacji) są oparte na protokole HTTPS właśnie. Standardowy HTTP jest dziś używany dużo rzadziej, a niekiedy strony tego typu są określane jako „niespełniające standardów bezpieczeństwa i niegodne zaufania”. To z punktu widzenia przedsiębiorstwa wpływa niekorzystnie na zaufanie do marki i obniża sprzedaż produktów lub usług za pośrednictwem witryny internetowej. Warto o tym pamiętać!
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.