E-commerce

Q-commerce – co to jest i jak działa?

3 min czytania
Co to jest Q-commerce?

Jednym słowem, szybki handel polega na dostarczaniu zakupów w mniej niż 30 minut. Firmy prowadzą własne małe magazyny (tzw. ciemne sklepy) w centrach miast i zatrudniają ludzi dostarczających artykuły spożywcze lub inne produkty codziennego użytku jak chemię domową czy kosmetyki.

Co to jest Q-commerce – definicja

Quick commerce (lub q-commerce) to nowa generacja e-commerce, a jak sama nazwa wskazuje, chodzi o szybkość. Tradycyjny handel e-commerce zrewolucjonizował krajobraz dostaw dzięki zamawianiu online, ale nawet dziś czas dostawy wynosi średnio od 3 do 5 dni roboczych.

Q-commerce dostarcza klientom niewielkie ilości towarów niemal natychmiast, zawsze i wszędzie, gdzie ich potrzebują. Są firmy, które dostarczają artykuły gospodarstwa domowego pod drzwi klientów w mniej niż pół godziny, a w wielu przypadkach znacznie szybciej. Zamiast co tydzień wybierać się na zakupy spożywcze, możesz swobodnie kupić je dzięki q-commerce wygodnie i szybko.

Cechy modelu biznesowego Q-Commerce

Model biznesowy q-commerce różni się od innych modeli biznesowych, zapewniając następujące funkcje:

  • Szybszy czas dostawy: głównym celem q-commerce jest zapewnienie szybszej dostawy, dzięki czemu kupowanie za pośrednictwem tej platformy jest wygodnym i oszczędzającym czas procesem.
  • Wygoda: wygoda to najważniejsza funkcja w q-commerce, która pozwala klientom robić zakupy w dowolnym miejscu i czasie, po prostu za pomocą smartfonów.
  • Dostawa w dowolnym momencie: q-commerce daje klientom możliwość dostarczenia zamówienia w dogodnym dla nich czasie. Nie ogranicza klientów do stałych godzin pracy.
  • Niezawodność: klienci mogą być pewni dostawy i jakości.
  • Niższe ceny: marki q-commerce często kupują zapasy hurtowo, co zmniejsza średni koszt każdego produktu i umożliwia im oferowanie lukratywnych rabatów.
  • Śledzenie zamówień: śledzenie zamówień to kolejna funkcja q-commerce, która pozwala klientom obserwować dostawę zamówienia w czasie rzeczywistym.
  • „One stop shop”: firmy zajmujące się szybkim handlem opracowują własne aplikacje, dzięki którym użytkownicy mogą zamawiać wiele produktów z jednej platformy.
Zobacz  Znaczniki i tagi HTML – co oznaczają i jak wykorzystać?

Przeczytaj także: SEO

Jak działa Q-Commerce?

Sposób działania startupu quick commerce różni się od tradycyjnego biznesu e-commerce. Skoncentruj się tylko na przedmiotach o wysokim popycie, zamiast prowadzić spis wszelkiego rodzaju produktów, startupy q-commerce umieszczają w swoich aplikacjach tylko najbardziej poszukiwane produkty. Należą do nich ważne artykuły spożywcze i inne produkty, które klienci zamawiają częściej, jeśli nie codziennie. Ta strategia zmniejsza koszty magazynowania i przechowywania oraz umożliwia firmie wynajmowanie bardziej kompaktowych powierzchni w miastach zamiast znacznie większych magazynów poza miastami.

Na przykład indyjski start-up q-commerce Blinkit koncentruje się na swoich zasobach tylko na 2000 pozycji o wysokim popycie, wśród nich można znaleźć między innymi pieczywo, popularne owoce i warzywa i produkty spożywcze oraz kosmetyczne, które są często używane, takie jak przyprawy, pieluszki dla dzieci, czy przekąski.

Q-commerce – co to jest i jak działa?

Przeczytaj także: Pozycjonowanie lokalne

Zwiększona wydajność dzięki mikromagazynom

Startupy Q-commerce stosują „strategię mikro-magazynów”, w której wybierają popularne dzielnice w miastach o dużej obecności w Internecie i wynajmują, dzierżawią lub kupują mikro-magazyny, które nazywają „sklepami w chmurze” lub „ciemnymi sklepami”. Te sklepy w chmurze są centrami realizacji z wysoce strategicznymi strategiami zarządzania SKU, zlokalizowanymi w samym sercu miasta, dzięki czemu partnerzy lub pracownicy mogą łatwo odebrać przedmioty i dostarczyć je w ciągu kilku minut. Ta strategia pozwala firmom q-commerce zaoszczędzić czas i pieniądze wydawane na podróże do i z magazynów na obrzeżach miast, gdzie musiałyby poświęcić więcej czasu na realizację dostaw.

Zobacz  CRM

Inną opcją Q-commerce, którą wykorzystuje, chociażby GLOVO jest dokonywanie zakupów w najpopularniejszych sieciach sklepów, przez co można oferować nieograniczony asortyment ulubionych produktów konsumentów i dostarczanie ich w jak najkrótszym czasie.

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy