Technologia

Co to jest strona internetowa i jak działa?

3 min czytania
Co to jest strona internetowa i jak działa?

Liczba stron internetowych przekroczyła miliard. Stały się one naszym nieodłącznym towarzyszem codzienności, który w dużej mierze wyeliminował konieczność korzystania z innych źródeł informacji. Tylko właściwie czym jest strona internetowa? Z czego się składa i na jakiej zasadzie działa? 

Co to jest strona internetowa?

Strona internetowa to zbiór dokumentów tekstowych, multimedialnych i innych, które są udostępnione w sieci internet. Składają się na nią przeróżne zasoby, które łącznie tworzą serwis WWW. Należą do nich pliki HTML, PHP, CSS, zdjęcia, wideo, plik dźwiękowe i nie tylko. 

Terminu strona internetowa używany w stosunku do różnych witryn – zarówno portali społecznościowych, wizytówek firm, jak i sklepów WWW. Witryna może się składać wyłącznie ze strony głównej lub wielu podstron. 

Co to jest strona internetowa i jak działa?

Źródło: https://www.theknowledgeacademy.com/blog/what-is-website/

Pierwsza w historii strona internetowa została opublikowana 6 sierpnia 1991 r. przez brytyjskiego fizyka Tima Bernersa-Lee, pracującego wówczas w CERN w Szwajcarii. Jej adres jest następujący – info.cern.ch. Aktualnie możesz na niej sprawdzić, jak wyglądała pierwotnie.

Co to jest strona internetowa i jak działa?

Źródło: https://info.cern.ch/

Z czego się składa strona WWW? Czego potrzebuje do działania?

Efekt, który widzisz choćby w postaci aktualnie przeglądanej witryny, wynika z zastosowania różnych elementów. Jakich? 

  • Hosting – to serwer, na którym znajdują się pliki witryny, a także baza danych. Dopiero po umieszczeniu na nim strona jest dostępna online. Natomiast serwer to po prostu komputer o bardzo dobrych parametrach, z odpowiednim oprogramowaniem, stale podłączony do sieci. Możesz go założyć nawet we własnym domu, ale w zdecydowanej większości przypadków to nieopłacalne. 
  • Adres – czyli domena. Kiedy chcesz wejść na daną witrynę, musisz ją znaleźć przez wyszukiwarkę lub wpisać adres w przeglądarce. Dzięki systemowi DNS domena przekierowuje na serwer, na którym znajduje się witryna. 
  • Strona główna – zazwyczaj to od niej rozpoczynają się odwiedziny w serwisie, o ile użytkownik wchodzi na nią bezpośrednio po wpisaniu adresu w przeglądarce, a nie, np. przez wyszukiwarkę. To ona odsyła internautów do podstron. 
  • Projekt – czyli wygląd witryny.
  • Content – znajdują się w serwisie treści.
  • Struktura nawigacji – na którą składa się co najmniej jedno menu, ale zazwyczaj jest ich kilka. 
Zobacz  SaaS e-commerce od podstaw – Poradnik

Kiedy chcesz wejść na daną stronę, wpisujesz jej adres w przeglądarce. Wtedy dzięki systemowi DNS trafiasz na serwer, na którym znajdują się pliki danej witryny. Poprzez wykorzystywane przez hosting oprogramowanie znajdujące się tam dokumenty wyświetlają się w formie strony WWW. Pamiętaj jednak, że witryną jest nie tylko nowoczesny serwis z atrakcyjną grafiką. Zbiór odnośników i content, taki jak na info.cern.ch, to także strona. 

Jak budowane są strony WWW?

Witryny powstają przy zastosowaniu różnych technologii. Szkielet strony jest budowany w HTML-u (HyperText Markup Language). To język znaczników, który opisuje strukturę serwisu. Za jego pomocą definiuje się nagłówki, paragrafy, listy, wyróżnienia, ramki i wiele innych elementów witryny. Do opisania wyglądu poszczególnych części wykorzystuje się CSS (ang. Cascading Style Sheets), czyli kaskadowe arkusze stylów. Informuje się przeglądarkę, jak mają być prezentowane elementy strony ustrukturyzowane w języku HTML. Definiuje się rozmiar czcionki, kolor tła, rozmieszczenie obrazu i tekstu. Atrakcyjne rozwiązania zapewniane są na stronie poprzez JavaScript. Zapewnia on interaktywność. Standardem jest również wykorzystywanie technologii SQL, której używa się do komunikacji witryny z bazą danych. W zdecydowanej większości witryn stosuje się również język PHP. To na nim bazuje m.in. najpopularniejsze darmowe oprogramowanie witryn, czyli WordPress. PHP wykorzystywane jest do tworzenia dynamicznych stron i aplikacji webowych.

To tylko przykładowe, stosowane technologie. Tych jest zdecydowanie więcej i są dobierane do poszczególnych projektów.

Przedsiębiorca związany z branżą SEO od 2004 roku. Tworzy content o tematyce marketingu online, finansów, nieruchomości i podróży. Rozwija własne serwisy tematyczne.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 2 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy