Tworzenie stron internetowych

Czym jest i co oznacza domain abuse check?

3 min czytania
Czym jest i co oznacza domain abuse check?

Domain abuse jest, niestety, dosyć częstym zjawiskiem w internecie. Podszywając się pod rozpoznawalną i darzoną zaufaniem domenę cyberprzestępcy próbują wyłudzać dane od klientów banków, rozprzestrzeniają złośliwe oprogramowanie i zasypują skrzynki mailowe spamerskimi wiadomościami. Jak sprawdzić, czy dana domena jest narzędziem w rękach hakerów? Na to pytanie odpowiemy poniżej.

Abuse check domeny — co to jest?

Zacznijmy od początku. Samo domain abuse — czyli „nadużycie domeny” odnosi się do wszystkich nielegalnych lub niepożądanych działań prowadzonych przy użyciu nazw domen. Zalicza się do nich m.in.:

  • phishing — podszywanie się pod zaufaną domenę w celu wyłudzenia informacji poufnych — np. hasła do konta lub danych bankowych; jedna z najczęściej stosowanych technik przez cyberprzestępców;
  • rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania (malware) — w tym przypadku hakerzy podszywają się pod domenę, aby skłonić nieświadomego użytkownika do pobrania zawirusowanego pliku;
  • spam — wykorzystywanie zaufanej domeny w celu masowego rozsyłania wiadomości e-mail; często połączone z phishingiem lub rozprzestrzenianiem malware;
  • squatting domenowy — polega na rejestracji domen bardzo podobnych do popularnych witryn w celu wyłudzenia ruchu, przechwycenia użytkowników, którzy niepoprawnie wpisują adresy w przeglądarce lub uwiarygodnienia ataku phishingowego.

Czym jest i co oznacza domain abuse check?

Zdj 1. Powyższe domeny były używane w atakach phishingowych — w tym przypadku cyberprzestępcy chcieli wykorzystać rozpoznawalność Facebooka.

Źródło: Domain Squatting: The Phisher-man’s Friend — Reliaquest

A to tylko kilka przykładów. Domain abuse może naprawdę zaszkodzić bezpieczeństwu Twoich klientów — a co za tym idzie, także i reputacji Twojej firmy. Dlatego też warto regularnie monitorować status swoich domen, przeprowadzając tzw. domain abuse check.

Zobacz  ABM

Kontrola abuse check polega na identyfikacji podejrzanych aktywności związanych z daną domeną. Wykorzystuje się do tego ogólnodostępne w sieci narzędzia, które na bieżąco oceniają reputację domen, analizują ich integralność i zbierają zgłoszenia od użytkowników. 

Jak sprawdzić abuse check swojej domeny?

Jeśli podejrzewasz, że Twoja domena mogła zostać wykorzystana przez cyberprzestępców — lub po prostu chcesz upewnić się, że jej zabezpieczenia wciąż „są na miejscu”, możesz podjąć przynajmniej kilka działań:

  • kontrola domeny w WHOIS — czyli w bazie danych gromadzącej podstawowe informacje na temat właścicieli domen; pomogą Ci w tym platformy takie jak Who.is czy Krajowy Rejestr Domen;
  • skan jakości zabezpieczeń domeny przy pomocy Google Safe Browsing — w ten sposób dowiesz się, jak bezpieczeństwo Twojej strony ocenia samo Google; narzędzie analizuje domeny przede wszystkim pod kątem złośliwego oprogramowania oraz błędów w kodzie witryny; podobne możliwości oferują m.in. VirusTotal czy Sucuri SiteCheck;

Czym jest i co oznacza domain abuse check?

Zdj 2. Za wszelką cenę chcemy uniknąć sytuacji, w której użytkownikom naszej strony będzie musiał wyświetlić się komunikat Google Safe Browsing.

Źródło: Enhanced Protection — The strongest level of Safe Browsing protection Google Chrome has to offer — Google Security Blog

  • sprawdzenie domeny w bazach danych, gromadzących zgłoszenia nt. potencjalnych nadużyć — najpopularniejszym tego typu narzędziem jest AbuseIPDB;
  • regularna analiza logów serwera — czyli informacji o działalności serwera i ruchu sieciowym; ich monitorowanie pozwala wykryć m.in. ewentualne próby uzyskania nieautoryzowanego dostępu.
Zobacz  Co to jest hosting dedykowany? Czy warto zainwestować w hosting SSD?

Co zrobić gdy domena wykazuje wysoki abuse check?

Jeżeli analizując status swojej domeny dostrzegłeś jakiekolwiek nieprawidłowości lub ślady podejrzanej aktywności osób trzecich — radzimy reagować jak najszybciej. W przeciwnym razie stracisz nie tylko zaufanie klientów, ale także i przeglądarek (roboty Google blokują widoczność stron uznawanych za niebezpieczne) oraz serwisów mailowych (posiadających dość czułe filtry antyspamowe). Oto kilka kroków, które pomogą Ci zaradzić takiej sytuacji: 

  • skontaktuj się ze swoimi klientami — poinformuj ich o zaistniałym problemie i wskaż, na jakie działania ze strony cyberprzestępców powinni uważać, aby nie paść ofiarą phishingu lub złośliwego oprogramowania;
  • zgłoś problem dostawcy usług hostingowych — niektóre problemy wymagają interwencji po stronie hostingu, dlatego też jego dostawca powinien jak najszybciej dowiedzieć się o naruszeniach bezpieczeństwa domeny;
  • wzmocnij zabezpieczenia strony — absolutnie najważniejszy krok, który pozwoli uchronić Twoją domenę (i dane Twoich klientów) przed przyszłymi atakami; radzimy na pierwszym miejscu zadbać o to, aby wszystkie elementy strony były zaktualizowane do najnowszych wersji (to właśnie w przestarzałych wtyczkach i integracjach najczęściej kryją się luki), a następnie — zastanowić się np. nad wdrożeniem dwuskładnikowego uwierzytelniania czy modyfikacją systemu hasłowania; więcej o tym, jak zabezpieczać dane w sklepie online piszemy w naszych pozostałych artykułach.
  • skorzystaj z jednego z rozszerzeń protokołu DNS — czyli dodatkowej „warstwy ochronnej”, szyfrującej ruch na domenie i zabezpieczającej przed niepożądanymi modyfikacjami serwera (lub podszywaniem się pod niego — co jest często wykorzystywane w atakach phishingowych); takimi rozszerzeniami są: DNSSEC, DNS-over-HTTPS oraz DNS-over-TLS.
Zobacz  Czy warto postawić sklep na Magento?

Na koniec — jeżeli uda Ci się rozwiązać problemy bezpieczeństwa swojej domeny, warto skontaktować się z Google i poprosić o ponowną weryfikację strony w celu usunięcia jej z listy zagrożeń.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy