ystem Windows udostępnia wiele ciekawych programów, z których obecności nie do końca mogliśmy sobie zdawać. To interesujące oprogramowanie graficzne, do obróbki wideo i dźwięku, a nawet specjalne systemy diagnostyczne. Wśród ciekawych, ale nie zawsze używanych funkcji dostępnych w systemie Windows jest WampServer (znany też jako Wamp Serwer). Co to takiego? Jak możesz użyć tego rozwiązania w praktyce?
Zdj 1. Aplikacja WampSerwer to wewnętrzny serwer do prowadzenia testów.
Źródło: Logo WampSerwer
Windows to wszechstronny system operacyjny, który posiada interesujące funkcje, przygotowane również z myślą o webdeveloperach i programistach. Ułatwia m.in. wgrywanie plików przez aplikacje FTP, a także projektowanie i wdrażanie stron internetowych. Pomaga w tym WampServer. Specjalne oprogramowanie zgodne z funkcjonalnością różnych wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft.
Co to jest WampServer?
WampServer to specjalne oprogramowanie kompatybilne z możliwościami systemu Windows, które służy do kompletnego przygotowywania i testowania stron internetowych na wewnętrznych serwerach. Pozwala też na tworzenie różnego rodzaju aplikacji internetowych (np. do obsługi sprzedaży produktów czy do celów promocyjnych). Obsługuje różne środowiska i systemy takie jak Apache2, PHP, bazy MySQL. Umożliwia także zarządzanie bazami danych poprzez kompatybilność z systemem PhpMyAdmin. Dzięki WampServer nie musisz wdrażać strony czy aplikacji na serwer zewnętrzny, aby sprawdzić jej działanie.
Jaką funkcjonalność daje m.in. narzędzie WampServer? To możliwość wszechstronnego zarządzania elementami, które umożliwiają konfigurację różnego rodzaju stron www.
- Zarządzanie usługami Apache, MySQL, Maria DB itd.
- Instalacja kolejnych wersji wyżej wymienionego oprogramowania.
- Zarządzanie ustawieniami różnych serwerów z poziomu systemu operacyjnego.
- Dostęp do kompletnych plików ustawień, pozwalających na wszechstronną kontrolę nad stroną.
Co wchodzi w skład Wamp Serwera? To między innymi WWW Apache, Interpreter PHP, serwer baz danych MySQL, oprogramowanie do konfiguracji i zarządzania komponentami pakietu, Skrypt PhpMyAdmin do kontroli baz danych oraz dodatkowe, mniejsze elementy ułatwiające obsługę techniczną witryny. Cały program zajmuje niewiele przestrzeni na dysku twardym. Warto dodać, że przestrzeń dyskowa na serwerze umożliwia postawienie i przetestowanie różnego rodzaju strony internetowej np. wizytówki z blogiem.
Zdj 2. Tak wygląda system Wamp Server
Źródło: https://www.instalki.pl/wp-content/uploads/program/w/wampserver.png
Zalety korzystania z Wamp Serwera
Przede wszystkim WampServer to narzędzie ogólnodostępne, z którego może korzystać praktycznie każdy użytkownik systemu operacyjnego Microsoft Windows. W ramach Windowsa możesz przeprowadzać różnego rodzaju operacje na stronie internetowej, bez konieczności instalacji zewnętrznego oprogramowania czy korzystania z software dostępnego na stronach www.
- Szeroka funkcjonalność – system umożliwia instalację, uruchamiania i obsługę serwera WWW opartego na różnych rodzajach serwerów, czy baz MySQL. Umożliwia różne operacje na stronach internetowych i aplikacjach sieciowych.
- Brak opłat za użytkowanie – WampServer udostępniony jest na licencji GPL. Oznacza to, że jego oprogramowanie jest wolne, darmowe i otwarte. Do użytkowania systemu nie jest konieczny zakup zewnętrznych nakładek czy dodatkowego abonamentu. Wystarczy system Windows.
- Automatyczna i intuicyjna obsługa – system jest bardzo wydajny i jednocześnie prosty w obsłudze. Użytkownik może swobodnie konfigurować serwer bez ingerencji w system. Nie wymaga dodatkowych komponentów, ma przyjazny interfejs i możliwość założenia dodatkowego hasła.
Wamp Serwer można bez problemu skonfigurować, będąc początkującym użytkownikiem. Z łatwością je pobierzesz i zainstalujesz. Serwer jest kompatybilny z różnego rodzaju CMS-ami, w tym m.in. z najpopularniejszym WordPressem. Nie trzeba więc szukać innych software’ów, aby zbudować skuteczny system zarządzania stroną. Możesz też zrezygnować z topornych i często mało intuicyjnych wersji oprogramowania, udostępnionych przez hostingodawcę, który udostępnia miejsce na serwerze.