Czym jest work-life balance i dlaczego zawsze warto znaleźć złoty środek?
4 min
4 min
Na skróty
Motywacyjni kołcze twierdzą, że praca ponad normę, przysłowiowe „zarywanie nocek” oraz całodobowa kreatywność są kluczem do sukcesu. Rzeczywistość często bywa nieco inna, ponieważ mamy rodziny, zainteresowania i pasje, a w konsekwencji potrzebujemy czasu, który wykorzystamy na realizację spraw osobistych. W niektórych przypadkach ciężko jest pogodzić życie prywatne i pracę, bo szef dzwoni po godzinach, a klient wysyła natarczywe maile, gdy spędzamy czas z rodziną. Zatem, czym jest work-life balance i dlaczego zawsze warto znaleźć złoty środek? Podpowiadamy!
Work-life balance (WLB), czyli równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Możemy to określić również stanem, podczas którego sprawy zawodowe i osobiste są na poziomie zgodnym z naszymi potrzebami, wartościami oraz zasadami. Zamysł WLB jest prosty – pracować i odpoczywać tyle, żeby być usatysfakcjonowanym z każdej płaszczyzny życiowej.
Według badań OECD – nasz kraj jest na 7 miejscu najbardziej zapracowanych narodów spośród 35 państw OECD. Polacy pracują ok. 1930 godzin rocznie, a liderami z tego zestawienia są kolejno: Chilijczycy, Rosjanie, Grecy, Koreańczycy, Kostarykańczycy i Meksykanie. Niemcy natomiast pracują ok. 1370 godzin każdego roku, co w porównaniu do Polski, daje im prawie 2 miesiące więcej czasu wolnego od spraw zawodowych.
Work-life balance zwiększa produktywność, umożliwia rozwój i realizowanie swoich pasji, gwarantuje większą satysfakcję z pracy, poprawia samopoczucie, a co więcej – sprawia, że pracownicy są bardziej lojalni wobec pracodawców! Poniżej przedstawiamy 5 korzyści, jakie może przynieść zrównoważenie życia zawodowego i sfer osobistych.
Work-life balance powoduje, że pracownik jest bardziej wypoczęty i zmotywowany do kolejnego dnia pracy. W konsekwencji wykonywanie konkretnych zadań przyjdzie mu zdecydowanie łatwiej niż pracoholikowi, który przez ostatni tydzień przepracował kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin więcej. Osoby dbające o równowagę w karierze i życiu osobistym są również bardziej kreatywne i skoncentrowane.
Jeśli nie skupiamy swojej uwagi tylko i wyłącznie na obowiązkach zawodowych, ale również na sferze prywatnej – rozwijamy się w innych dziedzinach, które zwiększają naszą satysfakcję oraz wartość w oczach pracodawcy.
Odpowiednie balansowanie pomiędzy pracą a życiem osobistym ułatwia czerpanie satysfakcji ze sfery zawodowej. Wnioski? – dodatkowe zadania, które zlecił nam szef, powinniśmy omówić następnego dnia właśnie z nim. W domu natomiast warto się odprężyć, nieco przystopować i spędzić czas pozbawiony opowieści zawodowych z rodziną.
Osoby praktykujące zasady work-life balance są zdrowsze. Wynika to z faktu, iż mniej czasu poświęcają na stresowanie się aspektami związanymi z pracą. Dbają oni również bardziej o uprawianie aktywności fizycznej i ważne wydarzenia rodzinne (np. rocznica ślubu, urodziny dziecka). Work-life balance pomoże uniknąć wypalenia zawodowego i pozwoli czerpać większą przyjemność z codziennych obowiązków zawodowych.
Pracodawcy, którzy dbają o work-life balance pracowników, a w konsekwencji nie kontaktują się z nimi „po godzinach” i oferują liczne benefity (np. praca w systemie hybrydowym, integracyjne spotkania), są przez nich lepiej oceniani. Pozwala to zatrzymać najlepszych specjalistów na dłużej, a co za tym idzie – zaoszczędzić czas na przyszłych procesach rekrutacyjnych.
Najlepsi pracodawcy stosują różnorodne techniki ułatwiające osiągnięcie work-life balance swoim pracownikom. Zaczynając od możliwości pracy zdalnej, przez elastyczne godziny przebywania w biurze, aż po promowanie aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Zatem, jak osiągnąć work-life balance w praktyce?
Nie w każdym zawodzie mamy możliwość pracy w domu, jednak bardzo często jest to możliwe. Nawet 1 lub 2 dni spędzone na „zdalnym” pomogą nam załatwić ważne sprawy osobiste, poprawić więzi rodzinne i bardziej się zrelaksować.
Praca przez 8 godzin każdego dnia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Najlepsi pracodawcy rozumieją, że jeśli pracownik wypełni wszystkie swoje obowiązki w 5 godzin – powinien iść do domu. Zachowanie work-life balance jest znacznie łatwiejsze, gdy znaczenie mają przede wszystkim wykonane zadania, a nie czas, jaki spędzamy w pracy.
Promowanie aktywności i zdrowego odżywiania to bardzo powszechne zjawisko. Wiele firm oferuje atrakcyjne zniżki na karty MultiSport oraz cateringi dietetyczne. Powszechne są również darmowe owoce, a nawet zajęcia z jogi lub fitnessu podczas dłuższych przerw w pracy. To wszystko przyczynia się do pozytywnego wpływu na samopoczucie pracownika, co skutkuje work-life balance w praktyce!
Jakie zagrożenia niesie zaburzony work-life balance? Pierwszymi z nich są m.in. nadmierny stres, wyczerpanie emocjonalne i pracoholizm. Następstwem tego może być wypalenie zawodowe, które przerodzi się w różne uzależnienia (np. alkoholizm, narkomania) czy też pogorszenie stanu zdrowia mające zazwyczaj podłoże psychologiczne.
Jeśli natomiast równowaga została zachwiana w drugą stronę i nie będziemy traktować pracy wystarczająco poważnie, zagrożeniem okaże się utrata aktualnej posady, a co za tym idzie – brak funduszy na comiesięczne wydatki. Pamiętaj, równowaga przede wszystkim!
Work-life balance to inaczej równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym. Działanie według zasad WLB pomoże prawidłowo zadbać o każdą sferę Twojej egzystencji, osiągnąć większą satysfakcję z wykonywanego zawodu oraz poprawić swoje zdrowie. Zaburzenie równowagi pomiędzy dwoma najważniejszymi płaszczyznami życia skutkuje bardzo często wypaleniem zawodowym i mniejszą kreatywnością lub w drugą stronę – utratą obecnego stanowiska i problemami finansowymi.