Na skróty
Jeśli internet to Twój żywioł, bacznie śledzisz rozwój witryn internetowych, interesuje Cię ich różnorodność oraz regularnie sprawdzasz newsy firmy Google, być może istnieje Twoja praca marzeń – praca pozycjonera. Zanim jednak zdecydujesz się wziąć udział w konkretnej rekrutacji, warto zapoznać się z szczegółowymi wymaganiami dotyczącymi tego stanowiska, poznać dokładny zakres obowiązków, ścieżkę kariery czy szanse na rozwój w tym zawodzie. Dzięki temu Twoja decyzja będzie poparta rzetelną wiedzą, co z pewnością ograniczy ewentualne rozczarowania i zwiększy szanse na sukces podczas starania się o tę posadę.
Zacznijmy od definicji. Ujmując to najprościej, pozycjoner (Specjalista ds. SEO, SEO Specjalist) to osoba, która poprzez różnorodne działania, dba o to, aby dana strona znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwarki Google. W tym celu zajmuje się między innymi:
To pierwszy etap działań SEO. Wiedza i umiejętności pozycjonera pozwalają na skrupulatną ocenę jakości danej strony, ewentualnych błędów, określenie koniecznych zmian i wprowadzenie nowych rozwiązań. Wnioski z audytu mają wpłynąć na poprawę wydajności i zwiększenie efektów pozycjonowania.
Przy budowaniu strategii SEO to drugi z najważniejszych obowiązków pozycjonera. Musi on sprawdzić, jak duża jest konkurencyjność branżowych witryn, jak wyglądają ich metody SEO, jaka jest ich skuteczność, jak można z nimi rywalizować itp.
Zadanie opiera się na skrupulatnej analizie tego, w jaki sposób, za pomocą jakich słów użytkownicy wyszukują dane usługi czy produkty. Pod uwagę powinno brać się między innymi konkurencyjność fraz.
Wszystko, co doprowadzi jej usprawnienia – zwiększonej szybkości, dostosowania do urządzeń mobilnych, wygodnego i intuicyjnego użytkowania itp. Regularne działania, które pozycjoner częściowo zleca programistom lub wykonuje samodzielnie.
Jest z najbardziej odpowiedzialnych obowiązków pozycjonera, które polega na stworzeniu licznych, naturalnych wartościowych i różnorodnych linków zewnętrznych oraz wewnętrznych.
Chodzi nie tylko o teksty, ale i materiały multimedialne, które powinny być unikalne, wartościowe, intersujące jak również odpowiednio zoptymalizowane pod kątem wytycznych Google.
Mowa o stronach, blogach czy serwisach, które stanowią tzw. zaplecze SEO, ponieważ pozwalają skutecznie rozwijać link building poprzez mocne i naturalne odnośniki. Pozycjoner dba o ich rozwój, m.in. zlecając i udostępniając tematyczny i wartościowy kontent, dodając linki, przedłużając domeny.
Pozycjoner odpowiada również za śledzeniu efektywności działań pozycjonujących m.in. przy wykorzystaniu narzędzia Google Analytics, a także wprowadzanie ewentualnych poprawek. Jego zadaniem jest również raportowanie klientom kolejnych zmian i wyników strategii SEO.
Jak widać obszar obowiązków pozycjonera może być bardzo szeroki. Oczywiście wiele zależy od konkretnej agencji, niemniej z pewnością, aby zwiększyć swoje szanse w tym zawodzie warto zadać o wiedzę i umiejętności w zakresie: Google Analytics, podstaw HTML, CSS, Google Search Console, WordPress, Plannera słów kluczowych, a także innych przydatnych narzędzi, jak np. Senuto, Ahrefs czy Screaming Frog. Jeśli nie czujesz się jeszcze pewnie i dopiero aspirujesz do miana Specjalisty ds. SEO, być może dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na praktyki czy też staż w prestiżowej agencji. Istnieje również możliwość podjęcia prób freelancerskich. Pozwoli to na głębsze zapoznanie się z branżą, zyskanie niezwykle ważnego doświadczenia, zdobycie cennych kontaktów i przede wszystkim stanie się to okazją do sprawdzenia, czy na pewno jest to Twój zawód marzeń. W etapie przygotowań warto również przejrzeć profesjonalne kursy czy szkolenia, zasięgnąć informacji na tematycznych forach, wybrać pomocne lektury oraz śledzić wszelkie artykuły na temat aktualnych trendów SEO.
Trudno przewidzieć przyszłość, niemniej praca pozycjonera jest obecnie z pewnością jedną z atrakcyjniejszych ścieżek zawodowych. Nie tylko pozwala na zdobycie kompleksowej wiedzy i różnorodnych umiejętności w zakresie rozwoju strony internetowej, ale poprzez liczne modyfikacje, zmiany w algorytmie Google, nowe trendy etc., wymaga ciągłego rozwoju, dzięki czemu trudno uznać ją za rutynową. Wraz ze wzrostem doświadczenia, kolejnymi sukcesami i nowymi zdolnościami zwiększają się także szanse na awans i adekwatne do niego wynagrodzenie oraz dodatkowe profity. Osiągając poziom ekspercki w branży, można także spróbować własnych sił i zdecydować się na założenie firmy.
Liczba stron i serwisów w sieci wciąż dynamicznie wzrasta, obecnie coraz więcej firm decyduje się sprzedawać swoje produkty lub usługi w sieci, a w takich przypadkach pozycjoner jest postacią niezbędną do osiągnięcia sukcesu biznesowego. Zdolny i nakierowany na rozwój Specjalista ds. SEO nie będzie więc raczej narzekać na trudności ze znalezieniem pracy.
Czy specjalista SEO może zostać zastąpiony przez komputer?
Sztuczna inteligencja rozwija się i staje się coraz bardziej zaawansowana. Powoli zastępuje wiele procesów i zadań, które kiedyś należały do codziennych obowiązków zawodowych wielu ludzi. Algorytmy i programy wyręczają nas w wielu rzeczach, ułatwiają i systematyzują także pracę dotyczącą marketingu online. Można podać za przykład choćby systemy do automatyzacji mailingu. Istnieje także lista zawodów, które są najbardziej zagrożone i istnieje możliwość zastąpienia ich programami komputerowymi. Jednak praca pozycjonera wygląda zupełnie inaczej. Polega posiadaniu umiejętności, których na ten moment komputery nie są w stanie posiąść. Wiele zmian na stronach należy wprowadzić ręcznie, jest mnóstwo niestandardowych działań, których nie da się zamknąć w algorytmie. Programy i narzędzia komputerowe pomagają pozycjonerom w automatyzacji działań, ale choćby jakość treści na stronie najlepiej jest w stanie ocenić człowiek. Analiza danych musi przebiegać w umyśle człowieka, komputery pomagają jedynie te dane zebrać.