Tworzenie stron internetowych

dotCMS – co to za CMS i jakie są jego wady i zalety?

3 min czytania
dotCMS - co to za CMS i jakie są jego wady i zalety?

W sieci dostępnych jest wiele CMS-ów, które umożliwiają skuteczną budowę stron internetowych praktycznie od podstaw, a także oparte na pełnej funkcjonalności pozycjonowanie. Jednym z przykładów mniej znanych, ale cenionych przez userów CMS-ów jest dotCMS. Co warto o nim wiedzieć? Jakie są wady i zalety tego systemu?

dotCMS - co to za CMS i jakie są jego wady i zalety?

Zdj 1. Czym jest dotCMS i kiedy system będzie odpowiedni do naszych potrzeb?

Źródło: https://www.dotcms.com/dA/a6e0a89831/asset/Logo_Purple_Background_16x9.png

CMS to system zarządzania treścią, który ułatwia tworzenie witryn internetowych. Jest połączeniem wizualnego oprogramowania (umożliwiającego zaimplementowanie treści bez znajomości kodu programowania stron www) i edytora kodu HTML i PHP, który pozwala na wprowadzanie zmian z poziomu kodowania. 

Czym jest dotCMS?

Na rynku dostępnych jest wiele popularnych CMS-ów, z których do najpopularniejszych należą WordPress, Drupal i Joomla. dotCMS nie jest tak rozchwytywany, ale userzy doceniają jego zalety i korzystają niekiedy z możliwości tego systemu. Co warto o nim wiedzieć?

To przede wszystkim CMS przeznaczony do budowania witryn internetowych o dużej ilości treści. Twórcy mają tu na myśli zarówno content wizualny, jak i tekstowy. Jest to narzędzie wszechstronne, bardzo rozbudowane i dopasowane do potrzeb współczesnych witryn internetowych i aplikacji sieciowych.

Jakie m.in. funkcje ma dotCMS? System ten ma wszechstronną funkcjonalność. Z czego mogą skorzystać użytkownicy, którzy wybrali właśnie ten rodzaj CMS-a?

  • Zarządzania wieloma witrynami z poziomu pojedynczego panelu sterowania.
  • Tworzenie adresów URL o niestandardowej strukturze.
  • Tworzenie adresów URL, które są przyjazne pod SEO (tzw. SEO friendly).
  • Przygotowywanie wielojęzycznych, rozbudowanych serwisów internetowych.
  • Wprowadzanie reguł i personalizacja treści.
  • Tworzenie formularzy i aplikacji zintegrowanych z systemem CMS.
Zobacz  Strona internetowa w 2023 – jak prowadzić i stworzyć stronę internetową?

Kiedy warto skorzystać z dotCMS? 

Warto zaznaczyć, że dotCMS nadaje się do budowania różnego rodzaju witryn. To skuteczne narzędzie, które jest przede wszystkim dopasowane do potrzeb twórców dużych portali internetowych. Im strona bogatsza w treść, tym więcej można zyskać wybierając właśnie dotCMS. Do jakich jeszcze witryn można używać tego CMS-a?

  • Witryny wielojęzyczne, o globalnym zasięgu (np. strony internetowe korporacji).
  • Przygotowanie intranetu pracowniczego, systemów komunikacji czy zarządzania firmą.
  • Tworzenie aplikacji wewnętrznych i zewnętrznych, skorelowanych z systemem strony internetowej.
  • Duże portale informacyjno-użytkowe, podzielone na sekcje tematyczne. 

dotCMS znany jest jako narzędzie o ogromnych możliwościach. Zaznaczmy jednak, że jest to system płatny. Już podstawowy pakiet kosztuje ponad 6000 zł (1250 dolarów). Pakiet profesjonalny to usługa kosztująca już 3000 dolarów (około 12 000 zł). Najbardziej rozbudowana jest wersja Custom. Cenę tej wersji użytkownik musi wynegocjować indywidualnie.

dotCMS - co to za CMS i jakie są jego wady i zalety?

Zdj 2. dotCMS to wszechstronny system CMS do publikacji treści

Źródło: https://www.dotcms.com/contentAsset/image/c3fb0404-1905-4705-810f-d99e9e1bc416/diagram1 

dotCMS – wady i zalety tego CMS-a

Do zalet dotCMS zaliczymy m.in. duża elastyczność pod względem programowania. Content można dopasować wizualnie i użytkowo, bazując także na bardzo zaawansowanych komendach programowania. System ma wiele ciekawych, programowalnych funkcji (np. wspomniana korelacja z API), a także możliwość tworzenia widgetów. Cała strona oparta na dotCMS jest odpowiednio zoptymalizowana, a intuicyjny interfejs i świetne wsparcie techniczne wspomagają korzystanie z tego oprogramowania.

Niestety, nie brakuje przy tym wad. Największą jest cena. To sprawia, że system nie jest adresowany np. do małych firm, a dużych przedsiębiorstw i korporacji. System jest też bardzo złożony, a jego wdrożenie w działaniu wymaga czasu i sporego nakładu pracy. Niektóre dane są niezrozumiale przetwarzane przez dotCMS, a dokumentacja instruktażowa nie zawsze jest czytelna. 

Zobacz  Hosting dedykowany a pozycjonowanie (SEO)

Jeżeli potrzebujemy stworzyć bardzo rozbudowaną stronę internetową, z dużym zakresem informacji i funkcji, dotCMS sprawdzi się lepiej niż darmowe wersje CMS (np. WordPress). Z pewnością będzie to też świetne narzędzie do przygotowania kilku stron, gdyż zarządzanie kompleksem witryn z jednego panelu administracyjnego ułatwi pracę.

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy