Na skróty
Skuteczność optymalizacji witryny w serwisie WordPress uzależniona jest od wdrożenia konkretnych działań. Chodzi m.in. o prawidłowy link-building, przygotowanie tekstów przyjaznych dla użytkownika czy zrozumiałego systemu sprzedażowego (UX) oraz wdrożenie plików, które przetwarzane są przez roboty indeksujące Google. Do tego rodzaju plików zaliczymy z pewnością sitemapę. Jaką rolę pełni sitemap w WordPress? Na co zwrócić uwagę, wdrażając tego rodzaju plik do systemu?
Zdj 1. WordPress umożliwia błyskawiczne dodawanie sitemapy
Źródło: https://pixabay.com/vectors/wordpress-code-wp-poetry-tablet-1863504/
Pozycjonowanie to rozległy proces, wymagający wszechstronnych działań. Prace te powinny być ewidencjonowane w taki sposób, aby ułatwić algorytmom Google ich „znalezienie” oraz ewidencjonowanie. Jednym ze sposobów na wskazanie robotom na działanie SEO jest sitemap. Plik ma niebagatelne znaczenie dla optymalizacji całej witryny.
Sitemap to protokół umożliwiający tworzenie czytelnej dla robotów indeksujących mapy witryny w pliku XML. Zawiera szereg niezbędnych informacji, które wpływają na podniesienie pozycji danej strony w wynikach wyszukiwarki. Jakie to m.in. informacje?
Mapa skondensowana sitemap w plik XML zawiera szczegółowe informacje na temat głównej strony oraz wszystkich podstron określonej domeny. Dzięki plikowi roboty szybciej i w bardziej inteligentny sposób analizują to, co jest zawarte w kodzie i treści określonej strony www.
Roboty indeksujące mogą obserwować witrynę bez sitemap. Nie jest ona konieczna do przeprowadzania np. działań SXO. Może jednak w znaczny sposób przyspieszyć działania związane z SEO.
Sitemap pełni także niebagatelną rolę w przypadku stron opartych na WordPressie. Na co może wpływać w przypadku pozycjonowania tego CMSa?
Pamiętaj, że sitemap WordPress jest ogólnodostępna dla każdego użytkownika. Nie powinna zawierać informacji czy danych, które będą dopiero wdrożone w system. Istotne jest wszystko to, co tu i teraz wdrożone jest w funkcjonalność danej witryny internetowej.
Zdj 2. Sitemap umożliwia monitorowanie tego, co dzieje się na stronie internetowej
Źródło: https://pixabay.com/vectors/template-layout-website-blog-theme-1599663/
Wdrożenie sitemap w WordPress nie należy do skomplikowanych procesów. W tym celu możesz wykorzystać funkcjonalność CMS i wybrane wtyczki. W jaki sposób wgrać mapę?
Na rynku dostępne są również inne wtyczki, która ułatwiają wdrożenie sitemapy do WordPressa. Należy do nich m.in. Yoast SEO ułatwiająca optymalizację strony pod kątem słów kluczowych i wgrywanie meta tagów do podstron i wdrażanych tekstów. Pamiętaj, że nie musisz używać wersji premium tej wtyczki. Całkowicie wystarczy Ci darmowy system. Funkcja generowania sitemap dostępna jest w menu Ogólne – Funkcje. Tam możesz zmienić parametry i ustawienia pliku dla wyszukiwarki.
Profesjonalna agencja SEO przygotuje odpowiednią sitemapę dla Twojej strony opartej na WordPressie. W wielu przypadkach warto ten element zostawić profesjonalistom, którzy odpowiednio skonfigurują plik.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.