Dowiedz się więcej o e-commerce
4 min
4 min
Na skróty
Rozwój internetu sprawił, że aktualnie trudno wyobrazić sobie codzienność, bez dostępu do globalnej sieci. Masę czasu spędzamy w mediach społecznościowych, oglądamy filmy i seriale, słuchamy muzyki, pracujemy, oraz czerpiemy rozrywkę w świecie cyfrowym za pomocą przeróżnych urządzeń. Co więcej, od wielu lat istnieje możliwość dokonywania zakupów online, a trend ten z roku na rok tylko rośnie. Popularne stały się również płatności internetowe – do wykonania przelewu nie musimy odwiedzać już okienka bankowego. Zamiast tego, uruchamiamy okienko w naszej przeglądarce lub specjalnej aplikacji na smartfonie. Dowiedz się więcej o e-commerce i pozycjonowaniu w tej branży.
Co to e-commerce? Termin ten pochodzi od języka angielskiego i dosłownie oznacza e-handel, czyli właściwie handel elektroniczny. Słowo zaczęto używać powszechnie dopiero końcem XX wieku, gdy przedsiębiorstwo IBM wszczęło jego popularyzację. Obecnie termin e-commerce kojarzy się głównie ze sklepami internetowymi – i słusznie, bowiem są one główną częścią branży – jednak to również wszelkiego rodzaju portale aukcyjne oraz serwisy ogłoszeniowe, gdzie dokonuje się transakcji online. Handel elektroniczny nie byłby możliwy bez szerokiego dostępu do internetu. Co to e-commerce w praktyce? Sięgnijmy do bardzo prostego wytłumaczenia – świetnym przykładem platformy do e-handlu jest Allegro. To zarazem najpopularniejsze „miejsce”, w którym dokonuje się transakcji internetowych na dużą skalę. Również każdy sklep internetowy określamy mianem e-commerce.
Jeżeli jesteś na etapie zakładania swojego pierwszego e-sklepu, możesz jasno powiedzieć, iż zaczynasz przygodę z branżą e-commerce. Handel elektroniczny różni się nieco od handlu tradycyjnego. Przede wszystkim biznes online wymaga nieco innego marketingu. Dodatkowo, w internecie jest znacznie większa konkurencja, a klientów możesz pozyskiwać niemal z całej Polski, a także i zagranicy. Jak zacząć sprzedawać online?
Najpierw obalmy bardzo popularny mit, który mówi, że sprzedawać online mogą tylko te osoby, które mają doświadczenie w handlu tradycyjnym. To kompletna bzdura. E-commerce jest dla każdego, choć nie wszyscy osiągną sukces w tej branży. Dlaczego? Tak jak w przypadku każdego biznesu: liczy się pomysł! Pomyśl, co chcesz sprzedawać i dlaczego. Osoby, które prowadzą sklep lokalny lub sieć przedsiębiorstw, mają nieco łatwiej, ponieważ posiadają doświadczenie i wiedzą co dokładnie chcą oferować klientom online.
Jeżeli nie prowadzisz firmy, a chcesz zacząć biznes e-commerce, musisz założyć działalność gospodarczą. To warunek konieczny, aby działać zgodnie z prawem. Wydaje Ci się, że to skomplikowane? Nie zniechęcaj się. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wcale nie jest takie trudne.
To bardzo ważna część, której należy poświęcić sporo uwagi. Zanim zaczniesz sprzedawać, musisz znaleźć „miejsce”, gdzie będziesz działać. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest założenie sklepu internetowego, ale możesz także spróbować swoich sił w takich serwisach jak Allegro lub eBay. A jeszcze lepiej będzie, jak zaczniesz docierać do klientów zarówno przez pośredników (portale aukcyjne) oraz prywatny sklep online! O tym, jakie platformy e-commerce wyróżniamy, dowiesz się w dalszej części artykułu. Wówczas poznasz kilka ciekawych programów oraz narzędzi do prowadzenia biznesu online.
Zanim towar trafi do klienta, będzie transportowany. Musisz zastanowić się, jak będzie wyglądać Twój łańcuch logistyczny. W przypadku branży e-commerce niezwykle popularnym rozwiązaniem jest korzystanie z modelu dropshippingu. W takim przypadku klient kupuje produkt w Twoim sklepie, a Ty zlecasz hurtownikowi (ewentualnie dystrybutorowi, lub producentowi) transport konkretnego dobra z miejsca nadania, prosto pod adres odbiorcy. Nie magazynujesz produktów. Jeżeli nie chcesz działać na zasadzie dropshippingu, prawdopodobnie będziesz potrzebować magazynu. Poszukaj hurtowników, dystrybutorów oraz producentów asortymentu, jaki chcesz sprzedawać. Jeżeli natomiast Twoja firma zajmuje się wytwarzaniem konkretnych dóbr, organizacja kwestii logistycznych jest znacznie prostsza.
Bez marketingu online Twoja firma nie zyska rozpoznawalności oraz klientów. Zastanów się, w jaki sposób chcesz dotrzeć do odbiorców. Popularne rozwiązania z kategorii marketingu online to przede wszystkim: pozycjonowanie (SEO), reklamy w wyszukiwarkach (Google Ads) oraz prowadzenie mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn). Wykorzystaj dowolne kanały, aby budować zasięgi. Jeżeli nie masz wiedzy i marketingu online, skorzystaj z pomocy doświadczonych agencji.
Co to e-commerce nie jest już dla Ciebie tajemnicą, ale skoro pojęcie to nie było Ci dobrze znane, prawdopodobnie nie masz doświadczenia z platformami do e-handlu. Popularnymi, ale niezwykle ograniczonymi są oczywiście portale aukcyjne. Natomiast zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są sklepy internetowe. Wydaje Ci się, że to nie dla Ciebie? Nie masz czasu, wiedzy lub pieniędzy? W takim razie musisz wiedzieć, iż do założenia własnego e-commerce wcale nie potrzebujesz wiedzy programistycznej. Co więcej, wiele oprogramowań znajdziesz w internecie zupełnie za darmo, ewentualnie ich ceny są niezwykle przystępne
Rozwiązaniem idealnym dla amatorów są oprogramowania SaaS (software as a service), które umożliwiają założenie sklepu internetowego bardzo szybko i bez żadnej wiedzy technologicznej. Praktycznie wszystkie narzędzia tego rodzaju są płatne, ale spokojnie. Koszt standardowego abonamentu dla średniej wielkości e-commerce rzadko przekracza 200 PLN miesięcznie. Przykłady platform SaaS dla osób początkujących: Shoper, SkyShop, SOTE.
Alternatywą dla oprogramowań typu SaaS są systemy open source, czyli narzędzia z dostępem do kodu źródłowego. Praktycznie wszystkie mają charakter darmowy, jednak ich obsługa oraz konfiguracja może być odrobinę trudniejsza (i czasochłonna). Chcąc wyróżnić kilka prostych w obsłudze platform e-commerce open source, warto wspomnieć o WooCommerce i PrestaShop. Obsługa obu narzędzi jest dość prosta, więc jako osoba początkująca, prawdopodobnie nie będziesz mieć problemów z konfiguracją własnego sklepu internetowego.