Na skróty
Wiele osób szuka aktualnie nowych form zatrudnienia. Nierzadko chodzi tutaj o możliwość prowadzenia wygodnego trybu życia, a także zwiększenia swoich zarobków. W związku z tym często takie osoby decydują się na pracę jako freelancer. Kto to jest i na czym polega taka forma zarobkowania? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.
Freelancerem jest osoba, która pracuje jako tak zwany wolny strzelec. W praktyce oznacza to realizację zadań dla poszczególnych zleceniodawców, a także konieczność samodzielnego poszukiwania klientów. Bardzo często ludzie, którzy zdecydują się pracować jako freelancerzy, nie mają podpisanych umów o pracę. Swoje zatrudnienie opierają na podstawie umów cywilnoprawnych bądź też zakładają własne działalności gospodarcze.
W jakich zawodach najczęściej można spotkać freelancerów? Wymienić można tutaj między innymi: copywriterów, korektorów tekstów, przedstawicieli handlowych, grafików komputerowych, psychologów, kamerzystów, trenerów personalnych i wiele innych profesji. Wiesz już mniej więcej, kim jest freelancer. Kto to jest, patrząc kątem kluczowych cech charakteru wymaganych do wykonywania tego zawodu, dowiesz się poniżej.
Bycie freelancerem wymaga odpowiedzialności, a także samodzielności. Taka praca generuje bowiem potrzebę samodzielnego poszukiwania klientów. Trzeba umieć utrzymać z nimi relacje, a także zadbać o to, aby wszystkie zlecenia wykonywać terminowo i spełniać wymagania zleceniodawców. Ta kwestia jest obecna bez względu na to, którą profesję wykonujesz.
Po drugie bycie freelancerem wymaga odwagi. Może bowiem zdarzyć się taka sytuacja, że w danym momencie zabraknie zleceń. Nie ma tutaj mowy o takiej samej stabilności, która jest obecna w ramach pracy na etacie. Bycie freelancerem bardzo opłaca się ludziom pracowitym. Od nakładu pracy zależy bowiem wysokość dochodów. W wielu przypadkach, gdy mowa jest o pracy na etacie, bez względu na to, jak duża praca zostanie wykonana, pensja jest stała. Freelancerzy mogą być z kolei rozliczani na przykład od liczby zleceń.
Przeczytaj także: Audyt SEO oraz Pozycjonowanie lokalne
Jak zapewne zauważyłeś, freelancerzy często wykonują zawody kreatywne. Wymienić można tutaj na przykład grafików lub copywriterów. Nierzadko stale współpracują z agencjami marketingowymi. Często również na usługi freelancerów decydują się osoby prywatne oraz właściciele niewielkich firm. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy bycie freelancerem jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, weź pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy tej formy zarobkowania.
Najważniejszą zaletą pracy freelancera jest niezależność finansowa, a także czasowa. Osoby, które pracują w taki sposób, nie mają nad sobą szefa. W związku z tym same ustalają swoje godziny pracy. Nie mają również żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o działania biznesowe. Zaletą pracy freelancera jest także brak stałych godzin. Do takiej pracy po prostu nie da się zaspać. Z drugiej strony taka forma zarobkowania wymaga odpowiedzialności. Minusem jest na przykład konieczność samodzielnego rozliczania się z klientami, a także Urzędem Skarbowym. Jak wspomnieliśmy, istnieje również ryzyko straty klientów oraz dochodu.
Freelancerem jest osoba, która pracuje jako wolny strzelec. W związku z tym nie ma stałego pracodawcy i nie pracuje na etacie, tylko samodzielnie pozyskuje zlecenia. Taką profesję wykonują na przykład osoby, które zajmują się copywritingiem, grafiką komputerową lub korektą tekstów. Wielu z nich zatrudniają na przykład agencje marketingowe, choć to tylko jeden z wielu przykładów. Jeżeli cenisz sobie wolność w pracy, a jednocześnie jesteś osobą odpowiedzialną i odważną, zdecyduj się na tę formę rozliczenia. Wcześniej przeanalizuj jednak dokładnie wszystkie argumenty za i przeciw. Być może porzucenie pracy na etacie i rozpoczęcie działalności wolnego strzelca będzie zmianą na lepsze w Twoim życiu.