68% kliknięć w Google obejmuje TOP 5 organicznych wyników wyszukiwania. Chcesz się tam znaleźć? Zadbaj o przeniesienie strony WordPress na inny serwer zgodnie z aktualnymi praktykami SXO (ang. Search Experience Optimization). Przeczytaj nasz wpis i nie daj się wyprzedzić konkurencji!
Kiedy przenieść stronę WordPress na inny serwer?
Przeniesienie strony WordPress na inny serwer jest dobrym rozwiązaniem, jeśli Twoja witryna działa wolno nawet pomimo implementacji poprawek technicznych. Zanim jednak podejmiesz finalną decyzję, przeprowadź audyt SEO w celu weryfikacji wad oraz zalet serwisu.
Jakie są skutki źle przeprowadzonej migracji?
Spośród skutków źle przeprowadzonej migracji strony WordPress możemy wymienić:
- Przerwy w dostępności strony – znacząco wpływają na doświadczenie użytkowników oraz pozycję witryny w wyszukiwarkach;
- Utrata danych – brak kompleksowej kopii zapasowej przed migracją skutkuje trwałą utratą cennych informacji, np. treści lub konfiguracje użytkownika;
- Problemy z wydajnością – nieprawidłowo skonfigurowany nowy serwer może prowadzić do wolniejszego ładowania się strony (zniechęca to odwiedzających i negatywnie wpływa na SEO);
- Błędy w działaniu strony – niezaktualizowane ścieżki dostępu i błędy w bazie danych powodują niepoprawne wyświetlanie treści lub niedziałające funkcje;
- Problemy z SEO – zmiany w strukturze URL bez odpowiednich przekierowań 301 obniżają ranking witryny, prowadząc do spadku ruchu.
Zdj 1. Weryfikacja działania witryny po przeprowadzonej migracji.
Źródło: Panel CMS WordPress.
Jak przenieść stronę w WordPressie na inny serwer?
Etapy pozwalające przenieść stronę w WordPressie na inny serwer:
Etap 1: Przeprowadzenie analiz
Przeprowadzenie analiz polega na dokładnym zbadaniu aktualnej konfiguracji Twojej strony oraz wymagań nowego serwera hostingowego. Istotne jest w tym przypadku zrozumienie specyfikacji technicznych obu środowisk. Pozwala to na identyfikację potencjalnych wyzwań związanych z różnicami w wersjach PHP, baz danych MySQL lub innych komponentów.
Etap 2: Właściwa migracja
Etap drugi zaczynamy od migracji polegającej na wykonaniu pełnej kopii zapasowej Twojej strony, włączając w to pliki oraz bazę danych. Następnie konkretne informacje należy przenieść na nowy serwer. Zadbaj o precyzyjne przywrócenie bazy danych oraz plików, zachowując strukturę katalogów i upewniając się, że wszystkie ścieżki dostępu są aktualne.
Polecana lektura: Migracja strony – wszystko, co warto wiedzieć przed jej wykonaniem!
Etap 3: Weryfikacja po migracji
Weryfikacja po migracji to etap, w którym sprawdzasz działanie strony na nowym serwerze. Koniecznie przetestuj wszystkie funkcjonalności witryny, zweryfikuj poprawność wyświetlania treści oraz sprawdź linki, a także funkcje formularzy. Uwagę skieruj dodatkowo na wydajność strony i ewentualne błędy, które mogły pojawić się w wyniku migracji. Dopiero po dokładnej weryfikacji i korekcie błędów, proces migracji możesz uznać za zakończony.
Zdj 2. Weryfikacja fraz kluczowych po migracji.
Źródło: Ubersuggest.
Migracja strony WordPress na inny serwer: wpływ na pozycjonowanie
Migracja strony WordPress na inny serwer może mieć znaczący wpływ na pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach, dlatego należy podchodzić do tego procesu z dużą uwagą. Przenoszenie witryny wiąże się z ryzykiem czasowej niedostępności, która przekłada się na obniżenie pozycji w organicznych (naturalnych) wynikach wyszukiwania. Aby zminimalizować potencjalne problemy, zalecamy przeprowadzić migrację w okresie najmniejszego ruchu.
Zmiana serwera może również wpłynąć na szybkość ładowania witryny – page speed jest istotnym elementem rankingowym. Dlatego wybierając nowy hosting, zwróć uwagę na parametry techniczne gwarantujące szybką i stabilną obsługę Twojej witryny.