Zastanawiasz się, jak skutecznie przypisać domenę do Twojego serwisu WordPress, aby zacząć budować obecność w internecie? Proces ten wydaje się złożony, ale z odpowiednimi wskazówkami będzie jak najbardziej zrozumiały. Sprawdź szczegóły w naszym artykule!
WordPress domena – w jakim celu warto przypisać domenę do WordPressa?
Indywidualna domena to nie tylko adres Twojej wizytówki w internecie, ale także element budujący zaufanie w oczach odwiedzających. Mając unikalną nazwę, ułatwiasz potencjalnym klientom zapamiętanie i odnalezienie Twojej strony. Domena zapewnia profesjonalizm i powagę Twojemu przedsięwzięciu, odróżniając je od konkurencji.
Polecana lektura: Czym jest pozycjonowanie i jak pomoże Ci w biznesie?
WordPress domena – przypisanie domeny do WordPressa w 7 prostych krokach
Jak przypisać domenę do WordPressa?
- Wybierz domenę odpowiadającą Twojej marce i zakup ją u rejestratora – proces ten wymaga zastanowienia się nad nazwą, aby była łatwa do zapamiętania i odzwierciedlała charakter strony;
- Zaloguj się do panelu zarządzania domeną – znajdziesz tam sekcję odpowiedzialną za zarządzanie rekordami DNS;
- Zaktualizuj rekordy DNS, aby wskazały serwery WordPress – zmiana ta jest niezbędna do przekierowania ruchu na właściwy serwer;
Zdj 1. Aktualizacja DNS w LH.
Źródło: LH.
- Dodaj domenę w panelu WordPressa – w sekcji ‘Domeny’ znajdziesz opcję dodania nowej, gdzie wprowadzisz zakupioną nazwę;
- Zweryfikuj poprawność wprowadzonych zmian – dokładne sprawdzenie rekordów DNS pozwala uniknąć błędów prowadzących do niedostępności strony;
- Odczekaj na propagację DNS – to okres, w którym zmiany rozprzestrzeniają się w sieci (może trwać od kilku minut do 48 godzin);
- Przetestuj działanie domeny po przypisaniu – upewnij się, że użytkownicy bez problemów znajdą Twoją stronę w sieci (zwróć również uwagę na bezpieczeństwo HTTPS).
Zdj 2. Weryfikacja działania domeny na odpowiednim SSL.
Źródło: LH.
Sprawdź strategię SXO – zainwestuj w jakościowy marketing!
Samodzielnie przypisanie domeny do WordPressa czy pomoc specjalistów?
Korzystając z naszego poradnika, możesz bezproblemowo przypisać domenę do WordPress, natomiast warto zweryfikować jej poprawność. W tym momencie na pomoc przychodzi darmowy audyt SEO od Semcore. Dzięki niemu uzyskasz cenne informacje o stanie technicznym Twojego serwisu, jego wadach i zaletach oraz o tym, czy przypisanie domeny zostało wykonane prawidłowo. Audyt pozwoli Ci także ocenić potencjał SEO serwisu.
WordPress domena – FAQ
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat przypisania domeny do WordPressa?
Jak przypisać zakupioną domenę do istniejącej strony na WordPressie?
Przypisanie domeny rozpoczyna się od zalogowania do panelu, gdzie domena została zakupiona. Następnie aktualizujesz rekordy DNS, przekierowując je na serwery hostingu, który obsługuje Twoją stronę WordPress. Ten krok wymaga edycji rekordów A i możliwe, że CNAME, aby odzwierciedlały adresy IP serwerów WordPress. Po zakończeniu należy dodać domenę w panelu administracyjnym WordPress, w sekcji ‘Domeny’.
Ile czasu zajmuje propagacja DNS po przypisaniu domeny?
Po aktualizacji rekordów DNS, proces propagacji może trwać od kilku minut do 48 godzin. Czas ten jest zmienny i zależy od wielu czynników, w tym od ustawień TTL (time to live) dla rekordów DNS.
Czy mogę przypisać wiele domen do jednej strony WordPress?
Proces ten wymaga implementacji dodatkowych domen w panelu zarządzania hostingiem oraz ich odpowiedniego skonfigurowania w rekordach DNS, aby wszystkie wskazywały na tę samą instalację WordPress. Umożliwia to kierowanie różnych adresów URL na ten sam serwis.
Jak mogę sprawdzić, czy domena została prawidłowo przypisana do mojej strony WordPress?
Sprawdzenie prawidłowości przypisania domeny do Twojej strony WordPress wymaga użycia narzędzi do diagnozy DNS, np. MXToolBox lub podobnych. Umożliwiają one sprawdzenie, czy rekordy A i CNAME poprawnie wskazują na serwer WordPress. Ponadto, po zalogowaniu się do panelu WordPress, powinieneś widzieć, że domena jest aktywna i przekierowuje na Twoją stronę.