Na skróty
Decydując się na działalność w branży e-commerce, należy mieć na uwadze, że kwestia różnorodnych zabezpieczeń danych sklepu internetowego to jeden z kluczowych aspektów działalności. Konsekwencje prawne, biznesowe czy też wizerunkowe powinny zachęcać właścicieli e-sklepów do potraktowania ochrony danych jak długoterminowej inwestycji, która pozwoli profesjonalnie rozwijać działalność w sieci, zdobyć zaufanie klientów i dzięki temu skoncentrować się na innych, ważnych priorytetach.
Odkąd dynamiczne zwiększają się możliwości w e-handlu i coraz więcej osób decyduje się na tę formę zakupu, zwiększają się także możliwości w łamaniu zabezpieczeń danych sklepów internetowych. Jakie główne zagrożenia czyhają na właścicieli e-sklepów? Oto kilka przykładów.
Opisane przypadki to oczywiście wyłącznie część możliwych zagrożeń w sferze bezpieczeństwa danych sklepu online. Ataki hakerskie to nie wszystko. Całkiem realne są również sytuacje losowe, awarie, problemy techniczne itp., które także mogą skomplikować sytuację, stąd niezwykle ważne jest zadbanie o konkretne rozwiązania, które ograniczą ryzyko. Chodzi m.in. o:
Protokoły HTTPS chronią poufne informacje przesyłane przez użytkowników oraz ich dane, certyfikat SSL zabezpiecza przesyłanie ich ze strony na serwer. Te dwa rozwiązania do obecnie standard tworzeniu zaufanej witryny.
Najnowsze programy antywirusowe są bardzo skuteczne w blokowaniu różnorodnych ataków na stronę internetową, warto poświęcić nieco czasu na odpowiedni research. Firewall, czyli zapora sieciowa uchroni przed niepożądanym dostępem do serwisu z zewnątrz, skanowaniem portów i próbami zainfekowania komputera.
Profesjonalny regulamin nie tylko zwiększy zaufanie klientów, ale wpłynie też na ocenę wiarygodności sklepu internetowego, rozwiąże skomplikowane kwestie prawne np. te związane z wyciekiem danych poprzez ustalenie stosowny sankcji.
Wysokiej jakości, rzetelny i sprawdzony hosting pozwoli ograniczyć dostęp do platformy sprzedażowej z konkretnych adresów IP, niepewnych źródeł, pomoże także w sytuacji ewentualnej awarii.
Przygotowywanie regularnych backupów danych (zapisywanych w innym nośniku danych lub w innej lokalizacji) uchronią przez ich utratą np. z racji awarii systemu czy problemów technicznych. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z tworzenia automatycznych kopii zapasowych.
Regularnie sprawdzanie ochrony e-sklepu pozwoli szybko wykryć i naprawić ewentualne luki w ochronie serwisu, częste aktualizacje usprawnią system bezpieczeństwa.
Jeśli opisany powyżej zakres działań brzmi przytłaczająco, należy pamiętać, że bezpieczeństwo danych sklepu online ma szersze znaczenie. Nie tylko chronimy cenne dane i poufne informacje, ograniczamy możliwość blokady serwisu i tym samym zatrzymania sprzedaży (a więc i spadku przychodów), profitów jest znacznie więcej. Odpowiednio chroniony e-sklep jest lepiej pozycjonowany w wyszukiwarce Google, przez co łatwiej widoczny dla potencjalnych klientów, firma zwiększa swoją konkurencyjność, optymalizuje działanie witryny, zyskuje zaufanie i lojalność użytkowników. Dobre zabezpieczenia ograniczają potencjalne wydatki na zażegnanie ataków hakerskich, naprawę serwisu, ewentualne udoskonalenia w dalszych etapach. Zyskujemy sprawny i skuteczny system sprzedażowy – czyli to, co w e-commerce jest najważniejsze.