WordPress to nie bez powodu jeden z najpopularniejszych darmowych systemów CMS. Większość z nas ma mniejsze lub większe doświadczenie w korzystaniu z tego narzędzia do zarządzania treścią na swoim blogu, stronie internetowej lub w sklepie internetowym. Jest łatwy w obsłudze, funkcjonalny oraz intuicyjny, sprzyja wygodnej optymalizacji witryny oraz różnorodnym działaniom SEO. Mimo wszystko nie ma jednak rozwiązań idealnych – na użytkowników posiadających stronę na WordPress również czyhają pewne zagrożenia, dlatego przedstawiamy Wam garść porad na temat tego jakie kroki warto podjąć, pracując na zabezpieczeniem strony.
Strona WordPress – zagrożenia
Prowadzenie strony w dzisiejszych czasach wydaje się tak proste, że zapominamy o potencjalnych niebezpieczeństwach, które każdego dnia czyhają na nas w sieci. Wyciek danych, phishing, ataki hakerskie itp. – to wciąż realne problemy, które powinniśmy brać pod uwagę, gdy projektujemy i rozwijamy witrynę. Poza tym każde oprogramowanie ma swoje słabe strony, nad którymi należy popracować. W przypadku WordPressa wiele mówi się, na przykład, o kłopotliwych wtyczkach, które zwykle charakteryzują się dosyć niską jakością kodu, przez co pojawiają się pewne luki w zabezpieczeniach. Generalnie, nie wystarczy wyłącznie zaprojektować, skonfigurować i opublikować daną witrynę. Jeżeli interesuje nas bezpieczna strona WordPress, musimy skupić się na szeregu zadań, istotnych na różnych etapach (nie tylko przed, ale również po wdrożeniu strony).
Zabezpieczenie strony – 10 sposobów
Na co warto zwrócić uwagę? Między innymi na:
- Hasła, loginy i szyfrowanie
Oryginalna nazwa użytkownika (bez wyrazów typu „admin” czy „administrator”) i mocne (regularnie zmieniane) hasło ochronią katalog wp-admin, a przez to dostęp do najważniejszych elementów strony. Warto zdecydować się na podwójne szyfrowanie oraz wdrożenie certyfikatu SSL (Secure Socket Layer), który nie tylko zabezpieczy, ale i uwiarygodni witrynę oraz zbuduje jej autorytet.
- Numer wersji WordPress
Jego usunięcie z kodu źródłowego strony to drobna, ale pomocna zmiana, która utrudni potencjalny atak na stronę. Widoczny numer wersji oprogramowania to cenna wskazówka dla hakera.
- Opcję komentowania, rejestrowania użytkowników
Jeśli nie są niezbędne, warto zastanowić się nad ich wyłączeniem – z pewnością pozytywnie wpłynie to na ochronę witryny.
- Plik wp-config.php
Plik będący częstym celem ataków hakerskich z racji tego, że zawiera dane dostępu do bazy. Dlatego też warto ochronić go przed bezpośrednim odczytem (np. poprzez dodanie odpowiedniej formuły w pliku .htaccess).
- Plik .htaccess
Jego zabezpieczanie jest tak istotne, ponieważ nie tylko pomaga blokować dostęp do wp-config.php, ale także do pliku xmlrpc.php, który pośredniczy w łączeniu się z daną stroną za pomocą zewnętrznych narzędzi.
- Hosting
Pełni istotną rolę w zabezpieczeniu strony – zakres możliwości wyboru jest szeroki, od minimalnej ochrony, po rozwinięte systemy monitorujące.
- Role i uprawnienia
Subskrybent, Współpracownik, Autor, Redaktor i Administrator – odpowiednie wyznaczenie tych ról oraz określenie uprawnień i zakresu obowiązków jest bardzo istotne, zwłaszcza, jeśli dużo osób zarządza stroną.
- Wtyczki
Zakres wyboru, możliwości, jakie dają – to wszystko jest bardzo kuszące, niemniej należy wybierać rozsądnie, ponieważ konsekwencje dla witryny mogą być poważne. Po pierwsze wtyczki powinny pochodzić z zaufanych źródeł, po drugie należy decydować się na te, które na pewno będą dla nas użyteczne, zgodne i sprawdzone, z odpowiednim, nieprzestarzałym kodem.
- Kopie zapasowe
Tzw. back-up strony to jeden z gwarantów bezpiecznej strony WordPress. Nie chodzi tylko o potencjalne ataki hakerskie, ale również takie błędy, jak przypadkowe zainstalowanie nieodpowiedniej wtyczki czy usunięcie fragmentu kodu. Kopie zapasowe pozwolą w szybki sposób przywrócić oryginalną wersję witryny.
- Aktualizacje i weryfikację
Należy regularnie aktualizować oprogramowanie, wtyczki oraz szablony (najlepiej skrupulatnie i pojedynczo). Stare, nierozwijane wersje mogą zwiększać ryzyko ataków, negatywnie wpłynąć na jakość strony.
Bezpieczna strona WordPress – profity
To oczywiście nie wszystkie wskazówki pomocne w zabezpieczeniu strony, niemniej te wyróżnione powyżej zwracają uwagę na jedne z najważniejszych aspektów w procesie udoskonalania witryny pod kątem jej ochrony. Warto odpowiednio zaangażować się w pracę nad poszczególnymi ustawieniami, aktualizacją, monitoringiem etc., ponieważ w ten sposób nie tylko ograniczamy zagrożenia, ale także optymalizujemy stronę, co pozytywnie wpływa na jej pozycjonowanie, a w efekcie lepszą widoczność w wyszukiwarce Google. Nowoczesna, pod każdym względem dopracowana witryna to także wizytówka firmy, jej profesjonalizmu, dbania o odpowiednią jakość. Utrata danych, zablokowanie strony, jej długoterminowa awaria – to wszystko może bardzo poważnie wpłynąć na funkcjonowanie biznesu, który swoich klientów pozyskuje w sieci. Dlatego też nie wato kusić losu i najlepiej już dzisiaj dokładnie przeanalizować system ochrony swojej strony w WordPressie.