Technologia

Jak zadbać o Web Performance? Poradnik przyśpieszania stron internetowych

3 min czytania
Jak zadbać o Web Performance? Poradnik przyśpieszania stron internetowych

Szybka i stabilna witryna internetowa to kluczowy element prowadzenia współczesnego biznesu – nie tylko w sieci. W wymierny sposób przekłada się na sprzedaż. Nie zawsze jednak posiadana przez nas witryna działa tak szybko, jak powinna, odstraszając potencjalnych odwiedzających. Jak zadbać o przyspieszenie strony internetowej? Co warto wiedzieć o Web Performance?

Jak zadbać o Web Performance? Poradnik przyśpieszania stron internetowych

Zdj 1. Web Performance to w praktyce proces przyspieszania ładowania strony internetowej

Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/projektowanie-stron-3411373/

Szybkość strony internetowej to jeden z istotnych aspektów jej funkcjonowania, zaraz po walorach użytkowych i bezpieczeństwie. W znaczny sposób przekłada się na ruch na witrynie, a nie tylko. Elementarną płynność witryny określa się mianem Web Performance. Jak można zdefiniować to pojęcie?

Czym jest Web Performance? Co warto o nim wiedzieć?

Web Performance to optymalna szybkość witryny internetowej, która pozwala na stabilne korzystanie z udostępnionych na stronie zasobów. Opiera się zarówno na downloadzie (pobieraniu określonych elementów strony), jak i uploadzie (wysyłanie danych na serwer internetowy). Wpływa na walory użytkowe witryny, ale też przekłada się na zaufanie użytkownika do marki, która jest właścicielem witryny.

Dzięki optymalizacji Web Performance, strona internetowa płynnie wyświetla się na ekranie urządzenia docelowego, a wszystkie jej zasoby są prawidłowo dostępne. Według badań, optymalnie ładująca się witryna nie powinna wczytywać się dłużej niż 5 sekund. Po tym czasie użytkownicy wyłączają dany serwis i szukają informacji u konkurencji.

Dlaczego szybka strona internetowa ma tak duże znacznie?

Jak już podkreśliliśmy, szybkość strony internetowej wpływa na wiele istotnych kwestii związanych m.in. z samym użytkowaniem witryny, jak i jej walorami użytkowymi. Z jakiego względu Web Performance jest tak ważne?

  • Wpływa na sprzedaż produktu lub usługi – wolna strona internetowa nie będzie zachęcać do zakupu produktu lub zamówienia usługi. Długi czas oczekiwania na załadowanie systemu zakupu, płatności czy podstrony z kontaktem odrzuci potencjalnych klientów, co negatywnie wpłynie na współczynnik konwersji.
  • Zwiększa lub redukuje zaufanie do marki – klienci będą utożsamiać działanie strony internetowej z całym funkcjonowaniem firmy. Działająca wolno strona internetowa stanie się „symbolem” marki, co obniży zaufanie do niej i utrudni pozyskiwanie klientów.
  • Odpowiada za utrzymanie i pozyskiwanie klientów – jeżeli klient chce coś kupić, a witryna działa bardzo wolno, może przejść do konkurencji. Stanie się tak, nawet jeżeli wcześniej kupował u nas. Warto mieć tego świadomość.
  • Ma istotne znaczenie dla SEO – algorytmy Google oceniają wydajność witryny internetowej i szybkość jej działania. Web Performance ma istotny wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce. 
Zobacz  Litespeed vs Nginx - który rodzaj hostingu jest najlepszy?

Szybkość ładowania strony internetowej ma ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa w sieci. Przekłada się na opinię, walory użytkowe z punktu widzenia użytkownika, a także na SEO. Jak poprawić ten parametr?

Jak zadbać o Web Performance? Poradnik przyśpieszania stron internetowych

Zdj 2. Na przyspieszanie ładowania strony internetowej wpływ mają m.in. aspekty programistyczne

Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/deweloper-oprogramowania-6521720/ 

W jaki sposób przyspieszyć stronę internetową? Na co zwrócić uwagę?

Webdeveloper może w skuteczny sposób poprawić wydajność witryny internetowej. Dotyczy to zarówno strony, która dopiero jest na etapie projektowania, jak i już działającego serwisu. W jaki sposób można poprawić Web Performance?

  • Odpowiedni hosting – hosting ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia ładowania plików i wysyłania ich do urządzenia docelowego. Warto znaleźć serwer o możliwie najlepszych parametrach, aby ten obsługiwał np. duży ruch, miał odpowiednią pojemność i przepustowość efektywnie i szybko wysyłającą pliki.
  • Prawidłowa struktura strony – wyłącznie bezbłędny kod pozwala na sprawne załadowanie kolejnych elementów witryny. Należy sprawdzić strukturę, linijka po linijce, eliminując wszystkie zbędne lub błędne części składowe.
  • Optymalizacja elementów składowych – ważne jest, aby na stronie nie było zbyt dużych obrazów, materiałów wideo czy innych elementów, których waga znacznie obciąża połączenie internetowe.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy nasza strona nie ma zbyt dużo wstawek JavaScript w kodzie lub czy nie opiera się na za dużej liczbie wtyczek. To wszystko również obciąża witrynę i może wpłynąć na czas ładowania. 

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy