Tworzenie stron internetowych

Jaki hosting pod WooCommerce?

4 min czytania
Jaki hosting pod WooCommerce?

Zakładając sklep internetowy, istotny jest nie tylko wybór samego silnika, ale też hostingu. To od tego zależy stabilność oraz szybkość działania platformy sprzedażowej. Które z dostępnych rozwiązań sprawdzi się najlepiej w przypadku WooCommerce? Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Poniżej cenne wskazówki.

Dlaczego trzeba dobrze przemyśleć wybór hostingu WooCommerce?

Źle dobrany hosting utrudnia prowadzenie sklepu założonego z użyciem wtyczki WooCommerce. Podstawowym problemem będzie długi czas ładowania witryny. Wpływa to negatywnie nie tylko na doświadczenia użytkowników, ale również na SEO. Im więcej czasu potrzeba na załadowanie się sklepu, tym większe prawdopodobieństwo, że zniecierpliwieni klienci przejdą do konkurencji. Nawet jednorazowa sytuacja tego typu może skutecznie zniechęcić do ponownych odwiedzin strony, dlatego nie warto ryzykować.

Rozważając, jaki hosting pod WooCommerce będzie odpowiedni, warto zwrócić uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem danych. Nie każda firma ma właściwy sprzęt czy procedury, co może skutkować niespodziewaną awarią i nawet utratą całego sklepu. Dlatego tak ważne jest robienie kopii zapasowej – hosting nie powinien tego utrudniać lub uniemożliwiać, np. z uwagi na porę lub częstość powtarzania tej czynności. Bezpieczeństwo to też korzystanie z szyfrowanego połączenia i ochrona poczty e-mail przed oszustami.

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje hostingu:

  1. Współdzielony – dostępne na serwerze miejsce jest dzielone wraz z innymi użytkownikami. To tanie rozwiązanie polecane małym firmom, nie wymaga posiadania zaawansowanej wiedzy i umiejętności technicznych. Jego wadą jest ograniczona wydajność.
  2. VPS – mimo że tu również miejsce na serwerze jest dzielone z innymi, każdy użytkownik ma swoje zasoby, czyli wydajność CPU, pamięć RAM oraz określoną pojemność na dysku. Hosting zapewnia większy poziom bezpieczeństwa i dobrą wydajność, ale jest droższy i wymaga od administratora specjalistycznej wiedzy.
  3. Dedykowany – w tym przypadku użytkownik ma serwer na własny użytek, co daje znacznie więcej możliwości, a przy tym pełną kontrolę nad sklepem online. Wiąże się to też z lepszą wydajnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Osoby, które nie mają doświadczenia w zarządzaniu i konfiguracji takiego hostingu, mogą jednak napotkać sporo trudności podczas jego użytkowania.
  4. W chmurze – bardzo elastyczne rozwiązanie z zaawansowanymi możliwościami konfiguracji. Strona jest utrzymywana na serwerach w chmurze, a zasoby można skalować zależnie od potrzeb. Do sprawnej obsługi niezbędna jest fachowa wiedza i wypracowanie własnego sposobu na to, aby optymalnie zarządzać swoimi zasobami.
Zobacz  User Generated Content

Jaki hosting pod WooCommerce – podstawowe parametry

O tym, jaki hosting pod WooCommerce będzie dobry, nie decyduje jego cena. Mimo że dla wielu to dość istotny aspekt, trzeba mieć świadomość, że są też inne ważne kwestie – na pewno ważniejsze z perspektywy działania sklepu przygotowanego z wtyczką dla WordPressa.

Przykładem parametru, który warto zweryfikować już na samym początku, jest pojemność dysku. Choć WooCommerce sam w sobie nie zajmuje dużo miejsca, to bardzo duża liczba zdjęć czy firmowa poczta e-mail może szybko wypełnić dostępną przestrzeń. Uważa się, że w przypadku niewielkich sklepów oferujących maksymalnie kilkadziesiąt produktów sprawdzi się pojemność do ok. 20 GB. Jednak warto zweryfikować, czy w razie potrzeby wybrana firma hostingowa pozwala na zwiększenie dostępnej przestrzeni. Ułatwi to rozwijanie biznesu.

Weryfikacji wymagają także dostępne na serwerze technologie. Jak podkreślają twórcy WooCommerce, wymagania tej wtyczki nie są bardzo wysokie. Niemniej warto od razu postawić na hosting, który zapewnia szybkie działanie sklepu niezależnie od sytuacji, a więc nie tylko na początku, przy niewielkiej liczbie odwiedzin, ale również po zyskaniu większej popularności. Znaczenie ma m.in. język PHP. Najlepiej, jeśli na serwerze będzie zainstalowana jego najnowsza wersja. Te starsze mogą utrudniać skonfigurowanie lub rozwijanie sklepu. Niekiedy przestarzała wersja PHP uniemożliwia instalację dodatkowych wtyczek lub aktualizacji. Jest to istotne dla każdego biznesu postawionego na gotowym silniku – nie tylko na WordPressie z WooCommerce, ale też np. Magento.

Zobacz  Znacznik body w HTML – do czego służy?

Bezpieczeństwo a wybór hostingu pod WooCommerce

Prawdopodobnie każdemu właścicielowi sklepu internetowego zależy na tym, aby strona działała szybko i niezawodnie, a jednocześnie gwarantowała wysoki poziom bezpieczeństwa. To, jaki hosting pod WooCommerce zostanie wybrany, ma w tej kwestii spore znaczenie. Warto sprawdzić, czy firma hostingowa pozwala na instalację certyfikatu SSL bez ponoszenia opłat. Element ten odgrywa ważną rolę, gdyż jego brak skutecznie zniechęca potencjalnych klientów do złożenia zamówienia. Witryna oznaczona jako niezabezpieczona nie wzbudza zaufania. Ponadto instalacja SSL może pozytywnie wpłynąć na SEO i pozycjonowanie.

O poziomie bezpieczeństwa hostingu decyduje też możliwość backupu strony. Dzięki kopii zapasowej do minimum zmniejsza się ryzyko utraty istotnych danych i całego sklepu. Należy zweryfikować, jaki okres może obejmować backup, jak długo będzie przechowywany i czy firma hostingowa nie nakłada na użytkowników ograniczeń w tym zakresie. Zaleca się, aby kopia zapasowa sięgała przynajmniej do kilkunastu dni wstecz.

Bardzo często użytkownicy mają do dyspozycji wiele dodatkowych rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo sklepu i danych. Należą do nich m.in.:

  • uwierzytelnianie dwuetapowe podczas logowania,
  • programy antywirusowe,
  • systemy monitorujące.

Jaki hosting pod WooCommerce?

Przeczytaj także: Pozycjonowanie sklepu internetowego oraz Reklamy w Google Ads

Pomoc techniczna – jaki hosting pod WooCommerce?

Wybierając właściwy hosting, także pod WooCommerce, nie można zapomnieć o weryfikacji zakresu zapewnianej pomocy technicznej. To szczególnie istotne z perspektywy mniej doświadczonych użytkowników. Jeśli firma hostingowa daje możliwość skontaktowania się z administratorem w każdej sytuacji kryzysowej, korzystanie z jej usług stanie się bardziej komfortowe.

Zobacz  Regulamin sklepu internetowego - zaprojektuj idealny regulamin dla Twojego sklepu internetowego

Dobry hosting pod WooCommerce zapewnia niezawodny helpdesk, który rozwieje wszystkie wątpliwości i pomoże w usunięciu usterek. Warto przeanalizować zakres wsparcia już na samym początku, aby nie okazało się, że użytkownik będzie pozostawiony sam sobie. Ważne jest także to, w jaki sposób można skontaktować się z działem pomocy.

content writer, tłumaczka i lektora języków azjatyckich, prowadzi zespół content writerów i copywriterów, który przygotowuje treści w różnych językach. W 2021 roku zapoczątkowała projekt Azjatyckie Języki, którego celem jest promocja języków azjatyckich nie tylko w Polsce, autorka ebooków i polsko-japońskiej książeczki (nie tylko) dla dzieci. Jej praca w copywritingu zaczęła się jeszcze na studiach filologicznych i trwa do dzisiaj.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy