Podjęcie odpowiedniej decyzji o wyborze systemu CMS do stworzenia własnej strony internetowej powinniśmy uzależnić od wielu istotnych kwestii związanych z budżetem przewidywanym na dany projekt, naszym doświadczeniem oraz funkcjonalnościami przyszłej strony www lub sklepu internetowego. W dzisiejszym artykule „pod lupę” weźmiemy jedne z najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią na świecie. Podpowiemy, co wybrać – system Joomla czy WordPress!
Przeczytaj także: SXO i Google Ads
WordPress i Joomla – czym właściwie są te CMS-y?
Obie platformy – zarówno CMS WordPress, jak i Joomla charakteryzują się wygodą użytkowania i szerokimi możliwościami rozwoju. Posiadają również aktywne grono przyjaznych społeczności oferujące fachowe wsparcie.
Biorąc pod uwagę aktualne dane możemy natomiast jednoznacznie stwierdzić, że WordPress jest obecnie najbardziej popularnym systemem do tworzenia stron www.
Co ciekawe – w oparciu o wtyczkę WooCommerce umożliwiająca zaprogramowanie pełnoprawnego sklepu internetowego zostało stworzonych ponad 1 000 000 serwisów (źródło: Similartech.com).
WordPress
WordPress to wielofunkcyjny system zarządzania treścią wprowadzony do obiegu w 2003 roku. Według najnowszych danych producenta bazuje na nim ponad 40% wszystkich witryn w internecie (w tym większość sklepów internetowych).
Joomla
Joomla to drugi najpopularniejszy na świecie (zaraz po WordPressie) system zarządzania treścią. Obsługuje 3% witryn internetowych. Od 2017 roku popularność tego rozwiązania zaczęła nieco spadać ze względu na nieco gorsze dostosowywanie się do aktualnych standardów technologicznych.
Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż Joomla jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym CMS-em, umożliwiając również przy tym lepsze dostosowanie do potrzeb interesantów.
WordPress i Joomla – porównanie
Ogólnie rzecz biorąc WordPress ma przewagę nad system Joomla, ponieważ odpowiada większemu gronu internautów (ze względu na prostotę użytkowania). Powszechnie jest uważany nawet za najłatwiejszy w użyciu CMS.
Po krótkim szkoleniu nawet osoby niebędące programistami będą umiały zrobić responsywną stronę internetową w oparciu o WordPressa.
Dla porównania – ceny opracowania pełnoprawnej witryny na tzw. Joomli są wyższe, ponieważ cały proces wymaga większego zaangażowania, a wszelkie poprawki okazują się znacznie droższe.
WordPress – zalety
Zalety systemu CMS WordPress:
- zróżnicowany ekosystem wtyczek – obecnie na WordPressie jest ponad 50 000 wtyczek ułatwiających m.in. przyspieszenie witryny, zoptymalizowanie jej pod kątem SEO czy też wdrożenie dodatkowych funkcjonalności (dzięki temu możemy niskim kosztem stworzyć pełnoprawną witrynę dostosowaną do najnowszych standardów SXO – Search Experience Optimization);
- ogromna społeczność – z tego powodu ceny za poszczególne wdrożenia są zdecydowanie niższe niż na systemie Joomla (dużym plusem forum WordPressa jest to, że w krótkim czasie możemy uzyskać odpowiedź, gdy zadamy konkretne pytanie na forum tematycznym);
- łatwiejszy system do blogowania – w przypadku systemu CMS WordPress mamy dostęp do wielu opcji tj. „posty na blogu” czy też „strony statyczne”, co pozwala na bardziej swobodne i intuicyjne zarządzanie blogiem niż w przypadku Joomli zawierającej jeden typ wpisów (można nimi manipulować wyłącznie za pomocą kategorii);
- liczne automatyzacje – witrynę na WordPressie można założyć poprzez wybór hosta, rejestrację konta na oficjalnej stronie producenta, automatyczną instalację WordPressa i konfigurację niezbędnych elementów, czyli zainstalowanie motywu i kilku potrzebnych wtyczek (dla porównania – na Joomli większość konfiguracji należy wdrożyć samodzielnie, ze względu na brak automatycznych procesów);
- łatwiejsze pozycjonowanie – optymalizacja pod kątem wyszukiwarek jest nieco bardziej ułatwiona w kontekście platformy WordPress ze względu na liczne wtyczki upraszczające proces SEO (np. Yoast SEO, The SEO Framework, All In One SEO Pack).
Joomla – zalety
Zalety systemu Joomla:
- bezpieczeństwo – system Joomla posiada mniej luk w zabezpieczeniach (np. ze względu na mniejszą liczbę wtyczek ułatwiających wykradnięcie kluczowych danych serwerowych);
- większa elastyczność – ze względu na większe zaawansowanie, możemy dokonywać bardziej szczegółowych zmian, niż w przypadku WordPressa (dzięki temu projekty Joomla są lepiej dostosowane do preferencji potencjalnych klientów – a w konsekwencji nieco droższe);
- idealny do rozbudowanych projektów – w przypadku złożonych stron www typu portali internetowych lub rozbudowanych sklepów e-commerce, warto zdecydować się na system Joomla (rozwiązanie to gwarantuje nieograniczone możliwości dodatkowych wdrożeń i wysoką wydajność, pod warunkiem poprawnej optymalizacji).
Joomla czy WordPress – co wybrać? Podsumowanie
Obie platformy – zarówno WordPress, jak i Joomla są bardzo funkcjonalne. Należy jednak pamiętać, że w przypadku elastyczności przewagę ma Joomla. Ze względu na większe zaawansowanie, możemy dokonywać bardziej skrupulatnych zmian. Trzeba się jednak na tym znać lub zapłacić specjalistom nieco więcej niż w przypadku WordPressa.
Reasumując – dla osób z mniejszym budżetem i wiedzą z zakresu tworzenia stron www polecamy CMS WordPress. To również nieco bardziej przyjazne rozwiązanie pod kątem pozycjonowania, m.in. ze względu na wtyczkę Yoast SEO. Jeżeli natomiast zależy Ci na dedykowanym projekcie dostosowanym w 100% do Twoich preferencji i oczekiwań – zdecyduj się na system Joomla.