Programiści, którzy stawiają strony internetowe nie muszą pisać wszystkich stryptów i definiować poleceń od nowa. Mogą korzystać np. z gotowych bibliotek zawierających najważniejsze komendy, które pozwalają na zwiększenie użyteczności strony czy poprawę jej walorów wizualnych i technicznych. JQuery i React.js to interesujące biblioteki, które pomagają w zastosowaniu JavaScriptu. Co warto o nich wiedzieć? Która z tych technologii jest bardziej wydajna?
Zdj 1. Porównujemy najpopularniejsze biblioteki JavaScript
Źródło: https://codecolibri.fr/wp-content/uploads/2021/04/coder-sans-jquery-dollar-function.png
JavaScript to jedno z trzech podstawowych narzędzi do tworzenia stron www, zaraz po wykorzystaniu HTML i szablonów CSS. Prawie na każdej witrynie zawartych jest wiele komend opartych na tym języku programowania, który szczególnie wpływa na funkcjonalność strony. Służy np. do realizacji formularzy, systemów nawigacji na stronie internetowej czy obsługę innych zdarzeń.
Czym jest JQuery?
Aby tak było, konieczne jest przygotowanie witryny na bazie skutecznych skryptów JavaScript, które nie mają błędów składniowych i są prawidłowo zaimplementowane. Doświadczony webdeveloper może oczywiście zbudować kody od pierwszego polecenia, pierwszego słowa, ale znacznie wydłuża to czas realizacji witryny internetowej. Z tego względu korzysta się z gotowych bibliotek. Jedną z nich jest JQuery.
Co to jest JQuery? To biblioteka gotowych rozwiązań, która zawiera wiele użytecznych skryptów, przystosowanych do zaimplementowania w kodzie witryny internetowej. Jakie są elementy składające się na JQuery?
- Używanie selektorów, czyli elementów, do których ma się odwoływać dany obiekt.
- Wykorzystanie animacji i edycja styli dla różnego rodzaju elementów wizualnych.
- Korzystanie ze zdefiniowanych już zdarzeń lub tworzenie własnych.
JQuery może oddziaływać na CSS, HTML, DOM, narzędzia i analizę JSON.
Co to jest React. Js?
Podobnie do JQuery zdefiniowana jest React. Js. To innego rodzaju biblioteka skryptów języka JavaScript. Służy głównie do przygotowania różnego rodzaju interfejsów graficznych, ale nie tylko. Wszechstronność jego zastosowania widać po tym, że korzystają z niego np. Facebook, Instagram, Netlix, Skype itd.
Biblioteka została stworzona w 2011 roku, a od 2013 roku funkcjonuje jako open source. To sprawiło, że system jest niezwykle popularny i często używany w przygotowaniu witryn internetowych. React. Js. zapewnia dynamiczny interfejs, wpływa na sporą oszczędność czasu oraz stabilność rozwiązań.
JQuery vs React.js – porównujemy
Niekiedy JQuery i React.js są ze sobą porównywane, gdyż obydwa systemy to biblioteki wspomagające zastosowanie JavaScript w budowaniu stron internetowych. Jak wypada porównywanie tych dwóch bibliotek?
Zacznijmy od zalet React.js. Korzyści wynikające ze stosowania tego zbioru to wysoka wydajność, wszechstronność komponentów, współpraca z dowolnym środowiskiem budowy witryny, ciągły rozwój, budowanie dynamicznego interfejsu i prostota (która może być wykorzystywana przez mniej doświadczonych webdeveloperów). Podkreślmy, że system ten jest młodszy od JQuery i ma większe dopasowanie do współcześnie stosowanych rozwiązań sieciowych.
Zdj 2. Obydwie biblioteki wpływają na walory użytkowe strony internetowej
Źródło: https://www.acesoftech.com/wp-content/uploads/2024/01/1g.jpg
Z kolei JQuery jest kompatybilne z przeglądarkami internetowymi (zarówno tymi starszymi i nowszymi), również dostępny jest w technologii open source, umożliwia skalowanie działań, a także wprowadza niewielkie moduły, po odpowiednim skompresowaniu. Jest trudniejszy, starszy, mniej wydajny i mniej dynamiczny od React.js, ale za to bardziej stabilny. Niestety, do niektórych rozwiązań (ze względu na dość archaiczną, pochodzącą z 2006 roku konstrukcję) nie jest już dostosowany.
Ciężko mówić, który z systemów będzie bardziej dopasowany do współczesnych potrzeb webdeveloperów. JQuery i React.js mają swoje wady i zalety, a ich użycie zależy w praktyce od indywidualnej kwestii zapotrzebowania na stronie internetowej i doświadczenia webdevelopera. Trudno jest rozstrzygnąć, który system jest lepszy. Pewne jest natomiast to, że obydwie biblioteki znacznie poprawiają wydajność projektowania stron.