Modernizacja strony internetowej jest dobrym rozwiązaniem, aby zdecydowanie ulepszyć jej użyteczność, a w konsekwencji zaangażowanie użytkowników. Skutkuje to najczęściej maksymalizacją konwersji (np. w postaci zakupu produktu, skorzystania z usługi lub wypełnienia formularza kontaktowego). Warto jednak zadać sobie pytanie, w jaki sposób kluczowe zmiany na stronie wpływają na SEO? Z zasady pozytywnie, pod warunkiem, że modernizacja strony WWW zostanie wykonana poprawnie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Modernizacja strony – kiedy warto ją wykonać?
Modernizacja stron internetowych to wbrew pozorom bardzo często wymagane zjawisko. Potrzebują tego zarówno sklepy internetowe z sektora e-commerce, jak i serwisy usługowe – lokalne lub ogólnopolskie czy też międzynarodowe.
Spośród najważniejszych sygnałów świadczących o konieczności przebudowania witryny możemy wymienić:
- Przestarzały wygląd strony – jeżeli widzisz, że Twoja strona internetowa wyróżnia się na tle konkurencji w sposób negatywny (np. w postaci starszego layoutu, mniej intuicyjnych funkcjonalności oraz zupełnie innym wyglądem, niż mają dzisiejsze serwisy), prawdopodobnie czas na zmiany. Im lepiej wygląda i działa Twoja witryna, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania konwersji oraz zatrzymania klienta w Twoim serwisie WWW.
- Wysoki wskaźnik bounce rate – możesz znajdować się w TOP 10 lub w TOP 5 organicznych wyników wyszukiwania na każde słowo kluczowe, natomiast dysponując nieprawidłowo skonstruowaną stroną, użytkownicy na nią wejdą, a po chwili wyjdą. Może to dotyczyć nie tylko wadliwego layoutu, struktury czy nawigacji, ale także nieprawidłowego dobrania słów kluczowych i pozycjonowania się na frazy, które nie spełniają intencji użytkowników. W takim przypadku warto dokonać zmian również w strategii pozycjonerskiej. Aby określić niezbędne działania, należy przeprowadzić audyt SEO – w Semcore jest darmowy.
- Niedostosowana wersja mobilna – w najnowszych badaniach możemy przeczytać, że ponad 55% użytkowników Internetu dokonuje zakupów poprzez urządzenia mobilne. Obecnie każda strona powinna być dostosowana do tzw. mobilek, a nie tylko desktopów. W innym przypadku wskaźnik konwersji będzie na bardzo niskim poziomie, co przełoży się w przyszłości na brak rentowności Twojego biznesu.
Warto również wspomnieć, iż sygnałem wskazującym na konieczność modernizacji strony internetowej jest niska wydajność serwisu. Możemy ją zweryfikować w dowolnym narzędziu pomiarowym (np. GTMetrix).
Zdj 1. Pomiar wydajności strony internetowej w narzędziu GTMetrix.
Źródło: www.gtmetrix.com
W tym przypadku zbadamy również wskaźniki Core Web Vitals – LCP, FID oraz CLS. Zwróć szczególną uwagę na LCP (ang. Largest Contentful Paint), które nie powinno przekraczać 2,5 sekundy. Jeżeli chodzi o CLS (ang. Cumulative Layout Shift) – im mniejszy, tym lepiej, ponieważ odpowiada za przesunięcia strony na samym początku (natychmiast po wejściu).
Zdj 2. Wskaźniki rankingowe Core Web Vitals.
Źródło: https://developers.google.com/search/blog/2020/05/evaluating-page-experience?hl=pl
Jaki wpływ na SEO ma modernizacja strony WWW?
Klienci często nas pytają, czy modernizacja strony WWW nie wpłynie negatywnie na SEO ich serwisu. To zależy. Głównie od tego, jak dana agencja marketingowa wykona swoją pracę. Niektóre przypadki we współpracy z Semcore pokazują, że modernizacja wpływa pozytywnie na pozycjonowanie serwisu, ponieważ podczas tego procesu dokonujemy fundamentalnych usprawnień strukturalnych i technicznych. Przyczyniają się one do poprawy wartości serwisu z punktu widzenia robotów Google.
Modernizacje stron internetowych – jakie elementy obejmują takie działania?
Sporo zależy od skali modernizacji. Jeżeli mamy do czynienia z całkowitą przebudową, zajmujemy się takimi elementami jak:
- redesign interfejsu użytkownika;
- poprawa responsywności;
- poprawa nawigacji menu;
- optymalizacja prędkości ładowania;
- aktualizacja treści;
- implementacja i poprawa formularzy kontaktowych;
- zwiększenie bezpieczeństwa;
- ponowna integracja narzędzi analitycznych;
- nadanie unikalnych tytułów stron;
- wdrożenie atrybutów ALT dla obrazków;
- poprawa struktury adresów URL;
- wprowadzenie zmian pod kątem pozycjonowania na konkretne frazy kluczowe;
- poprawne wgranie sitemap.xml oraz pliku robots.txt;
- weryfikacja i wyeliminowanie duplicate content.
W Semcore na etapie modernizacji strony internetowej wyłączamy witrynę z indeksowania. Dzięki temu mamy pełną swobodę działania i możemy wdrażać najważniejsze zmiany, testować i dokonywać ponownych ulepszeń Twojego serwisu. Oczywiście po skończeniu wszelkich prac natychmiast odblokowujemy dostęp do strony dla robotów Google, żeby mogły poprawnie zaindeksować wdrożone rozwiązania techniczne i strukturalne.
Modernizacja strony – ile to kosztuje?
Modernizacja strony WWW jest procesem kompleksowym, natomiast finalna złożoność prac zależy od specyfiki serwisu klienta oraz finalnych założeń projektowych. Według najnowszych standardów rynkowych, będą to raczej ceny oscylujące w granicach kilku tysięcy złotych. Tego typu widełki nie stanowią reguły, jednak są zazwyczaj miarodajne.
Modernizacje stron internetowych okazują się również możliwe za kilkaset złotych – w przypadku drobnych zmian poprawiających całokształt optymalizacji SXO Twojego serwisu. Mówimy w tym przypadku wyłącznie o lokalnych biznesach dysponujących niewielkimi stronami WWW z liczbą podstron nieprzekraczającą dziesięciu.
Ile trwa modernizacja strony WWW?
Modernizacja strony WWW trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni. Niekiedy proces ten może się wydłużyć do 3-4 tygodni. Dotyczy to najczęściej wysokiej klasy e-commerce z bardzo dużą liczbą podstron (nawet powyżej 1 000). Wpływ na terminy mają także technologie zastosowane w Twoim serwisie oraz ogólne obłożenie sezonowe. Dla przykładu – okres czerwca, lipca oraz sierpnia jest najkorzystniejszy pod kątem czasu oczekiwania na realizacje poszczególnych zadań. Agencje SEO mają wówczas mniej pracy i mogą szybciej dostarczać konkretne projekty.
Jak modernizacja strony wpływa na SEO? – podsumowanie
Modernizacja strony ma zazwyczaj pozytywny wpływ na SEO. Weryfikując najważniejsze elementy Twojej witryny oraz wdrażając najnowocześniejsze rozwiązania usprawniające, specjaliści skutecznie poprawią m.in.:
- wydajność,
- interaktywność,
- responsywność,
- techniczne SEO,
- stopień indeksowalności,
- strukturę contentową.
W konsekwencji Twoja strona WWW będzie kompletna, dostosowana do najnowszych standardów SXO (ang. Search Experience Optimization), które pozwolą odnotować wyższy współczynnik konwersji oraz niższy wskaźnik odrzuceń (tzw. bounce rate). Przełoży się to także na dodatkowe wejścia w witrynie, które poskutkują zainteresowaniem Twoją ofertą i większym zadowoleniem klientów z powodu poprawy intuicyjności serwisu.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat modernizacji strony i jej wpływu na SEO.
1. Co to jest modernizacja strony?
Modernizacja strony to proces wprowadzania zmian i ulepszeń w istniejącym serwisie. Obejmuje m.in. aktualizację designu, optymalizację kodu, dodawanie nowych funkcji i usprawnianie działania strony.
2. Jak modernizacja strony wpływa na SEO?
Modernizacja strony poprawia pozycję Twojego serwisu w organicznych wynikach wyszukiwania. Przyczyniają się do tego m.in. poprawa kodu, zoptymalizowana struktura i nawigacja strony, szybkość ładowania i responsywność, a także zmiany contentowe wraz z poprawnie wdrożonymi przekierowaniami.