Na czym polega dywersyfikacja linków i kiedy ją stosować?
3 min
3 min
Na skróty
Off-site SEO to działania, które realizowane są poza strukturą domeny. Skupiają się głównie na linkowaniu, ale polegają również na zwiększeniu współczynnika cytowania strony internetowej oraz analizie konkurencji i optymalizacji wizytówki Google. Do działań off-site zaliczymy także dywersyfikację linków. Co to za proces?
Zdj 1. Dywersyfikacja linków to jeden z bardziej istotnych elementów budowania profilu linkowego
Źródło: https://live.staticflickr.com/4893/45686572495_91e783e327_b.jpg
Dywersyfikacja to działanie inwestycyjne, polegające na zmniejszeniu ryzyka inwestycyjnego, przy zachowaniu większych szans na osiągnięcie zadowalającego wyniku. Najczęściej dotyczy finansów, ale też towarów, usług czy właśnie SEO. Linkowanie bowiem również może podlegać pod proces dywersyfikacji.
Dywersyfikacja linków to proces, który jest analogicznie podobny np. do dywersyfikacji finansowej. Aktywa w postaci pieniędzy czy towarów, zastępują w tym przypadku jednak linki. Te, zamiast skupiać się wokół jednego miejsca czy rodzaju strony internetowej, są równomiernie rozłożone na różnego rodzaju nośniki, sprzyjające SEO.
Budowanie profilu linkowego w ten sposób nie przypomina pojedynczego, utartego schematu. To kreowanie tworzenia linkowania, odpowiadając na potrzeby, jakie generuje pozycjonowanie stron internetowych. Warto dodać, że dywersyfikacja odnosi się nie tylko do stron publikujących linki zwrotne, ale też m.in. do treści anchorów, charakterystyki umieszczonych linków czy do doboru podstron, które publikują odnośniki.
Co podlega dywersyfikacji?
Przede wszystkim wśród zalet dywersyfikacji możemy wymienić zmniejszenie ryzyka kar nakładanych przez algorytmy Google. Im mniej dowodów świadczących o tym, że np. korzystamy z farmy linkującej w czasie budowania profilu linkowego, tym większe szanse mamy na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania i brak ewentualnych kar.
Zmniejszenie ryzyka penalizacji strony internetowej to jednak wyłącz nie jedna z wielu zalet. O jakich jeszcze warto wspomnieć?
Dywersyfikacja linków (znana też z angielskiego jako link diversity) wpływa na SEO i kwestie UX. Ostatecznie może w znaczący sposób przełożyć się na zwiększenie ruchu na stronie i poprawę współczynnika konwersji, co z kolei daje korzyść w postaci kolejnych klientów.
Zdj 2. Dywersyfikacja linków (link diversity) polega na budowaniu zróżnicowanych odnośników, anchorów i korzystaniu z wielu rodzajów stron internetowych
Źródło: https://www.picpedia.org/post-it-note/images/diversity.jpg
Jednak dywersyfikacja linków musi być realizowana „z głową”. Działania muszą być oparte o konkretną strategię link-buildingu, która doprowadza do budowania prawidłowo funkcjonującego i dobrze ocenianego profilu linkowego. Na czym oprzeć działania link diversity?
Stosowanie tych działań poprawi profil linkujący i ustabilizuje go. Pamiętajmy, że w cenie są nie tylko linki płatne (zdobywane w ramach działań marketingowych), ale też naturalne, np. wynikające ze zwiększającego się współczynnika cytowalności.
Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.