Performance marketing

Performance marketing – czym jest i jak działa?

9 min czytania
Performance marketing– jak z niego korzystać?

Nierzadko wskazanie konkretnych efektów działań marketingowych bywa skomplikowane. Inwestujemy, czekamy na raporty oraz analizy i wciąż trudno nam jasno i dosadnie określić, czy warto skorzystać z długoterminowej strategii. Istnieje jednak pewien rodzaj reklamy internetowej, który można uznać za skalkulowany na czysty zysk – niewątpliwie brzmi to conajmniej kusząco. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o performance marketingu – czym jest i jak go wykorzystać w praktyce – czas najwyższy! Nie bez powodu to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań reklamowych, które wciąż zyskujące na znaczeniu.

Czym jest kampania performance marketing?

Performance marketing to marketing efektywnościowy. Skupia się na projektowaniu i egzekucji strategii, której celem jest dostarczenie jak największych efektów z określonego budżetu reklamowego.

Czy marketing efektywnościowy jest odpowiedni tylko dla e-commerce?

Performance marketing jest szczególnie popularny w e-commerce. W praktyce jednak każdy biznes działający online może zdecydować się na wdrożenie tego rodzaju strategii, aby budować widoczność, ruch i generować konwersję.

Na czym polega performance marketing? Social media, Google Ads i inne kanały

Wiele wyjaśnia już polska nazwa – marketing efektywnościowy, a więc taki, który skupia się na realnym wyniku. Konkret, mierzalny skutek, czyli to, co performance marketing stawia sobie za główny cel, może przybierać różne formy. Chodzi o zaangażowanie i skłonienie docelowych odbiorców, aby wykonali, określone przez reklamodawcę, działania. Nie musi to być koniecznie zakup wybranego produkty czy usługi, ale równie dobrze zapisanie się do newslettera, pobranie pliku lub wypełnienie formularza. Nie chodzi tu więc o częste w marketingu budowanie określonego wizerunku, ale bardziej wykorzystanie go do osiągnięcia zamierzonych wyników.

W ramach marketingu internetowego na przestrzeni dekad opracowano wiele form promocji usług i produktów oferowanych online. Niektóre z nich stały się już kanonem i praktycznie każdy, kto prowadzi zarobkowo działalność w sieci, niezależnie od tego czy jest to właściciel bloga, sklepu internetowego lub innego rodzaju witryny – zna je chociażby ze słyszenia. Większość z takich osób aktywnie z nich korzysta. Chodzi między innymi o:

  • szeroko pojęte pozycjonowanie,
  • korzystanie z Google AdWords,
  • współpraca z porównywarkami cen,
  • tworzenie kanałów na YouTube,
  • tworzenie blogów tematycznych,
  • tworzenie newsletterów i wiele.

Bardzo wielu początkujących internetowych biznesmenów sięga po różnego rodzaju rozwiązania właściwie tylko dlatego, że słyszeli dobre opinie o ich skuteczności. Wiele z tych narzędzi rzeczywiście przynosi efekty Pytanie tylko: kiedy? Można bowiem przeznaczyć ogromny budżet na reklamę w internecie takiego samego typu, jaka przyniosła ogromny sukces sprzedażowy sąsiadowi, a samemu nie zarobić nic. Tutaj z pomocą przychodzi Performance Marketing. Warto go poznać, gdyż wiedza na ten temat jest szczególnie cenna w dobie ogromnej konkurencji.

Obecnie większość firm, która działa w sieci łączy różne działania marketingowe, badając ich efektywność. Jednym z obszarów jest performance marketing – przykład reklamowania działalności biznesowej, który koncentruje się przede wszystkim na zaangażowaniu odbiorcy i skłonieniu go do wykonania określonej czynności. Reklamodawca płaci wyłącznie za konkretny efekt – kliknięcie w sponsorowany link, pobranie aplikacji mobilnej, rejestrację na wydarzenie, wypełnienie formularza kontaktowego, a nawet zakup produktu lub złożenie zamówienia. Popularność takich rozwiązań wciąż rośnie, pojawiają się nowe trendy, sprawdźmy więc najpopularniejsze pomysły performance marketingu, pomocne narzędzia oraz skuteczność tego typu promocji.

performance marketing

Kampanie performance marketingowe — pomysły na realizację różnych formatów

Po przygotowaniu strategii i wyborze narzędzi analitycznych czas na wybór konkretnych pomysłów performance marketingowych, czyli form reklamy. Także w tym zakresie mamy całkiem dużą dowolność. Do najczęściej wykorzystywanych obszarów działań promocyjnych należą:

  • Reklamy w mediach społecznościowych – na Facebooku, Instagramie, Pintereście, LinkedInie czy Twitterze. Z dużymi możliwościami pod względem precyzyjnego targetowania,
  • Google Ads – reklamy w formie linków sponsorowanych, wyświetlanych w pierwszych wynikach wyszukiwarki, rozliczne za faktyczne kliknięcia (w modelu cost-per-clik) lub wyświetlenia (cost-per-mille);
  • Influencer marketing – coraz powszechniejsza współpraca z influencerami, którzy w swoich kanałach społecznościowych promują dane produkty lub usługi, rozliczając się w modelu efektywnościowym (np. za wysłania zapytania czy złożenie zamówienia przez klienta);
  • E-mail marketing – rozwiązanie, po które być może sięga się nieco rzadziej niż niegdyś, niemniej wciąż bardzo popularne i skuteczne. Przykładem są wiadomości mailowe np. w formie newslettera informujące o promocjach czy rabatach, zawierające stosowne linki do witryny internetowej reklamodawcy.
  • Programy afiliacyjne – współpraca z blogerami czy vlogerami, którzy na swoich stronach lub kanałach udostępniają banery reklamowe firmy, korzystając z rozliczenia prowizyjnego;
  • Porównywarki cen – promowanie produktów lub usług w popularnych porównywarkach cenowych, dostosowanych do konkretnej oferty czy asortymentu firmy, najczęściej w modelu rozliczeniowym cost-per-click.
Zobacz  Jak przygotować kompletny raport z Meta Ads za pomocą Looker Studio?

Przydatne narzędzia performance marketingowe — przykłady

Przed wyborem określonej kampanii należy przeanalizować formę działalności biznesowej, jej specyfikę, branżę i konkurencyjność w jej obrębie, dotychczasowe działania marketingowe oraz te prowadzone aktualnie, krótkoterminowe oraz długoterminowe cele firmy. Również na tym etapie należy wybrać narzędzia analityczne i diagnostyczne, które pozwolą monitorować skuteczność kampanii efektywnościowej, funkcjonowanie strony internetowej, ruch w jej obrębie czy pojawiające się w sieci opinie i recenzje. Do najpopularniejszych narzędzi zaliczyć można na przykład:

  • Google Analytics – obowiązkowe narzędzie statystyczne tych, którzy sprzedają w sieci. Pozwala skrupulatnie przeanalizować wszelkie działania w obrębie witryny, określić wskaźnik konwersji itp., tym samym sprawdzić, czy konkretne pomysły performance marketingu okazały się trafione.
  • Semstorm – również wielofunkcyjne rozwiązanie, które pozwala analizować widoczność witryny w wyszukiwarkach, sprawdzać liczbę wyszukiwań, jak również szczegółowo badać konkurencję.
  • SentiOne – narzędzie pozwalające monitorować wizerunek marki poprzez śledzenie informacji pojawiające się w sieci i mediach społecznościowych na temat danej firmy.
  • SimilarWeb – pozwala na wgląd w statystyki witryn internetowych oraz aplikacji mobilnych (np. ilość odwiedzin, kierunek ruchu użytkowników po opuszczeniu witryny, źródła wejść, wyświetlane reklamy w wynikach wyszukiwania i sieci displayowe).

performance marketing

Modele rozliczania w marketingu efektywnościowym. Jak mierzyć skuteczność kampanii?

W tego typu kampaniach reklamowych klarowny jest również sam system rozliczeń. Przed wybraniem jednego z nich należy skrupulatnie przeanalizować to, co performance marketing może osiągnąć dla naszej firmy najskuteczniej. Istnieje możliwość skorzystania z następujących opcji:

  • CPC cost-per-click: opłata za kliknięcie w baner lub link reklamowy, który przenosi na stronę internetową;
  • CPC cost-per-call: opłata za zrealizowane połączenie telefoniczne;
  • CPL cost-per-lead: opłata za pozyskanie danych od klienta (może to odbyć się poprzez zapisanie do newsletter, ale także rejestracja w serwisie lub wypełnienie dostępnej ankiety);
  • CPA cost-per-action: opłata za konkretne działanie/akcję po zapoznaniu się z reklamą (dopuszczalne jest kilka opcji tego rozwiązania, może to być np. wysłanie zapytania o wycenę usługi, prośba o kontakt zwrotny);
  • COP cost-per-order: opłata za złożenie konkretnego zamówienia;
  • CPS cost-per-sale: opłata za sprzedaż, prowizyjna;
  • model hybrydowy: łączący opisane powyżej formy rozliczeń, np. CPC oraz CPS, CPC oraz CPO itp.

Wybór konkretnego modelu zależy oczywiście od specyfiki prowadzonej działalności (w branży e-commerce sprawdzi się skłonienie użytkowników do zrealizowania zamówień, ale np. w branży tłumaczeniowej całkiem efektywne może być już wysłania zapytania o wycenę), określonego budżetu, liczą się także inne działania marketingowe firmy (prowadzone zarówno w przeszłości, jak i obecnie).

Zobacz  SEO i kampanie Google Ads. Czym się różnią i czy warto je łączyć?

Efektywność i skuteczność kampanii performance — czy to się opłaca?

Bez względu na to, na jakie przykłady performance marketingu zdecydujemy się w swojej kampanii, możemy skorzystać z cennych profitów. Niewątpliwie kuszący jest już sam fakt, że tak łatwo ocenić efekty poszczególnych działań promocyjnych, które w innych przypadkach nierzadko bywają dyskusyjne. Zdobywamy szereg informacji na temat grupy docelowych odbiorców, ich zwyczajów oraz potrzeb, ruchu na stronie, ścieżek zakupowych. Możemy wygodnie rozdysponować budżet na reklamę, z racji wręcz natychmiastowych rezultatów w postaci konkretnej sprzedaży czy też leadów.

Marketing efektywności pozwala także na szybkie modyfikacje kampanii, gdy pojawi się taka potrzeba. Zysk z tej inwestycji jest transparentny i często o wiele wyższy w porównaniu z innymi działaniami marketingowymi. Nie chodzi tu o budowanie wizerunku firmy, a o namacalny, potrzebny efekt. A więc czy to się opłaca? Jeśli wybierzemy odpowiednie kanały reklamowe, zoptymalizujemy koszty kampanii, dokładnie przeanalizujemy potencjalnych klientów i będziemy sprawnie monitorować realizację strategii performance marketingowej – jak najbardziej.

Performance marketing – co to znaczy w praktyce?

Strategia performance marketingu – to, co zadecyduje o ewentualnym sukcesie kampanii reklamowej – powinna być poprzedzona wnikliwą analizą danych, która ułatwi wybór pomocnych narzędzi oraz kanałów promocji. Zakres możliwości jest obecnie bardzo szeroki. Możemy na przykład skorzystać z popularnych reklam Google Ads (w formie sponsorowanych linków, które wyświetlają się w pierwszych wynikach wyszukiwarki Google), reklam na Facebooku (sponsorowanych postów, które pojawiają się w strumieniu newsfeeda), sieci afiliacyjnych (czyli programów partnerskich, które pozwalają na wyświetlanie w zewnętrznych, powiązanych tematycznie blogach czy serwisach reklam np. w formie banerów).

Koniecznie należy zadbać o odpowiednie narzędzia analityczne, dzięki którym będzie można dokładnie ocenić oraz zoptymalizować koszty kampanii. W zależności od grupy docelowej, modelu rozliczenia, wybranych kanałów promocji czy typu strony internetowej mogą to być np.: Google Analytics, Semstorm, Senitone czy Gemius Shop Monitor. Dzięki nim np. prześledzimy konkretne działania użytkowników w obrębie witryny, ścieżki konwersji, sprawdzimy konkurencyjność, skuteczność reklam, opinie klientów itp.

Trendy w marketingu efektywnościowym

Czym jest performance marketing obecnie? Jak wyglądają trendy? To pytania zasadne, ponieważ popularność tego typu reklamy sprawia, że dynamicznie rozwijają się nowe formy promocji. Z pewnością wielu z nas zaobserwowało już niemal powszechne rozwiązanie, czyli współpracę z influencerami – aktywnie działającymi na Instagramie, blogerami lub vlogerami, którzy chętnie promują produkty lub usługi wybranych marek, rozliczając się w modelu efektywnościowym. To, że coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych (zwłaszcza smartfonów) niewątpliwie ma wpływ na rozwój kampanii, które opracowane są specjalnie pod tym kątem – np. pożądanym działaniem jest pobranie przez użytkownika specjalnej aplikacji.

Szybkie rezultaty, ich świetna mierzalność, sprawne monitorowanie kampanii i maksymalne wykorzystanie budżetu firmy – to wszystko stanowi o rosnącej popularności marketingu efektywnościowego, warto więc bacznie śledzić kolejne nowości i choćby wypróbować jedno z dostępnych, różnorodnych rozwiązań reklamowych.

performance marketing

Istota Performance Marketingu

 Warto zrozumieć czym właściwie jest ta forma marketingu. Termin performance oznacza po angielsku między innymi wydajność, ale także wyniki. Znamy wiele kanałów, między innymi wśród wymienionych powyżej, gdzie koszt reklamy zależy od liczby wejść na stronę lub np. kliknięć w banner. Potrafią być one wysoce skuteczne, ale również – praktycznie wcale nie przekładać się na zyski, pomimo dużej liczby płatnych kliknięć.

Zobacz  Atrybuty noopener i noreferrer — co oznaczają w linkach?

Co prawda każde wejście na stronę, również to za pośrednictwem różnego rodzaju reklam, wpływa pozytywnie na jej widoczność w sieci, jednak czy jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie? O ile w niektórych okolicznościach tego typu reklamy będą optymalnym wyborem i poskutkują zwiększoną sprzedażą, to nie jest tak w każdym przypadku. Tymczasem tak zwane wejścia na stronę można generować w sposób znacznie tańszy. Oprócz wspomnianych „płatnych kliknięć” jest jeszcze cały wachlarz innych kanałów dla reklamy do przeanalizowania pod kątem poszczególnych witryn. Wówczas dobrze znać jest pojęcie Performance Marketing.

Performance Marketing – po co istnieje?

 Performance Marketing istnieje po to, aby bezpośrednio zwiększać zyski. Obejmuje szereg działań, niekoniecznie ograniczonych do czynności wyłącznie online, zmierzających do osiągnięcia realnych dochodów. W przypadku Performance Marketingu nie płaci się za same, często nieużyteczne, „lajki” lub kliknięcia. Czyni to tę dziedzinę marketingu szczególnie skuteczną i atrakcyjną. Zwłaszcza obecnie, kiedy wiele firm z powodu czasowego zamknięcia musiało znacznie ograniczyć środki przeznaczone na promocję i reklamę trudno ryzykować w tych dziedzinach metodą „prób i błędów”.

W ramach Performance Marketingu zespół specjalistów dokładnie analizuje potencjał i możliwości firmy oraz najlepsze kanały sprzedaży. Eliminują oni środki użyte podczas kampanii reklamowej, które nie przynosiły wymiernych efektów lub nie rokują w tym zakresie. Proponują naturalnie skuteczną „reklamę szytą na miarę” – dokładnie na potrzeby konkretnej marki.

Performance Marketing jak korzystać?

Korzystając z Performance Marketingu nie trzeba ślepo wierzyć w obietnice, które mogą okazać się bez pokrycia. Tej formie promocji swoich usług i produktów naprawdę można zaufać, ponieważ twórcy reklamy idą praktycznie ramię w ramię z jej zleceniodawcą. Twórcy kampanii mają potencjał oraz liczne narzędzia do analizy jej efektów, które są w stanie cyklicznie prezentować klientom. Ponadto dzięki uzyskanym za ich pośrednictwem danych wiedzą dokładnie jak jeszcze bardziej zwiększyć sprzedaż konkretnej marki.

performance marketing

Jaki sposób promocji wybrać?

W niepewnych czasach nie tylko konsumenci, ale i przedsiębiorcy „oglądają dwa razy każdą złotówkę”. Ci drudzy zastanawiają się, na czym mogą zaoszczędzić i czy w ogóle warto inwestować w reklamę, która może okazać się nieskuteczna. A może lepiej zaryzykować i zająć się promocją samodzielnie? Performance Marketing jest doskonałym sposobem dla firm, które nie generują odpowiednich zysków mimo wielu wysiłków. Najczęściej to przedsiębiorstwa, które mają ogromną konkurencję, ale także firmy z niszowych branż. Warto jednak od początku dbać o pozycjonowanie strony. To działanie pozwala pracować nad długofalową widocznością.

FAQ dotyczące performance marketingu

Co to jest performance marketing?

Performance marketing to marketing efektywnościowy. Skupia się na projektowaniu i egzekucji strategii, której celem jest dostarczenie jak największych efektów z określonego budżetu reklamowego.

Kto może korzystać z performance marketingu?

Performance marketing jest szczególnie popularny w e-commerce. W praktyce jednak każdy biznes działający online może zdecydować się na wdrożenie tego rodzaju strategii, aby budować widoczność, ruch i generować konwersję.

Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy